Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cabrera dával zabrat slavnému Maradonovi

6 2003
Praha - Oblíbená dispciplína ho zavedla přes Atlantik do matky měst. Marcelo Cabrera, pětatřicetiletý Argentinec, je poprvé v Praze. Se svou partnerkou Silvií Petroneovou soutěží na světovém šampionátu ve sportovním aerobiku v kategorii párů. "Naposled jsme na mistrovství světa závodili před čtyřmi lety v Helsinkách, ale tam jsme to pokazili a skončili až sedmí," říká černovlasý Jihoameričan. "Teď to chceme napravit a vybojovat pro Argentinu zlato."

Původem je špičkovým sportovním gymnastou, ale brzy ho zlákal sportovní aerobik. "Je to výborný sport, který člověk může dělat mnohem déle než vrcholovou gymnastiku," pokračuje.

Pochází ze sportovní rodiny, v níž prý vládne především fotbal. "Bratr Hugo dokonce hrál profesionálně první ligu za Estudiantes," pochlubí se. "Ale já jsem velký fanda River Plate, pokud mám čas, tak na jeho domácích zápasech nechybím."

Při zmínce o argentinské fotbalové legendě Maradonovi se Cabrerovi rozzáří oči. "Tak tomu asi nebudete chtít věřit, ale já Maradonu trénoval. Samozřejmě ne fotbal, ale když uprostřed devadesátých let končil profesionální kariéru v mužstvu Boca Juniors, dělal jsem mu kondičního trenéra."

Cabrera totiž už léta vlastní v Buenos Aires fitness centrum, které svého času pilně navštěvovala Maradonova dcera. "Já ji připravoval jako trenér sportovního aerobiku a přes ní jsem se dostal k jejímu otci, našemu nejslavnějšímu fotbalistovi. Slovo pak dalo slovo a asi půldruhého roku jsem se mu věnoval individuálně."

Při vzpomínce na kondiční výběhy se světoznámou fotbalovou hvězdou se reprezentant ve sportovním aerobiku rozesměje.

"Mimo jiné jsme si pravidelně dávali ostrou běžeckou půlhodinku. A Maradona toho měl skoro pokaždé až nad hlavu. Ptával se mě jak je možné, že fotbalová fyzická příprava ho nikdy takhle neničila. A já vždycky s úsměvem vysvětloval, že to nejspíš bude tím, že mám trochu jiné nároky než fotbalový trenér."

O Maradonových mimofotbalových problémech a skandálech, které závěr jeho kariéry provázely, se prý nikdy nebavili.

"Snad právě proto, že nejsem z fotbalové branže, jsme k sobě nakonec měli tak blízko. Nedával jsem mu dotěrné otázky, bral jsem ho jako každého jiného klienta, ne jako Maradonu. On se se mnou bavil jako s Marcelem a já s ním jako s Diegem, ne s hvězdou. Jeho slávu jsme nechávali stranou. Proto jsem ho mohl poznat jako starostlivého otce i jako příjemného společníka. Prostě jako dobrého člověka."

 

reklama

A co Cabrerovi říká jméno Pavel Nedvěd?

"Vím, že je to fotbalista. A asi dobrý, protože jsem o něm často četl. To když jsem před třemi roky pracoval v Itálii. Ale hrát jsem ho nikdy neviděl" reaguje na zmínku o fotbalové hvězdě z Česka.

Cabrera je vystudovaným učitelem tělesné výchovy, dva roky dělal medicínu a doma v Buenos Aires je nejen známým trenérem aerobiku, ale i uznávaným fyzioterapeutem. Kromě toho je odborníkem na správnou výživu.

"Říkám o sobě, že jsem trenérem těla i duše, Stárám se, aby na tom moji svěřenci byli dobře jak fyzicky, tak i psychicky. Aby žili svěže i zdravě. A tahle práce mě uspokojuje."

Na rozdíl od své sportovní partnerky Petroneové, která má rodinu, se Cabrera ani v pětatřiceti nehodlá vázat.

"Jsem pořád někde ve světě, ať už pracovně, nebo na závodech. Takže mi volnost vyhovuje. A rád poznávám nové lidi, jestli mi rozumíte," vysvětluje a šibalsky se při tom usmívá.

Z proskleného foyeru pražského Kongresového centra se dívá na panorama Hradčan a na rozlednu na Petříně.

"Doufám, že během mistrovství se tam podívám," těší se. "Zatím jsem se ale dostal jen do nedalekého kadeřnictví, protože jsem se musel dát ostříhat..."

Při čtvrtečním prejudgingu, což je v soutěžích sportovního aerobiku povinná, ale ještě nehodnocená ukázka sestavy, ho totiž potkala nemilá příhoda. Při dynamickém cvičení mu vlály husté vlasy. Což je u mužů i u žen nepřípustné.

"Vyzkoušel jsem několik gelů, ale pořád to nedrželo. Tak jsem se raději dal ostříhat. Měl jsem z toho trochu obavy, protože mám hodně jemné vlasy, ale nakonec jsem byl s prací české kadeřnice spokojený," pochválil si neplánované pražské intermezzo.

Nepohybuje se jen mezi sportovci, jeho velkým koníčkem je hudba a divadlo.

"Musím se pochlubit, že doma v Buenos Aires taky zpívám v muzikálech. Zpěv, to je moje opravdu velké hobby. Ale tady u vás teď musím myslet hlavně na to, jak co nejlíp zacvičit soutěžní sestavu."

Marcelo Cabrera si na pražském mistrovství světa může povídat ve své mateřštině; hosteska Pavlína Nováková totiž španělštinu vyučuje, takže mu u kadeřnice bez problémů vyjednala, jak si argentinský zákazník krátký sestřih představuje.

Zákazník z Argentiny zavítá do pražského kadeřnictví málokdy; Marcelo Cabrera byl s nečekanou procedurou spokojen.

Marcelo Cabrera se právě rozhodl, že se nechá ostříhat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze