Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jako z rallye pro body v F1. Ledecká je mimořádná, shodují se legendy

Ester Ledecká v cíli superobřího slalomu v Ga-Pa. | foto: Reuters

9 2016
České lyžování má nový hit. Jmenuje se Ester Ledecká a je světovou šampionkou na snowboardu. O víkendu se ale poprvé prosadila i ve Světovém poháru na sjezdovkách a sklízí potlesk také ze strany českých legend lyžařského sportu.

Je naprosto mimořádným zjevem, rozplývá se bývalý reprezentant Bohumír Zeman poté, co Ledecká vtrhla v Ga-Pa mezi světovou elitu a získala body za 24. místo ve sjezdu a 25. příčku v superobřím slalomu.

„Prostě machrovina. Nečekal jsem, že hned napoprvé zajede tak skvěle, navíc prorazila v rychlostních disciplínách, které tady nemá kde trénovat,“ kroutí hlavou chlapík, který v roce 1980 jako první Čech po třetím místě vystoupil v závodě Světového poháru na stupně.

„A navíc ta odvětví... Přijde mi to, jako kdybych přesedlal z auta pro rallye do formule 1 a hned bodoval. Úžasné,“ nachází přirovnání.

Podobně přemítá Olga Křížová-Charvátová, první česká majitelka olympijské medaile v alpském lyžování, když v Sarajevu 1984 vybojovala bronz ve sjezdu.

„Ester využila první velké příležitosti mezi elitou. Je výjimečná, ale za tím se skrývá jediné - je “jen“ dobrý, pracovitý a dobře vedený sportovec, který dozrává pro podobné výsledky,“ má jasno matka reprezentantky Kláry Křížové, jež nemohla v Ga-Pa startovat kvůli zranění.

Andrea Zemanová se svým otce Bohumírem, bývalým špičkovým světovým lyžařem.

Bohumír Zeman (s dcerou Andreou)

Olga Charvátová Křížová

Olga Charvátová Křížová

Eva Kurfürstová

Eva Kurfürstová

Pracovitost Ledecké vyzdvihuje také Eva Kurfürstová, bývalá slalomářka, mimo jiné osmnáctá na mistrovství světa v roce 2001.

„Vyčnívá její píle a odhodlání. Je schopná trénovat i čtyřfázově, ale ne proto, že jí to řeknou - prostě má ráda pohyb. Je psychicky vyzrálá a nebojí se, dá se říct, že je to malý zázrak. Kombinuje dvě odvětví, hlavní je snowboarding a ke sjezdařským disciplínám se dostane jen když k tomu najde prostor. Právě proto musí být nesmírně talentovaná.“

Ještě něčeho si Kurfürstová všimla. „Má úžasný cit pro sníh a pro skluz. Tam, kde jiné holky bojovaly s tratí, to ona zvládla. To si přinesla ze snowboardingu, kde je zvyklá vyhrávat. Taky proto teď v Ga-Pa obstála v mnohem větší konkurenci, než je na prkně.“

Snem Ledecké je start na olympiádě 2018 v obou odvětvích.

„Už se současnou výkonností na to má,“ myslí si Zeman.

„Pokazit by jí to mohla jen termínová kolize sjezdových disciplín a snowboardingu,“ je přesvědčená Křížová-Charvátová.

„Otázkou je, co by na lyžích považovala za úspěch, na to je ale ještě čas. Ale kdyby teď dál bodovala, byla by to fantazie na pokračování,“ přeje si Kurfürstová.Najdete na iDNES.czmobilní verze