Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čech jde hrát baseball do Ameriky

15 2006
Ostrava - Když v osmi letech přičichl Petr Čech k baseballu, spoluhráči mu kvůli jeho ne zrovna štíhlé postavě začali říkat Koblih. Přezdívka zůstala ostravskému baseballistovi dodnes, ale svým spoluhráčům z extraligového celku Arrows Ostrava už dávno není pro smích.

Nedávno jako třetí český baseballista v historii podepsal profesionální smlouvu s týmem elitní americké Major League Baseball. V neděli odlétá osmnáctiletý Petr Čech z Ostravy na kemp klubu Cincinatti Reds. "Udělal jsem první krok, ale na Major League nemyslím. Tam je skoro nemožné se dostat," řekl baseballista Petr Čech.

Kam až to chcete dotáhnout?
Pro mě by bylo obrovským úspěchem zahrát si o úroveň níž. Tam už se dají vydělat krásné peníze, ročně nejméně tři sta tisíc dolarů.

Jaké podmínky máte nyní?
Podepsal jsem smlouvu na sedm let. Podpisový bonus byl sedmdesát pět tisíc dolarů, jako nováček pak budu dostávat měsíčně jedenáct set dolarů, z nichž stovka padne na ubytování, stravu a pojistku. Teď poletím na měsíc na Floridu, kde bude od 18. září do 22. října takový seznamovací kemp. Pak budu hrát takzvanou Rookie League, tedy soutěž nováčků. V Americe je to pátá nejvyšší soutěž.

Jak se vůbec český baseballista dostane k profesionální smlouvě s klubem MLB?
Je to hodně o štěstí. Důležité je, aby se člověk předvedl tam, kde se objeví skauti z Major League. Já jsem se dostal Prahy na výběr hráčů pro evropský kemp MLB, který se konal v Itálii. Tamse pak dostalo šedesát nejlepších Evropanů ve věku od sedmnácti do devatenácti let. Mě si už v Praze vzal bokem jeden skaut a vyptával se mě na nejrůznější věci.

Na co?
Jestli bych chtěl hrát baseball profesionálně, na jakém postu, ptal se, jakou studuju školu, kolik vážím a měřím. Za další týden mi volali ze Cincinatti a nabídli mi smlouvu. Pak to kvůli vízům trvalo asi dva měsíce, než mi přes zásilkovou službu přišel kontrakt.

Teď odlétáte na Floridu. Tušíte, co vás čeká?
Strašné vedro. A kromě toho seznamování, běhání, posilování. Ale nebojím se, naopak se těším.

Jaká bude konkurence?
Bude nás tam kolem šedesáti. Já se pokusím prorazit mezi vybranou pěticí zadáků. V té Rookie League jezdí na zápasy dva zadáci, ostatní trénují v kempu. Zápasy se hrají každý den a já chci hrát co nejvíce.

Vy už jste měl možnost poznat, jak to na takovém kempu chodí, když jste byl v Itálii. Co vám to dalo?
Byli tam bývalí hráči Major League a jeden z nich mi hodně pomohl v pálkařské technice. Těch stylových věcí jsem se naučil víc.

Vy jste ale zadák.
A jsem za to rád. Troufám si říct, že v baseballu je to vůbec nejdůležitější post. Zadák řídí hru, ukazuje nadhazovačům, co mají dělat. Taky musí mít přečtené všechny běžce na metách. Navíc si zadák nemůže dovolit jakoukouli chybu, protože ta se hned vymstí. Důležité je třeba chytat dobře těžké technické nadhozy. K tomu je nutné mít dostatečně rychlou ruku. Bez toho totiž nejde chytat běžce na metách nebo pomáhat nadhazovači rychlým příhozem. Snad se budu v Americe posouvat vzhůru.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze