Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Burns stále marně stíhá Grönholma

24 2000
C a r d i f f - Daleko blíž k úspěchu však stále má vedoucí muž celkového pořadí Marcus Grönholm z Finska na peugeotu, který je zatím v rallye druhý. Jeho jediný soupeř Richard Burns, je po problémech se zadním kolem pátý. Chce-li však být mistrem světa, musí zvítězit a jeho soupeř dojet nejlépe šestý. Po osmi ze sedmnácti "erzet" je v čele Brit Colin McRae s fordem. Schwarz a Climent se škodovkami jeli na jistotu a jsou na patnáctém a devatenáctém místě.

Burnsovy naděje na zisk titulu rapidně klesly po první ranní zkoušce. Jednu ze zatáček na zrádných lesních cestách Kambrijského pohoří ve středním Walesu projel příliš ostře, zavadil o skálu a pokřivil si levé zadní kolo. "Byla to má chyba. Jel jsem moc blízko a kolem jsem trefil skálu," litoval britský závodník. Se spolujezdcem Robertem Reidem na trati kolo spravili, ale propadli se až na 21. místo. Na další servisní stanici Burnsovi mechanici vrátili auto do původního stavu.

Burns se pomalu propracovával nahoru; vyhrál šestou erzetu a snížil ztrátu na Grönholma na necelých 40 sekund. "Nevzdám to. Dneska jsem už dokázal ztrátu trochu snížit a stále máme před sebou ještě dva dny. Stát se může všechno," věří.

Němec Armin Schwarz se Škodou Octavia si polepšil na patnáctou pozici. Druhý jezdec mladoboleslavského týmu Luis Climent ze Španělska je o čtyři místa níž. Schwarz dobře začal, ale ve třetí erzetě ucítil zápach oleje a po úniku tlaku v předním diferenciálu nabral minutu. "Ztráta oleje nás stála hodně času. Skoro třicet kilometrů jsem jel, jako bych měl vůz jen s pohonem zadní nápravy. Byl špatně ovladatelný, což na rozbahněných cestách bylo nepříjemné," přiznal německý jezdec.

Po opravě už Schwarz zbytečně neriskoval a jel na jistotu. Stejnou taktiku zvolil i Climent. "Jel jsem spíše pozorně, abych si zvykl na zdejší podmínky. V sobotu už bych chtěl zrychlit," dal si za cíl.

Po první etapě: 1. McRae (Brit./Ford) 1:15:40,0 hod., 2. Grönholm (Fin./Peugeot) -19,7, 3. Sainz (Šp./Ford) -51,3, 4. Mäkinen (Fin./Mitsubishi) -52,6, 5. Burns (Brit./Subaru) -58,3, 6. Auriol (Fr./Seat) -1:00,8, 7. Kankkunen (Fin./Subaru) -1:24,4, 8. Delecour (Fr./Peugeot) -1:32,2, 9. Panizzi (Fr./Peugeot) -1:44,4, 10. Martin (Est./Toyota) -1:44,5... 15. Schwarz (Něm./Škoda Octavia) -3:17,0, 19. Climent (Šp./Škoda Octavia) -5:38,1.

Finský jezdec Grönholm při Britské rallye, kde má největší šanci získat celkové vítězství v seriálu mistrvoství světa

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze