Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Candeloro se dočkal světového titulu

10 2000
W a s h i n g t o n - Prvního významného titulu na mezinárodní scéně se dočkal francouzský krasobruslař Philippe Candeloro na profesionálním mistrovství světa ve Washingtonu, kde v sobotu vyhrál soutěž mužů. Největší ovace však sklidili vítězové v kategorii sportovních dvojic Jelena Leonovová a Andrej Chvalko z Ruska, kteří bruslili za doprovodu tónů skladby Bolero Maurice Ravela. V divácích probudili vzpomínky na legendární vystoupení britského tanečního páru Torvillová - Dean na olympijských hrách v Sarajevu a nejhorší známka, kterou obdrželi od rozhodčích, byla 9,9 na desetibodové stupnici. Mezi ženami zvítězila Japonka Juko Satoová a jediný titul pro domácí barvy získali v tancích Elizabeth Punsalanová a Jerod Swallow.

"Mám velkou radost, protože lidé ve Francii se domnívají, že když se stanete profesionálem, jezdíte exhibice a přestanete závodit. Tady ve Spojených státech vědí, že profíci jsou mnohem lepší než amatéři," radoval se Candeloro. Bronzový olympijský medailista z Nagana předvedl jen tři trojité skoky, ale prvenství mu připadlo díky vysokým známkám za umělecký dojem, který v rozhodčích vzbudila jeho westernová jízda na hudbu z filmu Wild Wild West.

Druhý skončil Američan Rudy Galindo, který byl začátkem roku pozitivně testován na virus HIV. Po úvodních jízdách obvinil jednu z rozhodčích, první profesionální mistryni světa Janet Lynnovou, že je proti němu zaujatá kvůli jeho homosexualitě a poškodila ho nízkou známkou.

Leonovová s Chvalkem svou fyzicky náročnou sestavou nadchli celou halu. "Nesnažíme se napodobit Torvillovou s Deanem, ani jim složit nějakou poctu. Vybrali jsme si Bolero zkrátka proto, že je to výborná hudba pro krasobruslení," uvedla Leonovová.

Satoová využila neúčasti obhájkyně titulu Tary Lipinské a dokázala zvítězit pět let po předchozím triumfu na profesionálním šampionátu. "Tentokrát to bylo trochu těžší. V roce 1995 jsem byla dost naivní v mnoha směrech, mezi profesionály jsme působila teprve druhý rok," mínila Japonka.

Mezi poraženými skončily bývalé amatérské hvězdy, čtvrtá Surya Bonalyová z Francie a pátá Ukrajinka Oksana Bajulová.

Výsledky
Muži:
1. Candeloro (Fr.) 196,6, 2. Galindo (USA) 195,9, 3. Kulik (Rus.) 195,6.
Ženy: 1. Satoová (Jap.) 197,5, 2. Bobeková (USA) 196,4, 3. Ruhová (Švýc.) 196,1.
Sportovní dvojice: 1. Leonovová, Chvalko 197,8, 2. Kazakovová, Dmitrijev (všichni Rus.) 195,4, 3. Menoová, Sand (USA) 194,8.
Taneční páry: 1. Punsalanová, Swallow (USA) 197,4, 2. Krylovová, Ovsjannikov 196,3, 3. Usovová, Platov (všichni Rus.) 196,1. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze