Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bude zase dobře, říká tenisová šampionka Navrátilová

Martina Navrátilová zdraví fanoušky během úvodního dne US Open 2010 | foto: AP

1 2010
New York (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Když Martina Navrátilová mluví, Amerika poslouchá. V pondělí se v New Yorku stala jednou z hlavních postav slavnostního zahájení US Open, protože "snila, uspěla a inspirovala druhé". Bouřlivě jí tleskala zaplněná aréna Arthura Ashe, reportéři se jí pak na tiskovce ptali na leccos.

Na rostoucí počet vdaných žen v tenisové špičce, na nahuštěný program v sezoně, na odvahu k emigraci i na boj s rakovinou.

V lesklé šedivé blůze a černých kalhotách seděla vedle zpěvačky Glorie Estefanové a vysvětlovala, v čem spočívá její životní recept: "Moje sestra si vždycky předem zoufala, co všechno se může pokazit. Já problémy ignoruju až do chvíle, kdy na ně narazím."

Právě na US Open vybojovala řadu památných bitev. Už v osmnácti po prohraném semifinále proti Evertové (4:6, 4:6) vyrazila na newyorský imigrační úřad a ohlásila, že hodlá opustit komunistické Československo. Za měsíc dostala zelenou kartu a o šest let později se stala americkou občankou.

Právě v roce 1981 se poprvé probojovala do finále ve Flushing Meadows, jenže v napínavém utkání podlehla Austinové 6:1, 6:7, 6:7. Postupně si získávala publikum, ač se mu nepodbízela. Její přiznání k lesbické orientaci vyprovokovalo spoustu jízlivých poznámek.

Teprve v létě 1983 na US Open triumfovala (tituly z ostatních grandslamů už měla). A byla to velká jízda – od osmifinále do finále ztratila pouhých 8 gamů. Ve finále pak smetla Evertovou 6:1, 6:3.

Vítězství dobyla třikrát v následujících čtyřech letech. Jen v roce 1985 ji v thrilleru přemohla Mandlíková 7:6, 1:6, 7:6, v šestaosmdesátém už ale zase New York Times radostně, byť lehce nepřesně psaly: "Naši Češi porazili jejich Čechy". Emigrant Lendl totiž ve finále porazil Čechoslováka Mečíře a Navrátilová "krajanku" Sukovou. Za rok třímala vládkyně Navrátilová v New Yorku pohár za dvouhru, čtyřhru i smíšenou čtyřhru.

Dějiny US Open psala i jako veteránka. Ve 34 letech v dech beroucím semifinále vyřadila světovou jedničku Grafovou 7:6, 6:7, 6:4. A v září 2006, měsíc před svými padesátinami, tu s Bobem Bryanem vyhrála mix – ve finále zdolali český pár Peschkeová, Damm.

Nezbývá než smeknout. Tím spíš, když si uvědomíte, jak statečně se nedávno postavila rakovině prsu. "Prostě si říkám, že všechno bude fajn," líčí. "A když se něco semele, poperu se s tím. Myslím, že se mi to v životě vyplatilo."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze