Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Byla to škola, říkají zlínské hráčky o týdnu v Norsku, zemi zaslíbené házené

Střílí zlínská házenkářka Kristýna Salčáková | foto: Dalibor Glück, MAFRA

12 2010
Dvacetigólová porážka. Za normálních okolností by to pro házenkářky Zlína byl skličující výsledek. Když jej ale dosáhly v zápase proti norskému Larviku, jednomu z nejlepších světových družstev, tak si jej hráčky považovaly.

"Vždyť třeba německý Trier prohrál s Larvikem o třicet," upozorňuje kapitánka Kristýna Salčáková.

Duel proti týmu plného mistryň světa a olympijských vítězek byl pro Zlín vrcholem týdenního norského soustředění, odkud se výprava právě vrátila.

Hlavní dojmy? "V Česku patříme mezi nejběhavější mančafty, ale oproti Norkám běháme pořád málo. Rychlost světové házené je někde úplně jinde," přiznává trenér Dušan Poloz.

Hráčky souhlasí. "Vrátily jsme se nadšené, to můžu říct za všechny. A přivezly jsme si spoustu poznatků. Norky jsou pořád před námi a to vlastně úplně ve všem. V technice, rychlosti, házenkářském myšlení," doplňuje Salčáková.

"Svým způsobem si za to můžeme samy," upozorňuje v zamyšlení na svých stránkách zlínská posila Helena Štěrbová.

"A nejvíc je to českým pojetím pravidel. V prvním zápase se nám zdálo, že nás rozhodčí strašně bijí. Tak jsme se norskému pojetí musely přizpůsobit. Nejen, že to kupodivu šlo, ale většině z nás se to moc líbilo. Třeba fauly, které záměrně vyvolávají útočící hráčky, aby se podržely v útoku, nebo fauly, které přinášejí útočícím výhodu, pokud akci nedotáhnou do konce, se Norům nelíbí. A já se jim nedivím," zdůrazňuje reprezentační spojka.

Její slova dokládají zlínské výsledky. Tým sehrál v baště světové ženské házené dva přípravné zápasy s vyrovnanou bilancí. Na následném norském turnaji skončil zásluhou tří výher a dvou porážek sedmý ze dvanácti účastníků.

zlín v norsku

Příprava:
Zlín - Gjerpen-Skien 24:20
Zlín - Larvik 20:41

Turnaj:
Zlín - Stabaek 23:22
Zlín - Bergen 19:29
Zlín - Frederikstad 25:24
Zlín - Storhamar 15:31
Zlín - Stabaek 24:23

Co z poznatků plyne? "Trendu, že je nutné vše dělat v maximální rychlosti, se musíme přizpůsobit i my. Protože o tajfun, který občas předváděl Larvik, se za chvíli budou snažit všichni," ví trenér Poloz.

"Pocítily jsme to hned na prvním tréninku. Vyběhly jsme na atletický ovál, a pak šly do posilovny," usmívá se Kristýna Salčáková.

"Ze dne na den samozřejmě na naší rychlosti nic nezměníme. Ale jsem přesvědčená, že tak teď budeme makat celý rok." Po návratu z Norska už ve Zlíně začínají dumat nad příštím "studijním" létem.

"Máme pár známých ve Francii. Honza Bašný trénuje na Korsice, Lenka Kysučanová hraje v Nimes, kontakty máme i třeba na Méty," naznačuje trenér Poloz.Najdete na iDNES.czmobilní verze