Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brožková má bronz z mistrovství světa

Dana Brožková na bronzovém stupínku (úplně vpravo). | foto: Alternativet

2 2006
Aarhus - Česká reprezentantka Dana Brožková vybojovala na světovém šampionátu v orientačním běhu v dánském Aarhusu bronz v závodu na klasické trati. Dosud poslední individuální cenný kov ze světového šampionátu vybojovala česká běžkyně před patnácti lety. K medaili měl dnes blízko i Michal Smola, který skončil čtvrtý.

Pětadvacetiletá Brožková nestačila v dánském terénu pouze na suverénku posledních let Švýcarku Simone Niggliovou-Luderovou, nyní již jedenáctinásobnou mistryni světa, a na stříbrnou Norku Marianne Andersenovou. Na trati dlouhé 11,7 km zaostala česká běžkyně za zlatem o 2:52 minuty.

"Počítala jsem s tím, že když půjdu dobře, mohla bych do šestého místa být. Snažila jsem se plně soustředit, nenechat se rozhodit a jít do toho od začátku maximální rychlostí," řekla česká reprezentantka spolupracovnici ČTK.

"Trochu mi pomohlo i to, že jsem hned v úvodu závodu doběhla o dvě minuty Švýcarku Königovou-Salmiovou, ale i pak jsem šla svůj vlastní závod a soustředila se jen sama na sebe. Jsem opravdu spokojená," dodala Brožková.

Na svém prvním mistrovství světa v roce 2003 ve Švýcarsku obsadila na klasické trati 11. příčku. O rok později na MS ve Švédsku ji od medaile ve sprintu dělila pouhá sekunda a půl, při závodu na klasické trati na tomto šampionátu doběhla osmá se ztrátou rovných dvou minut na bronz. Loni na MS v Japonsku obsadila šestou příčku ve sprintu a na klasické trati skončila desátá.

Další reprezentantky Eva Juřeníková a Danina mladší sestra Radka Brožková dnes obsadily 18. respektive 34. místo.

Smolu na čtvrtém místě dělilo po absolvování 17,2 km dlouhé trati od cenného kovu jen 37 vteřin, za vítězným Finem Janim Lakanenem zaostal o 2:17 minuty. Lepšího umístění v této disciplíně žádný z českých reprezentantů na mistrovství světa ještě nedosáhl.

"Běželo se mi dobře a na trati jsem udělal jen dvě menší chybky. Hned v úvodu jsem doběhl o dvě minuty Švýcara Otta a při průběhu diváckým úsekem zahlédl i další závodníky startující přede mnou, takže jsem věděl, že jdu dobře," prohlásil pětadvacetiletý reprezentant.

Nevelký odstup od medaile Smolu ani příliš nemrzel. "Čtvrté místo jsem nečekal ani ve snu, takže jsem absolutně šťastný," řekl v cíli nejúspěšnější český závodník. Druhý z českých reprezentantů na startu "královské" disciplíny Petr Losman skončil se ztrátou 5:42 minuty za vítězem patnáctý.

Dalším finálovým závodem na programu MS bude páteční zkrácená trať. V sobotu šampionát vyvrcholí závodem tříčlenných štafet.

Výsledky - klasická trať:
Muži (17,2 km):
1. Lakanen (Fin.) 1:45:01,0, 2. Lauenstein (Švýc.) -1:09,5, 3. Chramov (Rus.) -1:40,2, 4. Smola (ČR) -2:17,8, 5. Kärner (Est.) -2:45,5, 6. Gonon (Fr.) -4:03,1, ...15. Losman (ČR) -5:42,2.

Ženy (11,7 km): 1. Niggliová-Luderová (Švýc.) 1:19:50,4, 2. Andersenová (Nor.) -25,7, 3. D. Brožková (ČR) -2:52,0, 4. Jukkolaová (Fin.) -4:16,2, 5. Riddervoldová -4:27,0, 6. Hauskenová (obě Nor.) -4:36,7, ...18. Juřeníková -10:17,0, 34. R. Brožková (obě ČR) -18:16,5.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze