Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Byl jsem rád, že mi nezhasl motor, popisoval Vettel start

Sebastian Vettel po vítězství v kvalifikaci na Velkou cenu Německa | foto: AP

25 2010
Sebastian Vettel nechápal, co se děje. O výsledku Velké ceny Německa rozhodoval start. A vítěz kvalifikace byl v první zatáčce až třetí. "Normálně máme skvělý začátek," divil se domácí závodník. Obě ferrari se kolem něj prohnala v úvodních metrech rychlostí blesku. "Až do dnes jsme předváděli lepší starty než oni. Velká škoda," litoval jezdec Red Bullu.

Vettelova reakce na zhasnutí červených světel pověšených vysoko nad cílovou rovinkou byla bezchybná. Jenže po pár metrech jako by se jeho auto skoro zastavilo.

"Přilnavost byla dobrá, pouštěl jsem spojku, ale najednou to cuklo a nezabralo. Měl jsem štěstí, že mi nechcípnul motor, ale jen jsem trochu ztratil," našel německý pilot pozitivum na jinak kompletně pokaženém startu.

Vettel předpokládal, že s Alonsem to bude v první zatáčce těsný souboj. A také byl, druhé rudé auto po levé ruce ho však hodně překvapilo.

"Zkoušel jsem zůstat před Fernandem, a když jsem to vzdal, uviděl jsem na druhé straně Felipeho," popisoval nečekaný propadák nejlepší ze šesti domácích pilotů na startu.

Vettel se snažil bojovat s vozy Ferrari i v dalších kolech, ale nikdy se nedostal tak blízko, aby se mohl byť jen pokusit o předjížděcí manévr.

"Když jsem se k nim zkoušel dostat a číhat v závěsu, rychle mi odcházely pneumatiky. Nemělo to smysl."

Vítěz kvalifikace Sebastian Vettel (uprostřed) pózuje s druhým v pořadí Fernandem Alonsem (vpravo) a třetím Felipe Massou.

V prvních kolech se skutečně dokázal přiblížit k Alonsovi a Massovi na dosah. Ale vyvíjet na ně trvalejší tlak? Ani náhodou. Ferrari byla po většinu závodu o desetinu vteřiny nebo dvě na kolo rychlejší než red bully. Vettel se sice v posledním kole zapsal do statistik nejlepším kolem závodu, ale to byl jen osamělý výkřik do tmy. Red Bull se musel podruhé v sezoně sklonit před rychlejším soupeřem. A poprvé měly jeho vozy červené lakování.

Pokolikáté už nedokázal Sebastian Vettel proměnit kvalifikační výhodu v triumf? Těch zklamání je více, než by mělo být, pokud chce bojovat o titul. Přesto se pokusil zachovat si tvář.

"Na třetí místo můžeme být hrdí. Dnes to bylo naše maximum. Gratuluji Ferarri a jsem šťastný, že jsem mohl být na stupních vítězů při své domácí Velké ceně. Vidět ty spousty fanoušků bylo velmi emocionální," dodal Sebastian Vettel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze