Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Být po boku legendy mě těší, říká český kouč házenkářského překvapení Evropy

Petr Hrachovec | foto: Tomáš Plachý

1 2010
Se svým týmem zůstal těsně pod vrcholem, přesto se o házenkářského trenéra Petra Hrachovce začínají zajímat špičkové evropské kluby. Není se co divit. S podceňovaným švýcarským Schaffhausenem postoupil do finále evropského Poháru EHF, v němž těsně nestačil na silné německé Lemgo.

Od dob legendárního Jiřího Víchy, který v roce 1984 dovedl Duklu Praha ke slavnému triumfu v Poháru mistrů evropských zemí, nepostoupil žádný český házenkářský trenér do finále evropské soutěže. Povedlo se to až letos Petru Hrachovcovi.

"Těší mě, že jsem se zařadil po bok takové legendy," pousmál se Hrachovec, který pochází ze Zubří.

"Zvlášť poté, co jsme přešli přes silné soupeře," připomněl, že Schaffhausen postupně vyřadil chorvatského vicemistra Nexe Našice, semifinalistu ruské ligy Astrachaň a špičkové německé duo Göppingen a Flensburg-Handewitt. Teprve třetí německý soupeř Lemgo byl ve finále nad jeho síly.

Jaké pocity ve vás převažují? Radost z parádní sezony, nebo zklamání z porážky ve finále?
Kdybychom vyhráli Pohár EHF, byla by to třešnička na dortu. Ale i tak máme za sebou nejlepší sezonu v historii klubu. Získali jsme švýcarský titul a prosadili se v Evropě, což překonalo naše očekávání. Když se nad tím zamyslím, vrací mě to do optimistických kolejí. Celému Schaffhausenu bude docházet později, co mančaft dokázal.

V čem bylo Lemgo lepší?
Nebylo lepší. Potkaly se mančafty na stejné úrovni. Rozhodl první zápas v Lemgu, kde jsme měli špatnou efektivitu střelby a prohráli 18:24. Bránili jsme dobře, jenže jsme neproměňovali vyložené šance. Hlavně na začátku, což ovlivnilo celý zápas. Ve hře byla křeč a nervozita. Nevěřili jsme si.

V domácí odvetě jste vyhráli 30:28, což nestačilo. Ale chvílemi se zdálo, že velké manko smažete. Proč to nevyšlo?
Jednou nebo dvakrát to bylo o pět branek, ale potřebovali jsme vyhrát o sedm. Pak přišlo vyloučení, soupeř dal v přesilovce dva góly a bylo to jen o tři. I tak jsme odehráli perfektní zápas, ale bohužel jsme doháněli velkou ztrátu.

Petr Hrachovec

Nad Lemgem jste vyhráli na začátku sezony v kvalifikaci o Ligu mistrů. Hrál tento výsledek nějakou roli ve finále?
Nespojoval bych to. Tehdy byl v Lemgu jiný trenér, mužstvo mělo jiný charakter.

Postupně jste přešli přes Göppingen a Flensburg-Handewitt, kteří jsou v tabulce bundesligy před Lemgem. Hrálo lépe než předchozí soupeři?
Lemgo mělo v sezoně nevyrovnané výsledky, v tabulce je až sedmé. Proto se hodně soustředilo na pohár. Věděli, že když ho získají, zase budou hrát evropskou soutěž.

Na evropský titul jste sice nedosáhli, přesto můžete být spokojeni. Výsledky jste pobláznili celé město, že?
To jo. Za tři roky, co tu jsem, jsem něco takového ještě nezažil. Udělali jsme kus dobré práce.

Televizní záběry naznačovaly, že v Schaffhausenu vládla stejně bouřlivá atmosféra jako v Zubří. Bylo to tak?
Je to srovnatelné. A přináší to výhodu, protože pak nemusíte mančaft motivovat. Lidi čekali před halou, když byla ještě zavřená, aby si mohli sednout na svá místa.

Schaffhausen trénujete druhým rokem. Srovnejte obě sezony.
Důležité byly dvě základní věci. Loni jsem do toho skočil na začátku sezony, s mančaftem jsem nedělal žádnou přípravu. Ani složení družstva nebylo takové, jak bych si představoval. Během sezony jsem udělal personální změny, musel jsem se rozloučit s některými hráči, kteří mi nepasovali herně ani po lidské stránce. Teď jsem si mančaft zvolil sám a vybral si i model přípravy.

V čem byla největší přednost týmu?
Máme velice dobré hráče jako jednotlivce, ale nikdy bychom nebyli tak dobří, kdybychom netáhli za jeden provaz. Je to sice klišé, ale je to tak. Je tady spousta reprezentantů, kteří se dokázali dát dohromady a hráli kolektivně. To nám pomohlo k výsledkům.

Oporou mužstva je český reprezentant Jan Filip, s trénováním brankářů vám pomáhá Miloš Slabý. Považujete za výhodu, že máte vedle sebe krajany?
Honza je osobnost, kterou hráči respektují. Občas si vzal slovo, mělo to hlavu a patu. Každý šel za tím, co řekl. Pro trenéra je důležité, že má takového hráče. Na druhou stranu jsem se snažil s hráči často komunikovat, protože oni to potom trenérovi vrátí.

Petr Hrachovec

Neuvažujete o tom, že byste českou legii v klubu rozšířil?
Potřebovali jsme získat tři hráče, dva posty už jsme vyřešili. Ještě hledáme pivota. Mám svoji představu a je možné, že to bude Čech nebo Slovák.

Vaše odpověď naznačuje, že budete v Schaffhausenu pokračovat.
Před dvěma měsíci jsem podepsal smlouvu na další dva roky.

Dostal jste i jiné nabídky?
Musím na to odpovídat?

Nemusíte. Ale usuzuji, že přišly.
Ještě minimálně sezonu bych tady chtěl zůstat. Rodině se ve Švýcarsku líbí, jsem spokojený i z pracovního hlediska.

Ale platí, že vaším snem zůstává německá bundesliga, že?
Jsem realista a vím, že na trenérské posty moc možností není. Musím na sobě ještě hodně zapracovat, abych tam jednoho dne mohl trénovat. Záleží i na štěstí. Sen to je, ale ještě musím pár kroků udělat, abych tam mohl působit.

Kdy se chystáte domů?
Do Zubří určitě přijedu, ale nevím kdy. Chtěl bych někam na dovolenou, abych si odpočinul. Potom se začnu v Česku sám připravovat, udělám si koncept, abychom byli ještě lepší. Mám svou představu, jak se můžeme posunout dál.

Sledoval jste letošní zuberské výsledky?
Jo. Mám dost dobrý přehled, viděl jsem i nějaké zápasy.

Co říkáte na to, že útok na titul zase nevyšel?
Hranice mezi prvním a druhým místem byla velice tenká, mohlo to dopadnout pro Zubří i pro Karvinou. Bylo to klasicky o třech šancích ve třetím zápase, který rozhodl celou sérii.

Na závěr ještě jedna otázka směřující k evropským soutěžím. Ve vašem týmu hraje Jan Filip, ve vítězném Lemgu působí Daniel Kubeš s Martinem Galiou. Navíc o den později byl Filip Jícha z Kielu klíčovou postavou finále Ligy mistrů. Jde po úspěšném vystoupení reprezentace na mistrovství Evropy o další krok k renesanci české házené?
Chtěl bych tomu věřit. Co se týká reprezentace, máme spoustu kvalitních hráčů a víkendové výsledky to potvrdily. Věřím, že dají impulz mladým v Česku a celé české házené, že to můžou dotáhnout daleko.

Petr Hrachovec

Bývalé reprezentační křídlo, které pochází ze Zubří (*1972), začalo trénovat při svém působení v nižších německých házenkářských soutěžích. Zkušenosti sbíral také v mateřském klubu, kde rok působil v roli hrajícího kouče.

V posledních dvou sezonách vede špičkový švýcarský tým Kadetten Schaffhausen. V klubu od Bodamského jezera začal jako hráč, ale na začátku loňské sezony povýšil do role kouče.

Po druhém místu letos vyhráli s velkým náskokem švýcarskou ligu, navíc postoupili do finále Poháru EHF. Při své pouti vyřadili několik silných soupeřů z Chorvatska, Ruska a Německa.Najdete na iDNES.czmobilní verze