Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Casa Serena Open zve diváky na novinku: zaparkujte až u hřiště

Hřiště Casa Serena Open v Roztěži u Kutné Hory. | foto: Martin Kabát

9 2010
Pro hráče na této úrovni nejsou peníze tou hlavní motivací. Tak pravil Erwin Langer z rodinné firmy, která letos potřetí uspořádá velký turnaj evropské Senior Tour v Roztěži na Kutnohorsku. Přesto si lidé kolem Casa Serena Open zakládají na tom, že dotace 600 tisíc eur je jedna z nejvyšších v seriálu.

O víc se vlastně hraje pouze na turnajích kategorie major a hráči od padesáti let výš, spadající do senioské kategorie, přijíždějí v září do středních Čech rádi.

Výška prémie pro vítěze (90 tisíc eur) je ovšem srovnatelná s tím, kam až greenkeepeři nechávají dorůst trávu ve zdejším roughu. Loňský vítěz Peter Mitchell hrál 13 ran pod par, majitel premiérového titulu z roku 2008 Bernhard Langer -12.

Casa Serena Open 2009 - vítěz Peter Mitchell.

Casa Serena Open 2009 - vítěz Peter Mitchell.

Letos už se dvakrát stalo, že vítěz některého z turnajů Senior Tour zahrál do mínusu dvacet nebo víc. "A Gordon Brand Junior zahrál před týdnem v prvním kole rekord hřiště," upozornil výkonný ředitel okruhu Andy Stubbs na výsledek vítěze Matrix Jersey Classic v anglickém La Moye.

Pořadatelé i promotér Casa Serena Open by si přáli, aby kvalita startovního pole i úroveň hry 78 profesionálů, pro něž je turnaj otevřen, přilákalo na Roztěž zase o něco víc diváků. Vstupné se vybírat nebude a dobrá zpráva zní: parkovat se tentokrát bude kousek od hřiště, dojíždění autobusy z Kutné Hory nebude nutné.

Bernhard Langer s vítěznou trofejí na Casa Serena Open

Bernhard Langer s vítěznou trofejí na Casa Serena Open

O seniorský seriál je mezi hráči zájem, takže se očekává účast třeba i takového Barryho Lanea, jemuž bude padesát let za dva týdny.

Bude to vlastně takové setkání starých známých. Angličan odehrál na prestižní European Tour více než 600 turnajů a v dlouhodobém finančním žebříčku je druhý za Samem Torrancem. Šestapadesátiletý Skot už na Senior Tour řádí od roku 2004.

top hráči senior tour 2010

Peter Mitchell (Anglie) - obhájce trofeje na Casa Serena Open.

Sam Torrance (Skotsko) - vítěz 11 turnajů, účastník Ryder Cupu a vítězný kapitán týmu Evropy.

Ian Woosnam (Anglie) - jeden z nejúspěšnějších hráčů Ryder Cupu, vítěz Masters 1991.

Andrew Oldcorn (Skotsko) - čerstvý účastník od března 2003.

Boonchu Ruangkit (Thajsko) - vítěz tří turnajů letošního ročníku.

I bez Bernharda Langera, jenž je tentokrát vázán zámořskou PGA Tour, která ho ve stejném termínu vysílá na svůj první neamerický podnik do Jižní Koreje, bude startovní pole nabité špičkovými golfisty.

"Spousta hráčů s sebou nese zajímavé příběhy," připomněl Stubbs, "věřím, že turnaj bude nejen sportovní událostí, ale také vzkazem veřejnosti, co golf je."

Maureen ChangováErwin LangerAndy Stubbs

Maureen Changová Erwin Langer Andy Stubbs

Příjemná atmosféra dvou předchozích ročníků mu dává za pravdu.

A budou patrně i ročníky další. Zakladatelka Casa Serena Golf Maureen Changová potvrdila tlumočila zájem firmy Foxconn, jíž areál patří, o prodloužení spolupráce, uzavřené původně na tři roky. "Je na to do září čas. Bude záležet i na zájmu českých společností," upozornil Stubbs.

šanci dostanou už dva češi

Casa Serena Open 2010 (17. - 19. září) si zahrají dva čeští profesionálové z řad seniorů. Kteří to budou, o tom se rozhodne v sérii kvalifikačních turnajů.

Start v premiérovém ročníku si zajistil Jan Juhaniak a skončil jedenašedesátý, loni byl Jiří Seifert na 67. místě. Oba patří k hlavním uchazečům také letos.

"Tak tři až pět našich kluků by se mohlo umístit ve třetí třetině takového turnaje. Když jim to vyjde," odhadl výkonnostní úroveň domácího seriálu prezident Senior PGA Czech Jaroslav Peterka (na snímku).

Prezident Senior PGAC Jaroslav Peterka

Ten letos čítá sedm turnajů (dva jsou již odehrány). "Resorty nám vycházejí vstříc, ale je těžké sehnat sponzory, takže momentálně trochu stagnujeme. Už nejsme tak hezcí," poznamenal ironicky Peterka.

Prezident usiluje o masivnější účast amatérů. Poukazuje na to, že senioři mají snížené green fee a podotýká, že sám je odpůrcem dělení hráčů na profesionály a amatéry.

O perspektivu se ale Peterka nebojí: "Seniorů bude čím dál víc, do pěti let se pěkně rozrosteme."Najdete na iDNES.czmobilní verze