Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bucháček ví, že úspěch byl blízko. Stačilo lépe vyjet poslední kopec, lituje

Tomáš Bucháček | foto: Patrik Pátek

21 2010
Cyklisté hradecké stáje PSK Whirlpool Author byli blízko celkového vítězství v etapovém závodě Okolo Bulharska. O žlutý trikot, v kterém se pět etap vezl Tomáš Bucháček, přišli až v předposlední etapě.

Když v předposlední etapě závodu Tomáš Bucháček přijel pod obávaný kopec, věděl, že v následujících dvaceti kilometrech pojede o jeden z nejvýraznějších úspěchů své dosavadní kariéry.

Borec hradecké stáje totiž byl v té chvíli závodu Okolo Bulharska už pátou etapu oblečen do žlutého trikotu vedoucího jezdce podle průběžného pořadí.

"Stačilo ho o něco lépe vyjet a mohlo to vyjít," říká dvaatřicetiletý borec, jenž na své konkurenty ztratil a nakonec si ve velmi kvalitně obsazeném závodě dojel pro pátou příčku.

PSK Whirlpool Author - Okolo Bulharska

- Tomáš Bucháček závod pět etap vedl, o žlutý trikot přišel až v předposlední etapě.


- Leopold König vyhrál 3. etapu, ve 2. etapě dojel druhý a v poslední deváté na třetím místě. Tomáš Bucháček dojel třetí v 1. etapě.

Předpokládám, že jste věděli, že právě tady se bude rozhodovat.
Určitě, navíc jsme na tenhle kopec vyjížděli už v první etapě. A tehdy také hodně rozhodl, protože se i díky němu utvořila skupina, která přijela do cíle s téměř čtyřicetiminutovým náskokem před pelotonem.

Jaká jste měli taktiku před jeho druhým vyjetím v situaci, kdy jste hájili váš žlutý trikot?
Kluci mě měli pomoci dostat se v pohodě pod něj a přímo ve stoupání mi měl pomáhat Leo König. Přesně tak se také stalo, bohužel na vítězství bych asi potřeboval být lepším vrchařem. Snažili jsme se s Königem být na špici, jenomže mě asi v polovině chytla krize a ztratil jsem. Ale taktika byla bezchybná.

Žlutý trikot jste drželi pět etap, jak těžké ho bylo při vyrovnaném pořadí v čele závodu, kde byly jen vteřinové rozdíly, hájit?
Byla to hlavně záležitost zbývajících jezdců týmu, protože já jsem se měl co nejvíce šetřit. Kluci to dělali výborně, i když se u toho hodně nadřeli. Věděli, kdo nám nesmí odjet, hlídali to dobře, až pak přišel ten kopec.

Ve své sbírce úspěchů máte i mistrovský titul z roku 2007, avšak předpokládám, že uspět v takovémto závodě by pro vás byl jeden z vrcholů kariéry.
Určitě, už také proto, že se na něj sjela výborná konkurence a z Česka či z Československa ho nikdo nevyhrál přes čtyřicet let. Závod byl hodně sledovaný, protože jde o největší podnik, který se v Bulharsku jezdí, vyhrát ho má určitě svoji váhu.

Vám a vašemu týmu k tomu sice kousek chybělo, ale za své vystoupení se stydět nemusíte. Dlouho jste vezli žlutý trikot, jednu etapu jste vyhráli, v několika dalších jste byli na stupních vítězů.
Je to pravda, ale samozřejmě celkové vítězství by bylo celkové vítězství. Přesto bych naše vystoupení hodnotil kladně, což uznávali i soupeři, bylo vidět, že jsme si získali jejich respekt.

Cyklistická sezona pomalu končí, co vás v ní ještě čeká?
Už v sobotu domácí klasika na trati Praha-Karlovy Vary-Praha. To je hodně prestižní domácí závod, který chceme vyhrát.Najdete na iDNES.czmobilní verze