Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byl by to škaredý apríl, zní z Prostějova při vidině prohry se Šternberkem

Prostějovská volejbalistka Markéta Tomanová. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

2 2010
Má vynikající reflex, dokáže pokrýt snad až polovinu hřiště. Nejlepší české libero Markéta Tomanová je nenahraditelnou součástí prostějovského supertýmu, který ničí zbytek volejbalové extraligy. Hanačky v sezoně ani jednou neprohrály.

V cestě za obhajobou titulu vyzvou ve čtvrtfinále play-off k nerovnému boji šternberského nováčka. "Doufám, že potvrdíme roli favorita. Jsme v dobré pohodě," těší se osmadvacetiletá hráčka.

Dosud jste ztratily pouhých pět setů. Čekaly jste, že budete až tak dominantní?
A to jsme je ztratily v první polovině sezony. Je vidět, že jsme už sehrané. Nikde ale není řečeno, že sadu ztratit nemůžeme. Hlavně abychom vyhrály, o ty sety ani tak nejde.

Nejde, ale vypovídá to o vaší suverenitě. Také v minulé sezoně jste měly silný tým, přesto jste se daly porazit, což se letos jeví jako nesplnitelný úkol.
No, letos je družstvo psychicky připravené na každý zápas a taky jsme o něco silnější než loni. Máme zkušené hráčky ze zahraničí a tomu odpovídají výsledky.

Samá vítězství. Baví vás to?
Určitě! Vyhrávat vás nikdy nepřestane bavit. To se neomrzí.

Není těžké hledat motivaci?
Je pravda, že někdy to těžké je. Udržet koncentraci během celého zápasu je obtížné, protože když vyhrajete set třeba rozdílem patnácti bodů, může přijít podcenění v další sadě. Kvalitu v týmu ovšem máme, takže jsme připravené udělat pro vítězství maximum.

program play-off ženské extraligy

První překážkou je Šternberk. Jeden z opovážlivců, který vám vzal set.
U nich jsme odehrály docela špatné utkání. Holky ze Šternberka dokázaly, že umí hrát bojovně, takže nás trošku potrápily. V play-off už podcenění rozhodně nehrozí.

Nemám takovou fantazii, takže se zeptám: Co by se muselo stát, aby Prostějov neobhájil titul?
Všech dvanáct hráček má kvalitu, ale musím říct, že cestu by nám zkomplikovalo, kdyby se po Soni Novákové zranila i druhá nahrávačka.

Takže Lucia Töröková má zakázané veškeré domácí práce?
Tak nějak. (usměje se)

Už máte jasno, jestli zůstane v Prostějově i po sezoně?
Já už jasno mám. Před týdnem jsem v Prostějově podepsala novou smlouvu, takže zůstávám.

Nelákala vás cizina?
Zvažovala jsem ji. Prostějov je po finanční i profesionální stránce srovnatelný se zahraničními kluby. Abych ale řekla pravdu, mé rozhodnutí ovlivnilo, že Prostějov na mě hodně spěchal. Chtěl to vědět hned. Bohužel jsem neměla čas dál uvažovat nad cizinou, protože na ni bylo ještě brzy. Nabídky jsem měla, ale nebyly konkrétní. Takže jsem dala přednost jistotě.

Děláte ráda ukvapená rozhodnutí?
To ne, ale tohle nebylo ukvapené rozhodnutí. V Prostějově jsem druhou sezonu, všechno tady znám. Podmínky mám dobré.

Působila jste jeden rok v holandském Lichtenvoorde. Nechtěla jste si zkusit lepší soutěž?
Vrátila jsem se brzy, teď se už na to dívám jinak, než když jsem byla mladší. Dala bych zahraničí přednost. Když chcete hrát ve špičkovém týmu a brát dobré peníze, tak libero nemá moc velkou šanci. Hráčky se kupují na smeč, na blok, na nahrávku. Libero je poslední. V italské A1 je jen jedno zahraniční libero. Pravděpodobnost přestupu do kvalitního klubu je malá. Ale není důvod odcházet. Liga mistryň v Prostějově je moc lákavá.

Letos jste se v ní dostaly do osmifinále, kde jste nestačily na Pesaro. Byl to váš strop?
Tam už záleží i na náhodě, na losu. Naše povinnost byla postup ze skupiny. I příští rok to bude pro nás minimum. Postup nebyl až tak velký úspěch, protože to byl náš cíl.

Napálila jste někoho na apríla?
Nikdo mě nenapálil, ani já nikoho.

Třeba si na vás o den později něco připravil Šternberk.
(směje se) Doufám, že ne! Kdyby nás porazil, to by byl škaredý apríl!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze