Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cavendish se po pádu omlouval Gerransovi. Ráno odstoupil z Tour de France

Mark Cavendish po pádu ve spurtu první etapy Tour de France | foto: AP

6 2014
Tři minuty seděl po pádu na zemi a držel se za pravé rameno. Pak se zvedl, došlapal přece jen do cíle, odešel do týmového autobusu a odjel do nemocnice. Ve vzduchu přitom visela otázka: Byl to poslední den Marka Cavendishe na Tour de France 2014? Odpověď přišla v neděli ráno: Ano, byl.

Po sobotním vyšetření  v nemocnici měly v sobě ještě první zprávy nádech optimismu: Snad Cavendish pojede dál... Nejhorší obavy ze zlomené klíční kosti, které sdílel například i Greg LeMond, se nenaplnily. Šlo "pouze" o dislokované rameno v oblasti akromioklavikulárního kloubu. Náraz podle původní informace roztáhl vazy, které jej stabilizují. Teprve později přišla zpráva, že vazy jsou natržené.

V sobotu večer ještě týmový manažer Patrick Lefevere věřil, že Brit nastoupí do 2. etapy, zotaví se a dokáže v dalších týdnech zabojovat o etapový primát na letošní Tour. "Jistě, na pár dní může na spurty zapomenout, ale je to tvrďák. Ztratili jsme první bitvu, ale neprohráli jsme válku," říkal tehdy manažer Omegy.

V neděli ráno, po týmové snídani, však mluvčí týmu Omega Pharma-QuickStep oznámil: „Mark končí. Je to velmi smutné, ale není možné, aby pokračoval dál.“

Cavendish bezprostředně po pádu nehovořil s médii, teprve po návratu z nemocnice vydal z hotelu v Harrogate prohlášení, v němž sám sebe označil za viníka pádu: "Jsem z toho zdeptaný. Byla to má chyba. Osobně bych se chtěl omluvit Simonu Gerransovi, jakmile bude příležitost. Snažil jsem se najít skulinu, kde ve skutečnosti nebyla. Chtěl jsem vyhrát, cítil jsem se opravdu silný a byl jsem ve skvělé pozici na spurt díky obrovskému úsilí mého týmu. Omlouvám se všem fanouškům, kteří mě přišli podpořit. Byli neuvěřitelní."

Gerransovi se v hotelu v neděli skutečně osobně omluvil.

Brit má na kontě 25 etapových primátů na Tour, více než kdokoliv jiný z aktivních jezdců. Bolest, která jej však i v neděli po prubuzení sužovala, rozhodla jednoznačně: Letos žádné další etapové vítězství na Tour nepřidá.

"Doufal jsem, že bolest přes noc opadne, ale nestalo se tak. Cítím se strašně. Tour potrvá ještě tři týdny a já už u toho nebudu. Byla to má chyba. To je sport," řekl Cavendish u týmového autobusu v Yorku, kam přišel před startem 2. etapy.

"Není to poprvé, ani naposledy, co upadl. Dostane se z toho," věřil John Degenkolb z týmu Giant-Shimano. Slova útěchy hledali i další ze soupeřů. Peter Sagan říkal: "Je mi líto Marka, ale takové pády jsou na Tour normální. I já jsem na každé své předchozí Tour upadl. Ale záleží na tom, jak upadnete."

Orica: Pro nás už může být jen lépe

Simon Gerrans, který se Cavendishovou vinou ocitl ve spurtu 1. etapy na asfaltu, vypadal zpočátku zmateně. "Vůbec nevím, co se stalo, jen že jsem najednou ležel na zemi. Musím se na to podívat ze záznamu."

Pro jeho tým Orica-GreenEdge to byla další rána na startu Tour. Nejprve dopingový nález vyřadil z nominace Daryla Impeyho, který loni během prvního týdne oblékal žlutý trikot. Pak tréninkový pád poslal domů Michaela Matthewse, hrdinu z Gira.

Zatímco první týden Gira byl pro Oriku jako krásný sen, začátek Tour spíše připomínal noční můru.

"Věci už mohou být jen lepší, ne?" snažil se zachovat dobrou náladu Matt White, šéf týmu. "Byl to pro nás tvrdý týden, hned na několika frontách, ale zítra je další den."

Klasikářský profil obtížné druhé etapy by mohl svědčit i Gerransovi, vítězi letošního klání Lutych-Bastogne-Lutych. „Ta etapa by Simonovi měla sedět. Doufám, že na ni je úplně v pořádku,“ řekl i Mark Cavendish.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze