Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bude Mutolaová milionářkou?

Mutolaová, Dos Santosová - Dramatický záběr běhu na 800 metrů, Mutolaová (vpravo) poráží Dos Santosovou | foto: AFP

13 2003
Curych - Zbyla sama v honbě za milionovým jackpotem a chce se o něj rvát. Mozambická půlkařka Maria Mutolaová potřebuje vyhrát v pátek v Curychu a potom ještě 5. září v Bruselu - pak by se postarala o nový rekord v atletických dějinách v podobě výplaty milionu dolarů. Vítězná prémie za vítězství ve Zlaté lize se totiž v dosavadní historii vždy dělila mezi několik atletů.

V boji o jackpot zůstala Afričanka osamocena. Už po druhém ze šesti mítinků zůstala ve hře spolu s ní jen bahamská sprinterka Chandra Sturrupová, ta ale odpadla v neděli v Berlíně. "V Curychu udělám všechno, abych vyhrála," zbrojí třicetiletá Mutolaová. "A doufám, že přežiju nejen ve Švýcarsku, ale i v Bruselu a na mistrovství světa v Paříži," je odhodlána udržet neporazitelnost.

Potenciální milionářka přitom pochází ze země, kde bezmála 40 procent obyvatel žije na hranici chudoby a plných 72 procent žen neumí číst ani psát. Olympijská vítězka, dvojnásobná mistryně světa a pětinásobná světová šampionka z haly, jejíž nadvládu narušila pod střechou naposledy v Maebaši 1999 Ludmila Formanová, je ale výjimkou díky svému talentu.

"Nehraje roli, odkud člověk pochází. Jestli z bohatých nebo chudých poměrů. Rozhodující je, že člověk může dosáhnout svých cílů, které si klade, pokud se na ně plně koncentruje," tvrdí atletka, jež do svých 14 let hrála fotbal, než byla objevena pro atletiku.

Dní bohatých na výplatu od té doby zažila už celou řadu - už při svém prvním titulu mistryně světa v roce 1993 ve Stuttgartu si vysloužila limuzínu mercedes, světový rekord na 1000 metrů o dva roky později v Bruselu jí přinesl 25.000 dolarů a další auto, triumfem ve finále GP ve stejném roce v Monte Carlu zbohatla o 130.000 dolarů. Vloni jí patřilo šesté místo mezi ženami v žebříčku odměn se 136.000 dolarů, kdo ji chce mít na mítinku, musí sáhnout do kapsy pro deset až dvacet tisíc dolarů.

Při MS v Paříži visí ve vzduchu dalších 60.000 pro vítězku. "Obojí je důležité: Peníze jsou důležité, titul mistryně světa velmi cenný," říká obhájkyně prvenství z Edmontonu. "A kdo nemyslí na milion?" vrátila se otázkou ke štědrému seriálu, ve
kterém má za sebou už čtyři sotva dvouminutové šichty tvrdé běžecké práce a dvě ji ještě čekají. Od milionu Mutolaovou dělí už jen čtyři atletické ovály. "Nejradši bych na to nemyslela. Vyvolává to ještě větší tlak a vím, že to bude strašně těžké," tuší.

Tvrdě vydělané bohatství atletce v její zemi nikdo nezávidí. Je v Mozambiku hvězdou. V hlavním městě Maputo je po ní pojmenována ulice, stejně tak atletčino jméno nese její bývalá škola. V Sydney získala pro svou zemi první olympijské zlato v historii a svůj vítězný den sama označila za národní svátek. Doma byla přijata jako hrdinka. "Stále mám ke své zemi velmi blízký vztah, i když si dost dobře nedovedu představit, že bych tam ještě někdy žila," tvrdí Mutolaová, jež od svých osmnácti let žila a trénovala ve Spojených státech a od roku 2000 bydlí i v jihoafrickém Sandtonu nedaleko Johannesburgu.

Mutolaová je v tomto roce neporažená, přiblížila se dokonce svému devět let starému skvělému osobnímu rekordu právě z Curychu (1:55,19) na 36 setin. To je dobré znamení pro zdařilé vyústění sezony. To špatné však představuje fakt, že už se jí nejednou stalo, že jako jasná favoritka utrpěla senzační porážku - v semifinále MS v Göteborgu 1995 byla diskvalifikována, na olympiádě v Atlantě 1996 ji předběhly Světlana Mastěrkovová z Ruska a Ana Fidelia Quirotová z Kuby. Formanová ji kromě Maebaši zaskočila i v Seville 1999. To by Mutolaovou ve Zlaté lize přišlo tentokrát pořádně draho.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze