Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budou se všechny turnaje hrát v USA?

23 2000
P r a h a - Velké vrásky způsobil letošní nárůst kurzu dolaru na čelech pořadatelů tenisových turnajů. Je pravděpodobné, že pořadatelé soutěží mimo Spojené státy nebudou schopni udržet startovné na současné úrovni, pokud nechtějí zkrachovat. Vzniká tak polemika, zda vyplácet prize-money v dolarech, či například nepřikročit takovému způsobu tvorby odměn, který by výkyvy kurzu zahrnoval.

Tenisové hvězdy si hodně vybírají, jak vybrat svůj program, aby nebyly škodné na startovném. Pokud by měli hráči volit mezi turnajem v Austrálii nebo Asii a turnajem ve Spojených Státech, při stejném startovném raději zamíří do Severní Ameriky. "Je to skutečná hrozba pro ATP Tour," nebojí se přiznat ředitel okruhu Colin Stubbs. Ten také svolal do Lisabonu, dějiště závěrečného Turnaje mistrů, konferenci, jež by mohla přinést řešení.

Jeden z prvních návrhů vyzýval ke zprůměrování koše měn (USA, Austrálie, SRN, Francie, Británie), čímž by se vzájemný pohyb vyrušil. Evropští tenisový funcionáři přišli též s návrhem vypisovat odměnyv Euru. "Více než polovinu turnajů ATP a WTA Tour se hraje v Evropě, proč tedy nezohlednit tento fakt?" táže se předseda Australské tenisové federace.

Je přirozené, že podobné úvahy se nebudou hráčům moc zamlouvat. Za poslední roky vylétlo startovné do výšin, o jakých se tenistům ještě před dvaceti lety mohlo jen zdát. Vždyť třeba vítěz Wimbledonu Jan Kodeš vydělal za celou svou kariéru na prize-money 18.500 dolarů, zatímco Jiří Novák se jenom za letošní rok dostal přes 750.000 dolarů. Dotace turnaje v australském Adelaide vzrostla od roku 1996 o třicet procent.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze