Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bylo vítězství Katky náhoda? Ani náhodou

21 2003
Praha, Jilemnice - Výbuch zadržované energie a závodnické vášně vynesl Kateřinu Neumannovou k nejvýraznějšímu vítězství kariéry. O půlminutovém náskoku se ji dřív ani nesnilo. Závodní a tréninková pauza jí paradoxně pomohla. "Kdo dlouhodobě trénuje a pak si odpočine, může náhle vyletět," říká lékař české reprezentace Mudr. Koldovský. "Ale celá sezona je něco jiného."

Odborník dohlížející na zdraví členů českého reprezentačního družstva v běhu na lyžích nedílel pesimismus ohledně návratu nejlepší české běžkyně na lyžích. V závodě Světového poháru v rakouském Ramsau očekával umístění v první desítce, ale vítězství a navíc s půlminutovým náskokem i jemu vyrazilo dech.

"S největší pravděpodobností se projevila léta tvrdé dřiny. Má neuvěřitelně natrénováno, a to se ze dne na dne neztratí. Nečekal jsem to nejen já, ale asi nikdo. Připravovala se bez týmu a o její současné výkonnosti neměl nikdo přesný obrázek," pokračoval Koldovský.

A Kateřina Neumannová šla systematicky vítězství vstříct. Trénovala až do devátého měsíce těhotenství a pomalu začínala hned po porodu. Příliš času tedy těhotenstvím a mateřstvím neztratila. Nic nezanedbala a zdá se, že menší intenzita přípravy ji nijak neublížila.

"Na návratu cílevědomě pracovala a využila svůj nesmírný fyzický potenciál," říká lékař českých běžců na lyžích. "To je na Katce charakterictické. Vždy dře naplno."

Ještě nikdy tak výrazně soupeřky nepokořila. Mohlo ji těhotenství pomoci? "V těle probíhají významné hormonální změny, ale jednoznačně nelze říct, že by některé konkrétní pomáhaly fyzické výkonnosti," pokračoval lékař. "Vliv je velmi individuální. Obecně lze říct, že některým ženám dítě pomůže, jiné naopak vyčerpá." A Kateřina Neumannová je s největší pravděpodobností první případ.

Podle doktora Koldovského je unikátní rychlost návratu. Neumannová vyhrála 171 dní po porodu. Lepší byla ze známých jmen jen bulharská výškařka a světová rekordmanka Stefka Kostadinovová, která vybojovala jen čtyři a půl měsíce po radostné události titul mistryně světa. Skok do výšky ale není zdaleka tak fyzicky náročný jako běh na lyžích.

Dvěma českým atletkám se naopak návraty do vrcholového sportu nevydařily. Mistryně světa v trojskoku z roku 1997 Šárka Kašpárková oznámila jednoroční pauzu kvůli mateřství před třemi lety, výškařka Hlavoňová, stříbrná medailistka z HMS 1999 v Maebaši, ji napodobila o dva měsíce později. Obě závodnice se k atletice již vrátily, do bývalé formy se ale nedostaly. Kašpárková na letošním MS v Paříži skončila v kvalifikaci a Hlavoňové se nepodařilo splnit limit pro účast na šampionátu.

Jednoznačný přínos absolvované gravidity pro tělo Kateřiny Neumannové našel doktor Koldovský pouze jeden. "Kateřina měla vždy problémy s nadváhou. Ty se po porodu ztratily."

A jak vidí lékař výkonnost Kateřiny Neumannové v dalších závodech? "Bude to mít obtížné. Jeden závod je něco úplně jiného než série závodů. Tam se může nedostatek přípravy projevit."

O ZÁVODĚ ČTĚTE ZDE

Česká lyžařka Kateřina Neumannová vyhrála 20. prosince v Ramsau na desetikilometrové trati volnou technikou hned první závod Světového poháru, do něhož se po mateřské přestávce přihlásila.

Česká lyžařka Kateřina Neumannová pózuje společně s šestiměsíční dcerou Lucií poté, co 20. prosince vyhrála v Ramsau na desetikilometrové trati volnou technikou hned první závod Světového poháru, do něhož se po mateřské přestávce přihlásila.

Česká lyžařka Kateřina Neumannová vyhrála 20.prosince v Ramsau na desetikilometrové trati volnou technikou hned první závod Světového poháru, do něhož se po mateřské přestávce přihlásila.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze