Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kam teď půjde Roman Kreuziger? Bahrajn, Bora, nebo jinam?

Roman Kreuziger dojíždí do cíle deváté etapy Tour de France po boku Alejandra Valverdeho a Alexise Vuillermoze. | foto: Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

26 2016
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Popáté v historii má Česko zásluhou Romana Kreuzigera zástupce v elitní desítce Tour. O čtyři z těchto zápisů se sám postaral. Prokázal tím své schopnosti grandtourového jezdce. A zároveň jel také o svoji budoucnost i příští smlouvu. Stáj Tinkoff se rozpadá, hledá nyní pro sebe novou.

Podle čeho se rozhoduje?

„Důležité pro mě jsou dobrá parta lidí, jazyk i mentalita týmu. Klidně budu mít k sobě i někoho mladšího, komu předám zkušenosti. A samozřejmě bych chtěl mít prostor pro sebe. Líbí se mi klasiky, týdenní etapáky a také na těch třítýdenních mohu mít určitou šanci.“

Hned s několika týmy bylo jeho jméno v různých médiích a zákulisních diskusích spojováno.

Nová bahrajnská stáj

Její prezentace je naplánována na první srpnový týden, rozpočet má mít 15 milionů eur a hvězdou bude Ital Nibali. S tím Kreuzigera pojí přátelství z dob, kdy spolu začínali v Liquigasu. Mohou se podělit o vůdčí role na podnicích Grand Tour.

Bora

Německá formace míří do 1. divize a na kola Specialized, její rozpočet bude mnohem vyšší než letošních 4,5 milionu eur. Mají sem přijít Peter Sagan a podle posledních zpráv i Rafal Majka. Že by s nimi dorazil další „sirotek“ z Tinkoffu?

Cannondale

Současní lídři americké stáje pro podniky Grand Tour, tedy Uran a Rolland, letos na třítýdenních závodech nepřesvědčili. Na jaře se spekulovalo i o možném sponzorském spojení s firmou Škoda, ale tato možnost nejspíš padla.

Kaťuša

Na ruském Eurosportu a Twitteru se v pátek objevila informace, že míří právě sem. Kariéru letos ukončí lídr týmu Rodríguez, na post jeho nástupce je vyzdvihován velký talent Zakarin, vítěz alpské etapy na Emosson. Další muž pro celkovou klasifikaci by se přesto hodil.

Etixx

Zůstal by tady na kolech Specialized, na nichž závodí v Tinkoffu. Tým Zdeňka Štybara a Petra Vakoče má pro celkové pořadí Ira Martina, ale hlavně je na Kreuzigera až příliš klasikářský a sprinterský.

Sky a BMC

Tyto varianty mu navrhoval Oleg Tiňkov, ovšem to by znamenalo nejspíše jen pozici superdomestika pro závody Grand Tour.

Kreuziger zatím popírá hned několik z těchto možností. „Do Sky bych se nehodil, je tam na mě všechno moc nalajnované a moc technické.“

Fotogalerie

Roman Kreuziger a Tour 2016

Kvůli jazyku a zaměření vylučuje Etixx. A nad zvěstí, avizující jeho odchod do Kaťuše, s úsměvem prohodil: „Hned jsem volal Dymovi Konyševovi (šéfovi Kaťuše), který bydlí na Gardě kousek ode mě, proč o tom nic nevím. Ale on taky nic nevěděl.“

Prakticky nemyslitelný je přestup do Treku s Contadorem a stejně tak do francouzských stájí FdJ či AG2R, kde je ve zvyku hovořit především francouzsky, což je řeč, která Kreuzigerovi není vlastní.

Naopak k Itálii má velmi blízko a další lídr jeho kvalit by se teoreticky mohl hodit italskému Lampre, přestože na Tour mile překvapil mladý Meintjes.

Kreuziger naznačuje, že v současnosti se rozhoduje mezi dvěma či maximálně třemi stájemi.

Do 1. srpna však podle pravidel UCI ani nesmí oficiálně oznámit, kam přechází.

Překvapení každopádně není vyloučeno. Takovým byl už přestup do Tinkoffu, kam zamířil v roce 2012 z postu lídra v Astaně za tehdejším manažerem Riisem a na pozici superdomestika Alberta Contadora.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze