Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čáslavská má svou planetku. Budu tady strašit na věky věků, smála se

Věra Čáslavská | foto: ČTK

28 2010
Vesmírem už kolotají planetky se jmény českých sportovních velikánů Zátopka, Bicana, Haška, Veselého... Teď má tu svou i legendární sportovní gymnastka Věra Čáslavská. "Budu tady strašit na věky věků a pořád tady budu kroužit. Ta představa se mi moc líbí," usmívala se sedminásobná olympijská šampionka.

Mezinárodní osvědčení o registraci planetky jí na plenárním zasedání Českého olympijského výboru předala osobně její objevitelka Lenka Šarounová.

Že po ní byla pojmenována planetka, se Čáslavská dozvěděla zhruba před půlrokem. "Tehdy jsem tomu ale nevěnovala pozornost. Až teď, když mi poslali z olympijského výboru pozvání, že dostanu to osvědčení," vyprávěla.

Darovací list, který obdržela, si ale prý na žádném čestném místě vystavovat nebude. "Nedělám z toho takovou vědu. Dám ho do krabice pod postel, k medailím," podotkla Čáslavská. Kvůli této poctě se ale zřejmě vydá do hvězdárny. "Byla bych ráda, kdybych do toho trochu pronikla," prozradila.

"Je to pomník, který bude ve vesmíru putovat ještě několik milionů let," řekla Šarounová o planetce, kterou objevila už v roce 1997. Charakterizovala ji jako docela malé těleso, dlouhé asi sedm kilometrů, které kolem Slunce obíhá jednou za pět a půl roku a je 420 milionů kilometrů vzdálené od Země.

Pojmenování planetky po známém sportovci není výjimečný jev. Ve vesmíru už se pohybují tělesa nazvaná Emil Zátopek, Dominik Hašek, Pepi Bican nebo Honza Veselý. Většinu z nich objevila právě Šarounová.

"Jsem pyšná, že jsem v této společnosti. A docela dobré je i to, že je (planetka) viditelná jen jednou za pět let," pokračovala Čáslavská, která se na veřejnosti moc často neobjevuje.

Pro osvědčení si přišla i přesto, že nebyla úplně fit. V minulých dnech přechodila chřipku a na jejím hlase to bylo znát. "Vypadá to, jako kdybych slavila, ale není to tak. I když bych mohla, protože mám první vnučku. Matyldu," radovala se Čáslavská.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze