Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bude Sáblíková dominovat i kratším tratím? Ta doba může přijít, říká kouč

Petr Novák | foto: Ivana Roháčková

24 2010
Zářil. Stejně jako jeho veleúspěšná svěřenkyně Martina Sáblíková, si i její trenér Petr Novák užíval konec pohádkové sezony. To on přivedl rychlobruslařku ke dvěma olympijským triumfům, to pod jeho vedením obhájila titul šampionky ve čtyřboji a opět vyhrála seriál Světového poháru na dlouhých tratích. O ztrátě motivace řeč být nemůže. "Může přijít doba, kdy bude mít ty ušaté poháry dva," usmál se kouč.

"K takovéhle sezoně se dá říct hodně. Ale já bych to moc nerozebíral. Bylo to něco fantastického. Přál bych si, aby to ještě chvilku pokračovalo," rozplýval se dvaašedesátiletý Petr Novák na tiskové konferenci po skončení sezony.

Dá se tahle sezona něčím přebít?
Vždycky může být všechno lepší, ale letos se Martina zapsala v do rekordních tabulek. Nechtěl bych to moc přebíjet. Ale přál bych jí, aby dál stála na bedně.

Bude těžké ji motivovat po sezoně plné úspěchů?
Myslím, že takového závodníka, jako je ona, lze pořád něčím motivovat. Martina si to pódium strašně ráda užívá, takže tam bude chtít být dál.

Co bude teď, pustíte ji po sezoně někam se válet po pláži?
Samotnou určitě ne. Když pojedeme k moři, tak určitě s celým týmem, protože oni se tam každý den aspoň svezou na kole nebo proběhnou. Martina se s týmem cítí strašně dobře, kluci jsou její bodyguardi. Ale určitě ji pustím - slíbil jsem jí týden (úsměv).

Je Martina po sezoně hodně vyčerpaná?
Určitě jste zaregistrovali jeden rozdíl. A to bylo po olympiádě, kdy jsme tu seděli na tiskové konferenci a působila sklesle. A jak vypadala dnes. Ano - mně se podařilo, byť jsem ji přemlouval k závodům, ji tou aktivitou znovu nastartovat a vidíte, už není otrávená a těší se ze života.

Co v další sezoně, nebudete na ni tak tlačit?
Neznám sportovce, který, když už se postaví na start, by nechtěl vyhrát. Martina není jiná. Ale já ji nutit nebudu. Tvrdím, že sportem se musíte i bavit, a když se bude dobře bavit, bude se jí i dařit.

Martina Sáblíková a trenér Petr Novák

Martina Sáblíková a trenér Petr Novák

Budou teď vaše tréninky soupeři víc fotit a točit, aby zjistili, proč jim tak nakládáte?
Já myslím, že co mohli, to už mají. Studují naši techniku. Mohou natáčet, mohou fotit co chtějí. Důležité je, jak já tvrdím - rozbudování organismu, aby to fungovalo tak, jak má. A už jsem řekl několikrát: Můj systém jde někdy proti teorii a oni nikdy nemůžou vědět, na jakých tepových frekvencích jezdíme. Ať si to fotí a nahrávají, ale já to zatím nikomu neprozradím.

Je v silách Martiny dominovat i na kratších tratích?
Znovu opakuju jednu holou pravdu. Nemůžeme chtít od atleta, který běhá pět a deset kilometrů, aby konkuroval sprinterům na stovce. To platí i v rychlobruslení. Protože rychlobruslaři - sprinteři jezdí stovku za 9,4-9,5 sekundy, Martina 11,4. To je absolutní rozdíl. Viděli jste, že Martina na kilometru prohrála i s Karolínou. A jestli může dominovat 1500 metrů? Viděli jste sami, že je možné stát na bedně.

Když jste hovořil o patnáctistovce - Martina má talíř za třetí místo v celkovém pořadí Světového poháru. Může být někdy druhá, či celý "ušatý" pohár vyhrát?
Měli jste vidět, jak se Martina radovala z toho talíře, když byla ve svěťáku celkově třetí. Měla z toho obrovskou radost a říkala: Tohle ještě nemám. Martina se umí radovat vždycky. Někdy je zklamaná z druhého místa. Ale myslím, že tady se radovala i ze třetího místa.

A může být motivací ten pohár získat?
Bylo by to hezký mít dva ušatý poháry třeba po příští sezoně. A ta doba přijít může.

Kolik vás stála Martina sil?
Já myslím, že závod na tři kilometry na olympiádě mě stál pět let života - tolik jsem za tu dobu zestárl. Že mi to pak život vrátí zpět medailemi, to je fakt. Někteří z vás byli na olympiádě a viděli, že v některých momentech jsem byl tak protivný a nervózní, že kdybych to přehnal, tak bych někoho i zabil (smích).

Mohla by ta další sezona být lepší i v podání Karolíny Erbanové a kluků z týmu?
Já si to nemyslím, já to vím, že budou dobří. Začnou prosazovat i oni. Budeme o nich slyšet pořád víc a víc a budeme pořád blíž světové špičce. Nemám žádný argument, ale počkejme si.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze