Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Byla to sezona snů, hodnotí cyklokrosař Štybar

Zdeněk Štybar | foto: AP

2 2010
Včera dorazil domů do Stříbra. Užít si rodiny po sezoně, která už ani nemohla být lepší. Po sezoně snů, jak sám říká. Třiadvacetiletý cyklokrosař Zdeněk Štybar se letos stal mistrem světa, vyhrál Světový pohár, Superprestige, český šampionát, je prvním mužem světového žebříčku a v GVA skončil celkově druhý. V sezoně vybojoval celkem jedenáct vítězství.

"Byla to fantazie," přiznává na svých internetových stránkách www.zdenekstybar.com, kde letošní sezonu hodnotí.

O letošních výsledcích.
Kromě GVA jsem vyhrál všechno. Sice nemám nejvíc vítězství z celé sezóny, Albert jich nasbíral 16, Nys 15, ale v nejdůležitějších závodech jsem jen třikrát nestál na bedně: v Gietenu, Zolderu a Oudenaarde.
Nejhorší výsledek v sezoně bylo sedmé místo, což je úplně fantastické. Rád bych tímto poděkoval všem lidem, kteří se o mě skvěle starali. Ty moje výsledky jsou i jejich velká zásluha.

O největší radosti.
To byl titul mistra světa v Táboře před domácím publikem. Celý rok na mě kvůli tomu byl strašný tlak. Všichni říkali, že je to můj závod, že šetřím všechno na Tábor, což bylo trochu uměle vytvořené. Neměl jsem to jednoduché, ale dopadlo to výborně. Hodně si vážím i Superprestige, kterou jsem vyhrál po boji až v posledním kole posledního závodu. Navíc v dresu mistra světa. Myslím, že hodně důležité bylo vítězství ve svěťáku, to mi dodalo hrozně klidu. V podstatě jsem měl splněno.

O zájmu fanoušků.
Už teď po mně každý den někdo něco chce, dostávám stovky mailů, stovky pozvánek na různé akce, na závodech se půl hodiny musím podepisovat. Možná se někdy budu muset naučit říkat ne, i když se mi to zatím moc nedaří. Strašně si vážím všech fanoušků, kteří mi drží palce. Jenže na posledních závodech už toho bylo moc.
Kolem mého auta stál pokaždé houf lidí, křičí přes sebe a každý chce podpis nebo fotku. Titul mistra světa mou pozici strašně změnil. Ale věřím, že to zvládnu. Budu se snažit lidem dělat radost a když to jen trochu půjde, vždycky se jim budu snažit vyhovět. Těžko můžu odmítnout malé dítě, když se se mnou chce vyfotit. To prostě neumím.

O šancích na Sportovce roku.
Byla olympiáda, tak s tím moc nepočítám. Sáblíková sbírá jednu medaili za druhou, takže tam je to asi dané. Ale zrovna teď jsem dostal jeden vzkaz, kde mi psali, že vyhrát mistrovství světa, svěťák a Superprestige se rovná olympijskému zlatu.

O cyklokrosu a olympiádě.
Závodil bych tam rád, ale těžko říct, jestli je to reálné. Pořád se o tom vedou diskuse. Teď na vyhlášení GVA jsme o tom debatovali a shodli jsme se, že jediný, kdo by tomu mohl pomoci, je Sven Nys. Uvidíme, jestli se mu to jednou povede.

O výhledu do příští sezony.
Letošní výsledky jsou obrovský závazek na příští sezonu. Bude náročné to zopakovat, ale pokud mi vydrží zdraví, věřím tomu, že to může být na té letošní úrovni. Letos určitě znovu budu jezdit horská kola, chtěl bych jet víc svěťáků, ale definitivní program ještě stanovený nemám. Prioritou ale pro mě určitě dál bude cyklokros.

O zpeněžení úspěchů.
Všechny tyhle záležitosti se dolaďují až v létě. Startovné se zvýší, bude to řešit šéf týmu Hans van Kasteren, který je i můj manažer. Dobře ví, jaká je cena mistra světa. V týmu mám ještě rok z tříleté smlouvy, kterou jsem podepsal. Takže budu jezdit za stejné peníze, jako před dvěma lety. Žádné bonusy tam nejsou.

O nejbližším programu.
Od pondělka jsem pět dní v Čechách. Pak se vracím do Belgie, kde mám o víkendu akci pro fanoušky, takzvaný Restaurant day. Organizuje to můj fan club a bude tam asi 500 lidí. Doufám, že pak s Ine odletíme na deset dní na dovolenou do Egypta, protože už 20. března musím být zpátky v Belgii. Pozvali mě na vyhlášení Miss Sport, kde mám s jednou z těch adeptek předvádět nějakou volnou disciplínu. Budou tam se mnou jen samé belgické celebrity, tak jsem zvědav. A počítám s tím, že hned po dovolené zase začnu trénovat.Najdete na iDNES.czmobilní verze