Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Komise ČOV v Kreuzigerově kauze není nestranná, tvrdí expert

Roman Kreuziger má nyní zastavenou činnost kvůli dřívějším nesrovnalostem v biologickém pasu. | foto: Profimedia.cz

10 2014
Odborník na sportovní právo Gerhardt Bubník zpochybnil nestrannost rozhodčí komise Českého olympijského výboru, která se bude zabývat kauzou cyklisty Romana Kreuzigera. Bubník upozorňuje především na propojení komise s advokátem Janem Šťovíčkem, který je Kreuzigerovým právním zástupcem, ČOV ovšem kritikovy argumenty odmítá.

Kreuziger má zastavenou činnost kvůli dřívějším nesrovnalostem v biologickém pasu, které vyvolávají podezření z užití nedovolených podpůrných prostředků. Cyklista od začátku kauzy jakékoli dopingové praktiky popírá. Komise se případem začne zabývat ve čtvrtek.

Bývalý krasobruslařský reprezentant a dlouholetý rozhodčí Bubník však na webové stránce České společnosti sportovního práva uvedl, že předání případu rozhodčí komisi ČOV je porušením několika předpisů. Upozornil na to, že předsedou komise je Lukáš Trojan, který je zároveň Šťovíčkovým partnerem v advokátní kanceláři.

"Je to samozřejmě nesmysl. Pravomoc rozhodčí komise ČOV písemně uznala UCI (Mezinárodní cyklistická unie). A je plně v souladu s předpisy Českého svazu cyklistiky. Lukáš Trojan se vyloučil z projednávání a nemá na složení senátu, který případ řeší, žádný vliv," řekl mluvčí ČOV Alexandr Kliment.

Sám Šťovíček je členem výkonného výboru ČOV a jeho právním poradcem, v čemž Bubník spatřuje zjevný střet zájmů. I další členové komise podle něj mají vazby na Kreuzigerova advokáta, což zpochybňuje nestrannost komise.

"Rozhodčí komise je zodpovědná přímo plénu ČOV, na ostatních orgánech ČOV je tak zcela nezávislá. Sportovní právo je velmi specifický obor, kterému se věnuje velmi málo právníků. Logicky se tak často potkávají u různých kauz. Rozhodčí řízení je zcela transparentní. Argumenty pana Bubníka jsou spíš úsměvné," poznamenal Kliment.

Bubník, který se podílel na rozhodování řady sportovních sporů u mezinárodní arbitráže v Lausanne, je však přesvědčen, že rozhodčí komise ČOV vůbec nemůže v dopingových případech rozhodovat v první instanci, protože je v nich až odvolacím orgánem. Sám byl v minulosti předsedou této komise. Rozhodovat by podle něj měla disciplinární komise svazu cyklistiky.

Autoři: ,


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze