Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý reprezentant Sakala se bojí o mladé naděje skoku na lyžích

Jaroslav Sakala | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

12 2010
Spor o formu dotací, které oddíly skokanů na lyžích dostávají na mládež, se rozhořel mezi frenštátským trenérem Jaroslavem Sakalou a funkcionáři Úseku skoků na lyžích lyžařského svazu.

Chytrou horákyni připomínají dotace pro frenštátské skokany na lyžích. A nejen pro ně. Třeba na tento rok Frenštátští dostali i nedostali bezmála 200 000 korun. Jak je to možné? "Část příspěvku dostáváme od úseku skoku na lyžích za počet členů, část za body, které naši žáci získají během roku na závodech," řekl frenštátský trenér Jaroslav Sakala.

Přesně to je 74 510 korun za členskou základu a 119 420 korun za výsledky žáků. Jenže... "Za padesát procent částky, kterou si naši žáci vyskáčou, musíme koupit od skokanského úseku materiální vybavení," podotkl Sakala.

A to se mu ani trochu nelíbí. "Mám totiž možnost získat materiál za příznivější ceny ve stejné kvalitě a v případě lyží dokonce ještě ve vyšší," upozornil. "K tomu musíme kupovat věci, které ani nepotřebujeme. Nebýt toho, mohl bych pro rozvoj našeho klubu ušetřit více peněz – a ty dát třeba na nábory nových dětí."

Jednání členů svazového skokanského úseku považuje za šikanu. "To, co dostaneme jako podporu, musíme zčásti vrátit zpátky." Sakala tvrdí, že netuší, proč tomu tak je.Marně se po tom pídil i jako člen rady úseku skoků. Z ní minulý měsíc vystoupil, když viděl, že sám těžko něco změní.

Rostislav Jozífek, ředitel Úseku skoku na lyžích, namítá, že je to nesmysl. "Od nás oddíly dostávají část dotace v materiálu, nikdo nic nevrací," upozornil.

Proč tomu tak je? "Některé kluby z Moravy si za dotace účtovaly cesťáky, místo aby peníze vrážely do dětí. To je celý problém. Jestli jsme zavedli bodové systémy, tak chceme, aby nákupy vybavení šly cíleně do mládeže."

Sakala odmítá, že by kluby peníze zneužívaly na placení cestovních náhrad. "Vím o jednom případu z okolního oddílu. Šlo o trenéra, který část peněz použil na to, aby mohl jet se svými svěřenci na závody."

Děti se příliš brzy specializují

Výchově nadějí se ve Frenštátě se Jaroslav Sakala věnuje coby trenér placený svazem. Je přesvědčený, že český skok na lyžích doplácí především na špatnou práci s mládeží. Obává se, že špičkoví skokané v Česku vyhynou.

"Spousta talentovaných skokanů velmi brzy přechází na specializovaný trénink a mnozí pak v šestnácti, osmnácti letech skončí," upozornil Sakala, který je mistrem světa v letech na lyžích z roku 1994.

Po mladých skokanech se podle něho nemohou chtít hned výsledky, nemusejí zvedat tuny železa. "Výsledky ale vyžaduje bodový systém, který se přepočítává na peníze, které pak jednotlivé oddíly dostávají," upozornil Sakala.

Jako příklad promarněného talentu zmínil frenštátské bratry Kubáně. "Robert je sice nyní v Liberci, ale měl na víc, než ukazuje, a Lukáš, když ho nevzali do Dukly Liberec, si našel práci a skončil."

Podle Sakaly šéfové skokanského úseku prosazují jenom A tým mužů. "Tam jde většina peněz, tam jsou nejvíce vidět sponzoři. Ten systém je špatný. Může se stát, že až doskáče tato generace, nebudeme mít už nikoho, kdo bude konkurovat těm nejlepším na světě."

Přitom zájem o skoky na lyžích mezi dětmi je. Obzvlášť ve Frenštátě pod Radhoštěm, který proslavil olympijský vítěz Jiří Raška. "Letos jsme začínali s devíti dětmi a během minulých tří, čtyř měsíců jejich počet narostl na sedmadvacet," podotkl Sakala. "Do jara bychom chtěli mít dalších třicet dětí. Jen tak budeme mít z čeho vybírat."

Odhaduje, že z 50 mladých skokanů zůstane ve dvaceti letech deset nadějí. Leč aby vše fungovalo, potřeboval by frenštátský oddíl ročně půl milionu korun. Sakalovým přáním je vybudovat ve Frenštátě středisko vrcholového sportu.

"Podmínky tady pro to máme ideální, když si vezmeme, že můžeme spolupracovat se sedmnácti středními školami v okolí," upozornil. "Odpovídající je i zázemí areálu Na Horečkách."

Jozífek: Oddíly za část dotací dostávají vybavení

Rostislav Jozífek, ředitel Úseku skoku na lyžích, odmítá, že by oddíly musely svazu vracet část dotací, které na mládež získají. "Je to naprostý nesmysl," tvrdí.

Takže není pravda, že kluby za část peněz, které dostanou, musejí od skokanského úseku koupit zboží?
To je v pořádku.

Proč?
Protože některé kluby z Moravy si za to účtovaly cesťáky, místo aby ty peníze vrážely do dětí. To je celý problém. Chceme, aby nákupy vybavení šly cíleně do mládeže.

Jenže některé oddíly by si vybavení mohly koupit jinde levněji než od vás.
Když jsem byl poprvé ve Frenštátě, tak tam děti měly na zadku díry. Podívejte, jak jsou dneska oblečené, jaký mají materiál. To je právě proto, že my ty věci platíme. Od nás oddíly dostávají část dotace v materiálu, nikdo nic nevrací.

Přesto...
...jestli někdo může něco dostat od nejmenované firmy, to je hezké, ale my to musíme řešit globálně. Máme subdodavatelské firmy, které dodávají vybavení A a B týmu skokanů, vyplácejí peníze. To jsou obchodní věci – a jestli to někdo nechápe, tak to je mi líto. Za šest, sedm let jsme pro skoky udělali věci v řádu desítek a desítek milionů korun. Novináři by se měli spíše zabývat tím, zda sto tisíc korun skončí u dětí, nebo nekontrolovatelně v cesťácích.

A neměli by cestovní výdaje spíše kontrolovat pracovníci svazu?
To nemůžeme, protože to jsou úplně jiné subjekty. Proto to děláme tímto způsobem. My vyúčtováváme soustředění.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze