Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Buldokům unikl talent roku, Ondrušek utekl z Brna do Prahy

Střešovičtí florbalisté se radují z gólu. V nadcházející sezoně to bude i s Ondruškem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

1 2010
Přestup 17letého klučiny do nejlepšího českého klubu by vyvolal rozruch i ve fotbale. Tom Ondrušek je však florbalista a odchází z Bulldogs Brno do pražského Tatranu Střešovice.

V juniorské reprezentaci nosí útočník Tom Ondrušek kapitánskou pásku, za Bulldogs Brno odehrál v mužské extralize v loňské sezoně šest zápasů a dal šest gólů. A obě dvě skutečnosti jsou důvodem, proč se rozhodl posunout se z Brna do střešovického Tatranu.

A to přesto, že mu chybí ještě dva roky střední školy. "Byla to pro mě hodně lákavá nabídka. V Brně jsem dostával v extralize málo příležitostí.

V Tatranu mi řekli, že budu mít šanci se prosadit. Chci být připravený na mistrovství světa juniorů za rok," vysvětluje nejlepší junior loňské sezony.

Je poněkud paradoxní, že by se měl prosadit více v nabitém kádru mistra než v domácím Brně.

V Tatranu totiž dostal nabídku, ke které měl v Buldocích dojít v několika krocích. "Snažíme se děti vychovávat a juniorům dávat postupně čuchnout k mužskému florbalu. Absolvují s áčkem přípravu, Tom hrál Czech Open a loni šest zápasů. Chtěli jsme počkat, aby se mezi muže zařadil postupně," vysvětluje trenér Filip Vítek.

A je pravděpodobné, že se svými kvalitami by se v nadcházející sezoně prosadil v áčku mnohem víc. "Tím jsem si právě nebyl jistý. Věkem jsem ještě junior. Chtěl jsem mít jistotu, že budu hrát za muže," tvrdí Ondrušek.

Tatran mu našel školu a hráč si lebedí, že v Praze bude mít lepší podmínky. "Jak materiální, tak z hlediska perspektivy školy a práce. Trénink v Tatranu by mě měl také lépe připravit na šampionát," věří.

Přestupovat už chtěl loni v listopadu, kdy se kolem něj začal Tatran točit, to však padlo ve chvíli, kdy nastoupil do extraligy. V brněnském klubu byli zaskočení a přestup se jim nelíbí. "Naši hráči nemají smlouvy a nehrajeme si na profesionály jako pražské kluby. Kdyby šel do Prahy na vysokou školu, byl by to přirozený vývoj. Mluvili jsme i s rodiči, ale ti chtějí, aby přestoupil," povídá Vítek.

Ani přesto neplánují v klubu smlouvy zavést. "Nebudeme nikomu bránit. Ale tady je vidět, že Tatran hráče jenom skupuje. Jediný, kdo vedle nás vychovává děti, jsou Vítkovice. V Praze si přetahují hráče všichni, dělali to v Ostravě a na to dojel Havířov. Pro nás tohle může být zlom, že se začnou navážet do nás, když už nemají kde brát," obává se Vítek.Najdete na iDNES.czmobilní verze