Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Buď dojedu do třicítky, nebo mě odnesou

29 2000
H e ř m a n ů v M ě s t e c - V letošním roce se zapsal do historie Rallye Paříž - Dakar. V cíli závodu, který byl tentokrát v egyptské Káhiře, se mohl radovat z vítězství v kategorii motocyklových čtyřkolek. Josefu Macháčkovi to však je málo. Třiačtyřicetiletý závodník myslí před začátkem třiadvacátého ročníku legendárního závodu na další zlepšení. Na start Rallye Paříž - Dakar, která bude zahájena prvního ledna, se včera vydal z náměstí v Heřmanově Městci se smělými plány. Kategorie čtyřkolek ho tentokrát nezajímá. "Už po minulém ročníku jsem prohlásil, že se budu soustředit pouze na absolutní kategorii motocyklů. To nadále platí," prohlásil.

Mezi čtyřkolkami se totiž sejde malá konkurence. Na startu se objeví pouze tři. Kromě Macháčkovy Yamahy to budou ještě stroje Belgičana Depreze a Španěla Alvareze. "Tovární čtyřkolku nikdo nevyrábí, takže si každý musí udělat úpravy sám, a tak vzrůstají náklady. Navíc jet na čtyřkolce je fyzicky mnohem náročnější než na motocyklu," vysvětlil Macháček. Spoustu závodníků také odradilo zvýšení startovného. "Stouplo o pětadvacet tisíc franků," dodal.

Dosud největšího úspěchu na Dakaru dosáhl z českých motocyklistů Stanislav Zloch, který skončil desátý. "Toto umístění je nepřekonatelné," poznamenal Macháček. Totéž si však už nemyslí o sedmadvacátém místě Ivo Kaštana z roku 1997. "Neustále se tím chlubí. Myslím si, že je reálné tento výsledek překonat. Prostě buď dojedu do třicátého místa, nebo mě odvezou v krvi," pronesl s nadsázkou heřmanoměstecký závodník, který se chce pokusit o zápis do historie na čtyřkolce.

"Letos jsem položil první kámen, když jsem jako první závodník na čtyřkolce dojel do cíle bez penalizace. Tentokrát chci udělat výsledek, který dlouho nikdo nepřekoná," dodal Macháček. Svého dosavadního maxima na Dakaru dosáhl v letošním roce, když v absolutním pořadí motocyklů dojel mezi dvěma stovkami soupeřů na sedmašedesátém místě. Na začátku roku 2001 se chce zlepšit o téměř čtyřicet příček. Není to nereálné? "Myslím si, že ne. Vycházím ze zkušeností z letošní Dubajské rallye, kde jsem jezdil v absolutním pořadí do třicátého místa," tvrdí Macháček.

Dalším jeho argumentem je technika. Pojede na nové čtyřkolce Yamaha TDM 850 s výkonem 87 koní a maximální rychlostí 205 kilometrů za hodinu. "Je to kvalitní stroj. Když jsem na něj usedl, budil ve mně respekt. Určitě je to čtyřkolka, na níž jsem schopný dojet do třicátého místa," prohlásil zkušený jezdec. Jeho čtyřkolka nese hrdé označení Královna pouště. Tento nápis má přilepen na přední straně masky. "Toto jméno si vysloužil už předchozí stroj, na kterém jsem jel letos. Vždyť jsme deklasovali soupeře o dvě a půl hodiny.

Čtyřkolka, na níž pojedu tentokrát, však bude tou pravou Královnou pouště," pronesl Macháček. Z druhé strany masky si však přilepil jiný nápis - "Spěchej pomalu". Přestože na Dakaru má tato fráze dvojnásobný význam, neboť nehoda v africkém prostředí je velmi nebezpečná, příliš s i s ní hlavu zatěžovat nehodlá. "Pojedu na kvalitní výsledek, proto nehodlám stroj šetřit. Když vypadnu z dobrého místa, nebude mě to mrzet," tvrdí závodník. Na třiadvacátém ročníku pouštního maratonu na něho čeká klasická trať z Paříže do Dakaru, k níž se organizátoři po letech znovu vrátili.

Pokud chce Macháček myslet na úspěšný výsledek, musí během jednadvaceti dnů zdolat dvacet etap v délce téměř jedenáct tisíc kilometrů. Do neznámého prostředí však nemíří. "Poslední čtyři etapy jsem už letos absolvoval, ovšem v obráceném gardu. Dokonce si budu moci prohlédnout místo, kde jsem vloni vypadl," poznamenal Macháček. "Vím, že mě nečeká nic příjemného. Dakar je strašně náročný a velmi atypický závod. Myslím si však, že by mě už nic nemělo překvapit. Závod jsem už úspěšně absolvoval a mám na svém kontě také zdolání Dubajské rallye, která se jezdí v podobném prostředí," uzavřel třiačtyřicetiletý motocyklista.

JOSEF MACHÁČEK

(nar. 13. března 1957) bývalý československý reprezentant v motocyklových soutěžích účastník Šestidenní v letech 1981-83

Rallye Paříž - Dakar:
1999
- nedokončil
2000 - vítěz třídy Quad (čtyřkolky)
- historicky nejmenší odstup čtyřkolky od vítěze kategorie motocyklů
- první Čech, který na čtyřkolce dojel do cíle

Josef Macháček odjíždí z Heřmanova Městce do Paříže na start rallye.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze