Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Švadlenka z můstku má u letců úspěch. Chtějí ho i Poláci a Italové

Michal Doležal a jeho kombinéza. | foto: Tomáš Pavlíček, MAFRA

15 2014
Když ho chtějí skokani pozlobit, řeknou mu švadlenko. To se však často neděje. Koudelka, Janda a další reprezentanti totiž vědí, že v něm mají poklad. Bývalý úspěšný olympionik a trenér rezervního týmu Michal Doležal jim šije kombinézy na přání.

"Už máme zákazníky i z Polska a Itálie," vypráví Doležal, který v roli vrchního krejčího lyžařských "orlů" působí už druhou sezonu. Od chvíle, kdy začínal s maminkou v ložnici u šicího stroje, se toho přitom příliš nezměnilo.

Doležal stříhá materiál, maminka Milena sestavuje skokanský komplet. "Ale zrychlili jsme. Šablonu si vyrobím za čtyřicet minut, kombinéza je hotová za dvě hodiny." To je o polovinu méně než v začátcích, kdy připravoval kombinézu pro český tým B.

Materiál se skládá z pěti vrstev barvy, molitanu a igelitu. "Během sezony navíc pořád pracujeme na detailech. Přešíváme rukávy, rozkrok, ramena," popisuje každodenní práci.

Teď nechybí ani mistrovství světa v letech v Harrachově. A českým lyžařům se tam daří i díky němu. "Teď už je práce méně. Střihy se tolik nemění, jen maličkosti."

Češi mají díky jeho šikovnosti výhodu. Nemusí kvůli každé drobnosti jezdit stovky kilometrů do Německa nebo Rakouska, odkud si kombinézy objednávali. Mají vlastního návrháře, šiče i technika v jednom pár kroků od závodiště. A to je důležité, protože každý detail v letové fázi rozhoduje. "Kombinéza musí perfektně sedět, nesmí nikde tahat. Musí mít parametry, aby skokan využil nosnou plochu. A musíte se v ní cítit dobře."

Dřív taková kouzla nebyla zapotřebí. Sám Doležal, který skončil na olympiádě v Naganu sedmý, měl jednu kombinézu na celý rok. "Nedělali s námi žádné drahoty. Dostali jsme jeden kus a s tím jsme museli skákat," vzpomíná.

Až Rakušané začali vymýšlet, jak zastřihnout a zašít materiál tak, aby skokané létali ještě dál. "Upravovali rozkroky. Pak se musela začít měnit pravidla," říká Doležal.  Teď mají jeho nástupci jiný servis. Když si Jan Matura před závodem vzpomene, že mu nesedí rukáv na levém rameni, zavolá Doležala a ten mu oblek vyladí.

"Je to maximalista. Chce mít všechno pinktlich," tvrdí Doležal o jednom z nejlepších českých skokanů. "Stále něco upravujeme, ale ty detaily se potom projeví ve výsledcích."

Doležalovo nové zaměstnání má i další přednosti. Když potřebuje zašít díru na kalhotách, už nemusí prosit manželku. "Teď to zvládnu sám," usmívá se česká švadlenka zpod můstku.Najdete na iDNES.czmobilní verze