Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalá atletická šampionka Formanová učí. A velebí prázdniny

Ludmila Formanová po velkolepém triumfu na světovém šampionátu v Seville v roce 1999. | foto: Profimedia.cz

13 2009
Nejprve se stala mistryní světa. Pak matkou. Teď je z ní učitelka. Když 35letá Ludmila Formanová nastupovala coby učitelka tělocviku na čáslavské gymnázium, zdejší studenti se prý zděsili: To je průšvih, to budeme muset pořád běhat. Báli se však zbytečně. "Běháme jen občas," směje se paní učitelka, která si toho času užívá prázdniny.

"Ty jsou na školství bezvadné. Ani nepamatuju, kdy jsem je naposledy měla tak hezké. Pojali jsme je aktivně, začátkem léta jsme s malým vyrazili i na kola do Holandska."

Synovi Petrovi budou čtyři, občas připomíná neřízenou střelu. "Padá ze schodů, má na kontě několik úrazů ze hřiště, v létě si zlomil ruku, pokouší se lézt na stromy. Prostě správnej kluk," říká máma.

Co dělají šampioni


Seriál MF DNES před atletickým MS v Berlíně

Právě radost z potomka jí pomohla vyléčit splín, když musela předloni nadobro ukončit kariéru. Bolesti plotének byly při opakovaných pokusech o návrat silnější než její vůle. "Moji známí čekali, že to ponesu těžce. Ale syn byl můj nový náboj."

Úplně bez běhání by však zůstat nedokázala. Třikrát týdně vyráží do lesa, obkrouží 10 kilometrů. "Žádný úprk, spíš se ploužím. Věřím, že bych pomalu uběhla i maraton. Zato na rychlejší běhy si netroufám."

Ploténky by se při větším zápřahu ozvaly. "Naštěstí mě v obyčejném životě moc neomezují, jen když zvedám těžké věci." Schválně, za kolik by dnes zvládla "svoji" osmistovku? "Pod 2:30 by to nebylo," soudí žena s osobním rekordem 1:56,56.

Nejraději by teď byla trenérkou. "Jenže tím bych se v Čáslavi neuživila," chápe. Přesto věří, že v budoucnu si otevře soukromou tréninkovou školičku nebo kroužek.

S bývalou trenérkou Jarmilou Kratochvílovou se už nevídají denně jako dřív. "Občas si zavoláme, nebo se za nimi zajdu podívat na stadion."

Ani záznam svého drtivého finiše při šampionátu v Seville 1999, kdy na osmistovce přespurtovala slavnou Mutolaovou, dávno neviděla. "Nosím ho v hlavě. A medaili mám v šuplíku v pracovně."

Po zlatých rodačkách Kratochvílové a Formanové dokonce pojmenovali v Čáslavi dvě ulice, hned vedle sebe. "Že budu mít za živa ulici, to jsem vážně nečekala," říká. "Je to moc milé. Nesmím udělat žádný průšvih, aby ji nemuseli zase přejmenovávat."

Připomeňte si zlatý závod Ludmily Formanové v Seville 1999

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze