Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalá tyčkařka Baďurová má velet atletům Dukly. Navzdory pochybnostem

Kateřina Baďurová se má stát od 1. října šéftrenérkou atletického oddílu Dukla Praha. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

2 2010
Na pohled tichá a mírná dívka, jejíž sportovní kariéru přervaly zdravotní problémy, bude mít na Dukle na povel atletická esa kalibru Železného či Šebrleho. Tyčkařská vicemistryně světa Kateřina Baďurová se v sedmadvaceti letech stane šéftrenérkou slavného pražského atletického oddílu.

Do funkce má inženýrka ekonomie nastoupit 1. října. Její předchůdce Radomil Skoumal bude zastávat funkci zástupce trenéra.

Pro mnohé je to hodně velké sousto ke skousnutí. Baďurová se sice po celou svoji kariéru připravovala v Dukle, nemá ale žádné zkušenosti kouče. Ředitel armádního klubu Jaroslav Priščák, který ji do nové role jmenoval, to však nevidí jako mínus.

"Zlepší se disciplína a pořádek. Hodně si od toho slibuji, autorita Katky je obrovská," tvrdí. Ke změně se prý Priščák odhodlal proto, že počet reprezentantů z Dukly klesá a tým mužů dvakrát za sebou prohrál extraligu. "Není to spontánní rozhodnutí. Trvalo to několik měsíců," vysvětloval.

Kateřina BaďurováKateřina Baďurová

Ve funkci šéftrenéra žena nikdy v Dukle nebyla, natož tak mladá. "Katka byla úspěšná sportovkyně. A rozhodl jsem se i proto, že nejen muži jsou úspěšní v řízení firem," komentoval rozhodnutí Priščák. Nevadí mu, že Baďurová nemá tělovýchovné vzdělání. "Není to třeba. Vysokou školu má a přišla z atletiky," podotkl.

Baďurová má tři měsíce na rozkoukání, už nyní chodí na porady. "Chci se všechno naučit, abych věděla, co si můžu dovolit a jak něco změnit," řekla atletka. Možnost dlouho zvažovala. "Ale když jsem byla jediná bývalá atletka, co tu možnost dostala, přijala jsem to. Je lepší, když přijde někdo, kdo to prostředí zná a je bývalý atlet," prohlásila.

Baďurová bude šéfovat i olympijským vítězům Janu Železnému, Romanovi Šebrlemu, Barboře Špotákové i svému kouči Boleslavu Paterovi, bude na úrovni se šéftrenérem reprezentace Tomášem Dvořákem.

"Na Dukle jsou skvělí trenéři a zvládají to výborně. Moje práce nebude je kontrolovat," uvedla s tím, že bude řídit chod klubu. A co autorita? "Nebudu v pozici, že bych na někoho řvala, ale myslím, že si umím zjednat pořádek."

Ne všichni jsou nadšeni

Podle zákulisních zdrojů se Priščákův krok hlavně u starší generace nesetkal s pochopením. "Doufám, že trenéři a slavné osobnosti se s tím rozhodnutím ztotožní a přijmou to. Je to citlivá věc a doufám, že tomu tak bude," věří Priščák.

Nabídku stát se trenérem atletů Dukly dostal i Baďurové přítel Tomáš Janků, ale odmítl s tím, že se chce věnovat podnikání. "Jsem stoprocentně přesvědčený, že to zvládne a bude to ku prospěchu Dukly. Má schopnosti špičkové manažerky," míní Janků.

Bývalá tyčkařka Kateřina Baďurová a bývalý výškař Tomáš Janků

Bývalá tyčkařka Kateřina Baďurová a bývalý výškař Tomáš Janků

Jeho snoubenka bude odpovědná za personální politiku atletů a trenérů. "Vždy se ozvou ti, co se bojí o svou práci nebo ti, co neuznávají ženy ve funkcích. Tohle je manažerská funkce. A pro Katku neexistuje slovo nejde," dodal Janků.

Rozpaky nad jmenováním Baďurové jsou i na svazu. "Podle směrnic na řízení by to vedení střediska mělo konzultovat se svazem a požádat o vyjádření, což se nestalo," řekl ředitel svazu František Fojt. Priščák krok konzultoval s bývalým koučem reprezentace a členem Dukly Praha Václavem Fišerem. "Na základě debaty s ním jsem se rozhodl," poznamenal Priščák.

Janků prý radit nebude

"Šéftrenérem by měl být člověk s tělovýchovným vzděláním. Schopná je, ale bylo to trochu unáhlené," poznamenal Fojt. Janků s tím ale nesouhlasí. "Co je svazu do funkce šéftrenéra Dukly Praha?" ptal se.

On naopak říká, že se situace změní. "Dá šanci mladým a perspektivním. Bude férová a profesionální manažerka. A bude dodržovat pravidla, která se nedodržují. Není jednotný metr na všechny závodníky. Nespokojenost s tím tam byla, už když jsem tam závodil já," řekl bývalý vicemistr Evropy ve skoku vysokém. Sám jí radit nebude. "Nebyl to můj nápad. Budu to jen sledovat," dodal Janků, o němž se proslýchalo, že právě on stojí za jmenováním.

"Už jsem to taky slyšela, ale je to nesmysl," uvedla bývalá tyčkařka. "To jsou obavy lidí, co do toho nevidí a bojí se, že to povede ženská. Je třeba vychovat mládež na velké závody, není důvod rozlišovat mezi muži a ženami. Vždyť teď vozí Dukle medaile jen Bára (Špotáková)," upozornila česká rekordmanka.

Kateřina BaďurováKateřina Baďurová

Baďurová ukončila kariéru letos, neboť prohrála dlouholetý boj se zdravím. Lékaři jí totiž oznámili, že má přetržený přední zkřížený vaz v levém koleně. Zdravotní potíže ji přitom pronásledovaly celý život.

Kvůli nim skončila s gymnastikou, pak laborovala se svalovými problémy, bolavou achilovkou a kvůli zánětu střev byla dokonce nucena vzdát se na téměř dva roky atletiky. Vazy v pravém koleně si utrhla půl roku před OH 2008 v Pekingu. V jediné sezoně bez zranění získala na MS v Ósace 2007 stříbro za Ruskou Jelenou Isinbajevovou.

Snem Baďurové vždy bylo starat se po skončení kariéry o děti a tohle přání se jí splnilo. V úterý s kamarádkou slavnostně otevřela mateřské centrum na pohybovou přípravu dětí od dvou do šesti let v pražském Suchdole. "Otevřeme zatím dvě třídy a po prázdninách se uvidí. Při otvírání jsme měli spoustu dětí," řekla. Od října bude mít na starosti i dospělé.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze