Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čechy povede do haly v poušti sprinter

Hala Aspire Dome v katarském Dauhá, dějiště halového MS v atletice | foto: AP

12 2010
Jako by nestačilo, že zimní olympiáda byla spíše jarní. Dva týdny poté je tu další sportovní abnormalita: halové mistrovství světa atletů v poušti! V zemi, kde se atleti budou v březnu v hale chladit před venkovními 30stupňovými vedry. Vítejte v Dauhá.

Halové MS atletů

Místo: Dauhá, 12.–14. března 2010.
Účast: 651 sportovců ze 149 zemí.
Počet disciplín: 26 (13 muži + 13 ženy), na vítěze čeká 40 000 dolarů.

Česká nominace
Muži:
Holuša (800 m), P. Svoboda, Mazáč (60 m přek.), Prorok, Jareš, Jiráň, Vojtík, R. Svoboda (všichni 4 x 400 m), Bába (výška), Balner (tyč), Marcell (koule), Šebrle (sedmiboj).
Ženy: Hejnová (400 m a 4 x 400 m), Rosolová, Bergerová, Bartoničková (4 x 400 m), Masná (800 m), Škrobáková (60 m přek.), Straková (výška), Ptáčníková, Rybová (tyč).

Vrcholy šampionátu
Sobota 16.50 – 60 m přek. muži. Sledovaná bitva: vracející se Liu Siang, rekordman Robles, jednička sezony Trammel a černý kůň Petr Svoboda.
Sobota 15.05 – výška ženy. Pro Blanku Vlašičovou je výzvou světový rekord 208 cm. Letos už má na kontě 206.
Neděle 14.20 – tyč ženy. Isinbajevová chce zpět světový trůn, o který loni po kolapsu na letním MS v Berlíně přišla.

Další české naděje
Sobota, 14.15 – tyč muži: Balner je překvapením sezony, výkonem 576 je čtvrtý ve světových tabulkách.
Sobota, 14.40 – závěr sedmiboje mužů: Šebrle byl v lednu zraněný, medaile je podle něj jen zbožným snem.
Neděle, 15.00 – výška muži: Bába skočil jen 228, ale zdobí jej zkušenosti.
Neděle, 15.45 – 4 x 400 m ženy: České kvarteto může mile překvapit.

Čeští mistři světa
2x Roman Šebrle (sedmiboj, 2001 a 2004), Robert Změlík (sedmiboj, 1997), Ludmila Formanová (800 m, 1999), Pavla Hamáčková (tyč, 2001).

V bitvě o olympiádu 2016 katarští šejkové trpce nesli, že je komise MOV za podivných okolností vyřadila už v předkole. Přesto se dál pokoušejí ohromovat sportovní svět.

A tak hala Aspire Dome, kterou před 5 lety slavnostně pokřtil sám Pelé, hostí atlety z rekordních 149 zemí. Ultramoderní konstrukce, kterou vyprojektoval Francouz Taillibert, architekt Olympijského stadionu v Montrealu i pařížského Parku princů, bude po tři dny "domovem" i pro 21 Čechů, největší českou výpravu na halové mistrovství světa.

Svoboda nahání svůj vzor Poměr sil v týmu se změnil. Poprvé odletěl Roman Šebrle na vrcholnou akci s doznáním: "Na medaili nejspíš nemám." A poprvé je největším českým trumfem sprinter.

Ano, Petr Svoboda, jak sám o sobě říká, "vesničan z Budišova s řidičákem na traktor", patří k favoritům na trati 60 metrů překážek. A pozor: výjimečně je i zdravý! "Doufám, že ve mně zase vybouchne ta má atomovka," těší se na explozi nespoutané energie.

"Pravda, vybouchla i loni na mistrovství světa v Berlíně, ale tam jsem ji neukočíroval a dostával se moc blízko překážkám," vzpomíná.

Přesto tehdy skončil šestý. Pětadvacetiletý atlet prožívá svůj dávný sen. "Chci dokázat, že i bílý atlet dokáže na překážkách konkurovat Američanům a Asiatům," tvrdil kdysi.

Jeho idolem býval světový rekordman Robles, kopíroval jeho tréninkovou přípravu. Teď se s Kubáncem dělí časem 7,44 o druhé místo halových tabulek roku. "To zní dobře, být rychlý jako můj vzor," usmívá se.

Před nimi je v letošních tabulkách jen Američan Trammel výkonem 7,41. "Ti dva mají mnohem víc výkonů pod 7,50 než já," uznává Svoboda. Ale i jeho bilance nejlepších výkonů sezony je úctyhodná: 7,44 – 7,50 – 7,52 – 7,54 – 7,55. "Budu věřit své dravosti."

Pas zůstal v letadle Velkou neznámou je forma vracejícího se velikána Liu Sianga, na nějž čeká první vrcholná akce od nešťastné olympiády v Pekingu. Letos při jediném startu v Šanghaji běžel jen 8,05.

Svobodovi by mělo nahrát i nové pravidlo nulové tolerance při ulitých startech: "Kde jsou letos lidi typu Turnera, Sedoka, Doucourého? Ti vždycky těžili z toho, že dokázali trefit start. Teď si musí dávat pozor, což vyhovuje takovým šnekům jako já, co nějak vylezou z bloků a pak se teprve rozbíhají."

Ještě cosi mu vyhovuje: kryokomora, kam pravidelně chodí. "Díky ní jsem zůstal zdravý. Navíc mě nabíjí energií." Před šampionátem mu tudíž nejvíc zatrnulo cestou do Dauhá, při přestupu v Mnichově totiž zapomněl v letadle pas. Ale rychlá záchranná akce ho spasila.

A favorit šampionátu tak nemusel zůstat na evropské půdě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze