Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čech Křenek: Jsem klidný fotograf, ale o Buttona byla bitka

MISTROVSKÉ OSLAVY. Záběr Jiřího Křenka z oslav v garáži stáje BrawnGP | foto: Jiří Křenek

20 2009
Byl prvním Čechem, který naživo viděl Jensona Buttona coby mistra světa formule 1. A kvůli tomu pohledu se i rval. Fotograf Jiří Křenek totiž na čerstvého šampiona čekal přímo v boxech jeho týmu BrawnGP, kam Button dorazil jen chvíli po konci závodu.

"Mít dobrý záběr? Normálně jsem klidný a mírumilovný fotograf, ale tady to byla bitka," popisoval včera přímo ze Sao Paula.

Stál jste jen kousek od Buttona i jeho šéfa Rosse Brawna. Jak těžké bylo tohle místo získat?
Přetěžké. Potřeboval jsem vyfotit stupně vítězů a pak hned po vyhlášení běžet do garáže Brawnu a tam se poprat s dalšími fotografy o místo. Většinou mají fotografové, kteří pracují pro tým, přednost, ale tady platilo, že kdo má ostřejší lokty, ten vyhraje.

Takže gratuluji k výhře.
No, nestál jsem úplně v první řadě. Tam byli kameramani a s nimi žádná domluva není. Musel jsem fotit s aparátem nad hlavou a odhadovat záběr.

Jaká tam vůbec byla atmosféra?
Byl to velmi emotivní zážitek, Jenson objímal každého kolem, měl ohromnou radost. Kdo by taky neměl, že? Nejkrásnější ale bylo, když objal tátu. Drželi se snad minutu. V ten samý okamžik ale slavil Mark Webber vítězství na pódiu a já ho potřeboval zvěčnit. Byl to fofr a pro mě asi nejvíc stresující okamžik z celého roku.

Podařilo se vám oboje. V tu chvíli všude stříkalo šampaňské. Zůstal jste suchý?
Ne, schytal jsem to při oslavě týmu Red Bull (za ně jezdí vítěz z Brazílie Webber).

Ve světě F1 se pohybujete už několik let. Liší se Button chováním nějak od ostatních šampionů?
Myslím, že ano. Je usměvavý, ke všem přátelský, což je velmi pěkná vlastnost. A letí na něj nejkrásnější holky.

Jaký je k vám fotografům?
Velmi fajn. Já sám jsem ho nedávno fotil v Japonsku, kde dělal reklamu pro firmu vyrábějící šampony, a on mi musel s jedním z nich pózovat. Byl super, žádná hvězda. Dával do toho emoce, smál se a dělal si z toho legraci. Ten japonský šampon byl totiž na růst vlasů a jmenoval se Skalp.

Jak vy fotografové vlastně prožíváte závěry závodů, kdy musíte běžet ke stupňům vítězů či do boxů?
Je to riziko. Musíte se rozhodnout, jestli poběžíte do boxů, nebo raději do tiskového střediska posílat snímky. Je zapotřebí pořádná fyzička. A třeba tady v Brazílii i riskujete. Jelikož bojujete o místo, tak si druhý aparát s dlouhým sklem položíte na zem a najednou tam není. Letos ukradli jednomu Japonci foťák s objektivem 600mm odhadem za půl milionu korun, to samé se tady stalo loni třem jiným. To je prostě Brazílie.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze