Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cavendish na Hané? Start cyklistické superstar je stvrzený podáním ruky

6 2015
Mark Cavendish na nekrytém betonovém oválu v Prostějově? Té zprávě se těžko věří, ale o žádný předčasný aprílový žertík nejde. Elitní britský spurter, který na nejslavnějším silničním závodě Tour de France vyhrál 25 etap, má v úmyslu přijet v srpnu na Memoriál Otmara Malečka.

„Je to dohodnuto a mám z toho radost, ale i tak mi to připadá hodně daleko a poměrně neuvěřitelné,“ přiznává ředitel prostějovského mítinku Michal Mráček. „Bylo to však stvrzeno podáním ruky,“ dodává.

Memoriál Otmara Malečka není žádný lokální přebor, má klasifikaci UCI Class I., nic vyššího na venkovních oválech neexistuje. Silničáře Cavendishe na omšelý prostějovský ovál žene touha startovat v dráze na olympiádě v Rio de Janeiru.

Na začátku své cesty do Brazílie potřebuje získat body, jež mu umožní o olympiádu bojovat na závodech světového poháru. Jenže bojovat o ně může jen po skončení Tour de France, tedy od 1. srpna do 15. září. Grand Prix Prostějov jako srpnový závod s vysokým ratingem je pro něj ideální.

Fotogalerie

Cavendishův start se upekl mezi trenéry. Kouč britských dráhařů Heiko Salzwedel oslovil svůj rakouský protějšek, Jiřího Mikšíka, který se zase zná s Michalem Mráčkem, šéftrenérem SKC Tufo Prostějov. „Se Salzwedelem jsme byli dohodnuti během pěti minut. Řekl, že nic nepožadují a ještě nás na oplátku pozvali na závody do Manchesteru. Slíbil jsem jim jen transfer z letiště, jídlo a ubytování v hotelu,“ prozradil Mráček.

Cavendish získal na dráze dva tituly mistra světa v madisonu, na olympiádu se však chce kvalifikovat v omniu, tedy dráhařském víceboji. Ten se v Prostějově dosud nejezdil. „Není nijak složité si dodatečně požádat o vložení omnia. Vypadnou ale některé tradiční disciplíny, nejspíš scratch a bodovačka mužů,“ přemítá Mráček.

V Prostějově nadšení ze startu světové hvězdy mírní. „Je to stvrzeno stiskem ruky a Salzwedel je mezinárodně uznávaná persona, nepamatuju, že by pak něco nesplnil. Je to však hodně daleko. Mark může spadnout na nějaké jarní klasice, a bude vymalováno,“ připomíná Mráček.Najdete na iDNES.czmobilní verze