Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cambridge a Oxford na Primátorkách spolu? Nemyslitelné, říká šéf veslařů

Loď pražské Dukly míří pod Železničním mostem za dalším triumfem ve slavném závodu. | foto: Ivana Roháčková

1 2010
Před sedmi lety tu už závodili, ale ve slavné regatě dojeli poslední. Teď si veslaři slavné britské univerzity Cambrigde dají repete. V neděli se postaví osmiveslici pražské Dukly a na legendární trati na Vltavě se zatáčkou pod Vyšehradem budou chtít ukončit její úctyhodnou sérii třiceti vítězství v řadě.

V roce 2007 nedokázali Duklu porazit ani němečtí mistři světa, v neděli se o to pokusí posádka univerzity Cambridge.

Bude to svátek pro celý český veslařský sport. "Myslím ale, že to osma Dukly zvládne a že načne čtvrtou desítku vítězství," říká nejlepší český veslař Ondřej Synek.

"Na Temži v Londýně je sice hodně zatáček, ale nejsou nijak vybójkované. Tady se musí kormidelník trefit do prostoru mezi bójkami, což není vůbec jednoduché. Dají se zde ztratit až tři sekundy," dodává.

Sám ovšem členem posádky nebude - pojede jen "svůj" závod skifařů. Dukle věří i její kouč Petr Blecha. "Jakákoliv konkurence ze zahraničí je výzva. Ale myslím, že rozhodne znalost tratě," uvedl Blecha.

primátorky 2010

5. - 6. června na Vltavě

start pod Vyšehradem
cíl mezi Palackého a Jiráskovým mostem

Sobota:
od 11 hodin
kvalifikační jízdy

Neděle:
od 8:30
finálové závody
10:45 finále skif žen
11:30
finále skif mužů 12:00 hlavní závod
osmiveslic

Kvůli nemoci letos nepojede nejlepší česká skifařka Mirka Knapková.

Ve skifu mužů se představí vítěz prvního závodu SP Ondřej Synek.

Účast Cambridge v Praze domluvil šéf českých veslařů Jiří Kejval v březnu v Londýně, kde osma Dukly trénovala. Tehdejší tréninkové klání obou lodí dopadlo po dvou jízdách nerozhodně.

Při své premiérové účasti před sedmi lety se osmiveslici Cambridge na Vltavě nedařilo. S atypickou zatáčkou se nedokázala poprat a ve finále dojela poslední. Za neúspěch tehdy mohla i vypůjčená loď.

"Kvalita té lodě závod z jejich strany hodně poznamenala," řekl Kejval. "Styděli jsme se, ale oni to vzali jako profíci."

Letos je situace jiná. "Loď mají svou, už je v Česku. Je speciálně upravená pro přílivovou vodu i pro netypickou trať," dodal.

Britové si na vyšehradskou zatáčku věří. "Myslím, že to pro nás nebude problém. Na zatáčky jsou naši kluci zvyklí z Temže, kde jsou podmínky ještě náročnější kvůli přílivu a odlivu. Nebojím se, že bychom to nezvládli," konstatoval trenér Chris Nilsson před několika dny.

S tím polemizuje Ondřej Synek. "Když jsem jim to v březnu popisoval, koukali na to s otevřenou pusou," smál se. "Tak nevím."

Z dubnového vítězného klání s rivalem z Oxfordu budou v lodi čtyři členové, kvalita prý ale neutrpí. "Budeme ještě silnější," věří trenér.

Primátorský závod osmiveslic se uskutečnil poprvé v roce 1910, letos se pojede 97. ročník. Pořadatelé už přemýšlejí, jak za tři roky kulaté výročí ozdobí. Že by kromě Cambridge pozvali i rivala z Oxfordu?

"To je absolutně nemyslitelné," řekl Kejval. "Oni spolu nikdy na závody nejezdí. Rivalita mezi nimi je obrovská."

I proto, že s Cambridge chystají Češi i další dlouhodobou spolupráci. "A jakmile se začneme kamarádit s Cambridge, okamžitě se setkáme s nedůvěrou toho druhého. Navíc - nás zajímají jen vítězové," usmál se v nadsázce Kejval.

Ukončí osmiveslice Cambridge třicetileté panování Dukly na slavných Primátorkách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 5. června 2010. Anketa je uzavřena.

NE 448
ANO 167
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze