Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čecha čekají dvě cesty přes La Manche

David Čech s otcem Václavem - David Čech (vlevo) se jako vůbec první z českých sportovců pokusí přeplavat kanál La Manche z Anglie do Francie a zpět. V pozadí jeho otec Václav. | foto: TRS

20 2006
Capel la Ferne - Dvacetiletého plavce Univerzity Brno Davida Čecha z Opavy čeká zhruba za dva týdny náročný a ojedinělý výkon. Pokusí se jako vůbec první z českých sportovců přeplavat kanál La Manche z Anglie do Francie a zpět. Tento úctyhodný výkon se přitom podařilo uskutečnit pouze asi patnácti plavcům z různých koutů světa.

Úžinu širokou 33 km přeplaval David Čech jedním směrem již před dvěma lety.

Tehdy jako osmnáctiletý borec byl zároveň nejmladším českým plavcem, který přeplavbu uskutečnil. Navíc v novém českém rekordu, který měl hodnotu 9 hodin 45 minut.

"Už tenkrát, po doplavání k francouzským břehům, jsem cítil dostatek sil na cestu zpátky. Jakmile jsem v listopadu téhož roku převzal na radnici v Doveru certifikát o úspěšné přeplavbě, zaplatil jsem pilotovi Regu Brickellovi z Channel Swimming Association zálohu na rok 2006," vzpomíná David Čech.

Již celý týden v místě startu letošního pokusu trénuje. Partnerem se mu v přípravě stal sedmnáctiletý plavec z Českých Budějovic Filip Pytel, který se pokusí kanál La Manche přeplavat v příštím roce.

Příprava Davida Čecha však začala mnohem dříve. Před třemi týdny strávil osm dní na ostrově Mali Lošinj v Chorvatsku, kde naplaval 130 km. Nepříjemné setkání s medúzou a zranění na pravém rameni jej ale přinutilo dokončit přípravu v ostravském bazénu, kde mu tamní vedení vytvořilo velmi dobré podmínky.

"Naplaval jsem dalších 100 km. Poslední čtyři dny před odjezdem jsem jen lehce vyplavával, posiloval, běhal a podstoupil masáž," vrací se k přípravám sympatický sportovec. Vzhledem k absenci na několika závodech mu v Českém poháru v dálkovém plavání patří druhé místo.

"Veškerou pozornost a síly směřuji k přeplavání kanálu tam a zpět. Nejde mi o rekord. Vím, jak může být kanál vzhledem ke studeným mořským proudům zrádný. Mám jediný cíl - doplavat zpět do Anglie, na Shakespeare beach," říká plavec.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze