Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brutální. Ale takovéhle závody mi sedí, liboval si stříbrný pětibojař Svoboda

Vyčerpaný David Svoboda v cíli individuálního závodu MS, v němž obhájil stříbrnou medaili | foto: Ivana Roháčková

16 2009
Byl úplně hotový. V tom závodě nechal všechno. A ani nevěděl, zda bude mít chuť jít do pondělních štafet. Moderní pětibojař David Svoboda se vydal ze všech sil, aby v Londýně obhájil stříbrnou medaili. Povedlo se. I když do závěrečné kombi disciplíny vbíhal až z jedenácté pozice a manko na soupeře musel stahovat. "Poslední kilometr už byl na krev," přiznal Svoboda.

Na takový závod čekal David Svoboda celou sezonu. Přišel v nejdůležitější okamžik. Čtyřiadvacetiletý pětibojař dokázal v Londýně obhájit stříbrnou medaili z individuálního závodu a stejný kov získal spolu s Ondřejem Polívkou a Michalem Michalíkem i v družstvech.

"Je to euforie, jsem strašně šťastnej. Navíc ten double z družstev..." řekl Svoboda v sobotu krátce před půlnocí, kdy ještě čekal na dopingové kontrole.

Stříbrný David Svoboda, zlatý Adam Marosi a bronzový Dmitrij Kirpuljanskij na MS 2009

Závod byl pro něj nesmírně náročný. "Bylo to psychicky dost těžký. Hodně jsem od sebe očekával. Vždyť začátek letošního roku nebyl pro mě moc ideální, na červnovém mistrovství Evropy (skončil osmý) jsem ještě bojoval se zdravotními problémy," vrátil se ke svým patáliím.

Ale ukázalo se, že do Londýna se dobře připravil. "Mám na to, abych stříbro obhájil," říkal sebevědomě ještě několik dní před odletem.

Teď potvrdil, že nemluvil do větru. "Ale ten závěr byl brutální," připomněl průběh závodu, v němž zahájil šermem s bilancí 19-16. "Byl to takový standard. Mám i na víc," nebyl spokojený.

Plavání ho ale nakoplo. "To mi vyšlo skvěle, vždyť jsem si zaplaval osobák," připomněl vyrovnání svého nejlepšího výkonu 2:04,44.

V parkuru si pak věřil. I proto, že na rozdíl od Ondřeje Polívky měl dobrého koně. Přes čtyři shozené překážky byl spokojen. "Měl jsem dobrý los. Jsem rád, že jsem to zvládl. Ukázalo se, že se mi vyplatila kvalitní příprava," připomněl fakt, že pětibojaři se od letoška pravidelně účastní parkurových závodů.

Do závěrečné kombi disciplíny vybíhal závodník pražské Dukly s půlminutovou ztrátou na překvapivého lídra Japonce Nogučiho.

David Svoboda při parkuru


Věděl, že pro dobrý výsledek musí ze sebe dostat maximum. "Šel jsem jen na sebe. Nedíval jsem se napravo ani nalevo. Věděl jsem jen, že chci skončit co nejlíp," popsal taktiku pro závěr. Z první střelby vybíhal devátý, z dalších dvou už těsně pod medailovými pozicemi. "A to se mi na závěrečné položce ještě vzpříčila diabolka," uvedl.

Poslední kilometr už jen viděl, jak se blíží soupeřům. Půl kilometru před cílem dostihl Maďara Németha, o pár metrů později setřásl Ukrajince Kirpuljanského. Za vítězným Marosim doběhl se ztrátou pěti sekund. "Kdo ví, jak by to vypadalo, být ten závod o něco delší. Ale Adam by asi taky zrychlil," smál se Svoboda.

Ondřej Polívka, Michal Michalík a David Svoboda se stříbrem ze soutěže družstev na MS v Londýně 2009

Přiznal, že takové závody mu sedí. "Mám rád tyhle závody "na krev"." Podobně běžel loni v Budapešti při svém prvním stříbrném úspěchu. Tam ze třetí pozice dostihl právě letošního vítěze Marosiho. "Tam to bylo ale trošku jiný. Věděl jsem, že chci výš než být třetí. Zatímco tady jsem neměl konkrétní cíl. Třetí, pátý? Někde mě to vykopne," pomyslel si.

Dvě medaile z Londýna nemusejí být pro někdejšího juniorského světového šampiona ještě konečnou. V pondělí se poprvé uskuteční závod dvoučlenných štafet. "Určitě bych je rád šel. Psychicky jsem v pohodě, ale fyzicky úplně na dně," uzavřel Svoboda.

české medaile na ms (2-9-13)

Jednotlivci (1-4-5):

1. (1) 2002 - Sedlecký
2. (4) 2009 - Svoboda, 2008 - Svoboda, 1999 - Capalini, 1987 - Kadlec
3. (5) 2004 - Capalini, 2003 - Michalík, 1997 - Grolichová, 1990 - Kadlec, 1989 - Blažek

Štafety (1-0-4):

1. (1) 2002 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková
3. (4) 2007 - Michalík, Polívka, Svoboda, 2005 - Capalini, Michalík, Svoboda, 2003 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková, 2001 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková

Družstva (0-5-4):

2. (5) 2009 - Svoboda, Michalík, Polívka, 2007 - Capalini, Michalík, Svoboda, 2005 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 2004 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 2002 - Capalini, Michalík, Sedlecký

3. (4) 2006 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 2003 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 1997 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková, 1989 - Blažek, Fleissner, KadlecNejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze