Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Capaliniho čeká poslední závod. S moderním pětibojem se rozloučí v Praze

Libor Capalini (vlevo) už po víkendu bude svým nástupcům jen fandit. Na snímku s Natálií Dianovou a Ondřejem Polívkou | foto: Ivana Roháčková

30 2010
Moderní pětibojař Libor Capalini ukončí po víkendovém armádním mistrovství světa v Praze kariéru. Největším úspěchem sedmatřicetiletého sportovce je bronz z olympijských her 2004 v Aténách. "Je to tak. Čas se nedá zastavit, proto bude závod v Praze posledním v mé profesionální kariéře," řekl Capalini.

"Jsem rád, že to bude právě v Praze před rodinou, známými a kamarády, a věřím, že na Julisku přijde hodně lidí," dodal. K závodění se vracet rozhodně nechystá. "Můj konec je definitivní," poznamenal. I přesto byl ještě v nominačním hledáčku pro červencové mistrovství Evropy v Maďarsku. "Pořád by jako trojka či čtyřka do týmu patřil," uvedl reprezentační kouč Jakub Kučera.

Capalini přiznal, že rozhodnutý odejít z profesionálního sportu byl už loni. "Ale nechtěl jsem se rozloučit zraněním. Navíc v době, kdy jsem byl ve velmi slušné formě," připomněl patálii se zlomenou nohou těsně před odjezdem na srpnové mistrovství světa do Anglie.

armádní ms v praze

Sobota 3.7. - muži:

7:30 šerm (hala ČVUT, Pod Juliskou 4, Praha)
11:00 plavání (stadion Juliska)
15:00 parkúr (Poděbrady)
19:00 kombi závod - běh + střelba (stadion Juliska)

Neděle 4.7. - ženy:

7:30 šerm
11:00 plavání
14:00 parkúr
17:00 kombi

Absolovoval ještě zimní přípravu, letos absolvoval dva závody Světového poháru. Ale ani v jednom nepostoupil z kvalifikace.

"Výsledkovost už nebyla na úrovni. Navíc se už nedokážu připravit ve všech disciplínách tak, jak bych potřeboval."

V reprezentaci byl plaveckou jedničkou, ale letos už ho nová česká pětibojařská vlna začala porážet. "Moje dnešní pozice už nejsou dostatečnou motivací a satisfakcí," řekl.

O víkendu tak v rámci armádního mistrovství světa v Praze povede šesti českých pětibojařů do svého posledního závodu. Před jedenácti lety se stal armádním šampionem, teď si dává úplně jiné cíle. "Chci prostě předvést co nejlepší výsledek. Ale iluze boje o první místo nemám," usmál se.

Capalini má v Dukle hodnost kapitána, jeho podřízenými tak jsou rotmistři Ondřej Polívka a David Svoboda. Dostali rozkaz svému "šéfovi" v sobotu pomáhat? "On to nepřizná, ale rozkaz už dal," řekl se smíchem Svoboda. "Možná bych něco takového mohl udělat. Ale ne, zakážu jim, aby mi pouštěly šťouchy (v šermu). Abych si to ještě užil," kontroval Capalini.

Nejvýraznější osobnost českého moderního pětiboje posledních dvou dekád přišla k tomuto sportu v 17 letech z plavání. A svých zkušeností chce Capalini využít i nyní, kdy na Dukle povede svoji skupinu jako trenér. "Už jsem rozjel projekt zaměřený na spolupráci s plaveckými kluby ve Středočeském kraji," řekl.

capaliniho medaile

Olympijské hry:
2004: bronz.

Mistrovství světa:
1999: stříbro, 2002: stříbro (družstva), 2003: bronz (družstva), 2004: bronz, stříbro (družstva), 2005: stříbro (družstva), bronz (štafety), 2006: bronz (družstva), 2007: stříbro (družstva).

Mistrovství Evropy:
1995: bronz (družstva), 1998: stříbro, bronz (štafety), 2002: zlato, bronz (družstva), 2003: bronz (družstva), 2008: bronz (družstva), 2009: stříbro (družstva)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze