Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bárta opět ukázal: Časovku umím. Na belgických kostkách v ní skončil druhý

Cyklista Jan Bárta | foto: netapp-endura.com

3 2014
Že je špičkovým světovým časovkářem, prokázal už mnohokrát - a nyní znovu. Český mistr Jan Bárta obsadil v závěrečné časovce třídenního etapového závodu Tři dny De Panne druhé místo. Pouze polský cyklista Maciej Bodnar byl rychlejší.

"Chtěl jsem tu zajet co nejlepší časovku a myslím, že se mi to povedlo," radoval se 29letý český cyklista z druhodivizního týmu NetApp, sedmý v této disciplíně z předloňského světového šampionátu.

Tři dny De Panne (závod kategorie 2.HC, jen jeden stupeň pod seriálem World Tour) jsou s mnoha pasážemi po kostkách považovány za tradiční přípravu na první vrchol kostkových klasik, kterou bude nedělní závod Kolem Flander. Bárta byl na De Panne lídrem týmu Net-App a jeho šéfové před startem třídenního podniku věřili, že by se mohl prosadit také v celkové klasifikaci.

Jenže... v 1. etapě po pádu nezachytil rozhodující útok skupinky v čele s Peterem Saganem, přičemž nabral prvních 19 vteřin ztráty. A když ve středeční 2. etapě chyběl v třicetičlenné vedoucí skupině a zaostal s hlavním polem o více než tři minuty, bylo zjevné, že cíle NetAppu se mění.

"Samozřejmě, že nejsme spokojeni, jak jsme promeškali rozhodující únik. Myslím, že naši cyklisté nebyli předtím v kopcích na správných pozicích," říkal tehdy sportovní ředitel Enrico Poitschke. "Tím pádem můžeme odepsat náš plán bojovat o Top 10 v celkovém pořadí a soustředíme se na dobrý Janův výsledek v časovce."

Bárta jeho očekávání naplnil vrchovatě. Zaostal jen o tři vteřiny za vítězným Bodnarem z Cannondalu. O další tři vteřiny za ním skončil Francouz Boucher z formace FdJ. "Tak snad jsem šéfovi zlepšil náladu," povídal.

"Byla to od Jana velmi dobrá časovka, ale to jsme také očekávali. O to víc nás mrzí, že jsme včera přišli o všechny šance v celkovém pořadí," říkal potom Poitschke.

Bárta letos oproti předchozím dvěma letům pozměnil svůj plán jarních závodů. "Potřeboval nový impulz, a tak se víc zaměřil na jarní klasiky," podotkl už v únoru jeho týmový kolega Leopold König. "Spíš mi to takhle tým naplánoval, že mě chtějí nasazovat i v klasikách - a já souhlasil," pousměje se Bárta.

NetApp má nyní především po sérii karambolů při závodě Gent-Wevelgem velkou marodku. Také Bárta už je z belgických silnic pomlácený. "Nervozita je v těchto jednorázových závodech strašná a pádů spousta. Loni jsem za celou sezonu spadl snad jednou a letos už jsem ležel na zemi dvakrát. Ale zatím mám štěstí, že po pádech končím mimo silnici. Nejsem tolik sedřený, ale jen potlučený a obouchaný."

Klasikářská Bártova mise vyvrcholí o nejbližších dvou víkendech, kdy absolvuje v barvách NetAppu  legendární klasiky Kolem Flander a Paříž-Roubaix. Už na italské "Primaveře" Milán-San Remo se však zviditelnil 250kilometrovým únikem.

Leopold König naopak delší dobu nezávodí, zranění kolenních vazů jej přinutilo vypustit etapový závod Tirreno-Adriatico a minulý týden také Critérium International. Tou dobou sice už opět usilovně trénoval, ale lékaři usoudili, že pro zotavující se koleno by bylo Critérium ještě příliš zatěžkávací zkouškou. Vrátit by se měl od 22. dubna při etapách Kolem Trentina.

Vrcholem roku bude pro stáj NetApp pochopitelně premiérový start na Tour de France, kam obdržela divokou kartu, a v sestavě by se měli objevit jak König, tak Bárta. Naopak, repríza loňského zdařilého vystoupení na Vueltě se neuskuteční. Čtyři divoké karty udělili v úterý organizátoři Vuelty stájím Caja Rujal, Cofidis, MTN Qhubeca a IAM Cycling.

Tři dny De Panne, etapový závod katergorie 2HC

Etapa 3B, časovka na 14 km: 1. Bodnar (Pol./Cannondale) 17:51, 2. Bárta (NetApp) -3 vt., 3. Boucher (Fr./FdJ) -6, 4. Durbridge (Aus./Orica) -7, 5. van Keirsbulck (Bel./Omega) -11, 6. Kittel (Něm./Giant Shimano) -13.

Konečné pořadí: 1. van Keirsbulck 11:38:16, 2. Durbridge -7, 3. Steegmans (Bel./Omega) -8, 4. Terpstra (Niz./Omega) -15, 5. Kittel -21, 6. Jerome (Fr./Europcar) -25,... 27. Bárta -3:30.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze