Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brožek zlomil portugalské prokletí, autokrosovou sezonu začal stříbrem

Autokros - ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

28 2010
Třikrát v předcházejících letech dojel Ladislav Brožek na jih Evropy do Portugalska, na nejvzdálenější štreku autokrosového mistrovství Evropy. A třikrát se vydával na další závod bez bodového úspěchu. "Skoro s brekem," říká s úsměvem královéhradecký autokrosař. Úsměv je po letošním startu evropského šampionátu na místě.


Zkušený Brožek totiž v portugalském Foz Goa dojel ve své divizi I tzv. plechových aut na skvělém druhém místě. "A mohlo to být i lepší, ale i tak je to skvělý start do sezony," říkal nadšeně český jezdec, který se nyní přesunuje do Španělska, kde se hned o tomto víkendu jede druhý podnik seriálu.

Brožek vstupoval do letošního mistrovství Evropy jako pátý jezdec loňského hodnocení. Před úvodním závodem netajil, že se letos cítí na zlepšení své pozice, kvůli smůle, která ho v Portugalsku v předcházejících letech provázela, však mluvil spíše opatrně.

"Nevím, co mám očekávat, ale rád bych ji už konečně prolomil," říkal před odjezdem do Portugalska. Tentokrát ji ale překonal. Zajel slušně kvalifikaci i první rozjížďku, ve druhé sice dojel poslední kvůli technické závadě, ale třetí, byť do ní odstartoval z poslední řady, vyhrál.

"To bylo hodně povzbudivé, protože to se pokaždé nepovede," vypravoval nadšeně Brožek. Do finále tak šel z první řady a s velkou nadějí na úspěch. Tu také potvrdil výborným startem, po kterém šel do čela. Vydržel tam ale jen do třetí zatáčky.

"Hned v té první jsem šel asi moc brzy na brzdy, ještě do třetí jsme jeli s Pleskovasem vedle sebe, ale pak se dostal přede mě," popisoval Brožek úvod finálové jízdy. Lotyšský jezdec v následujících kolech před sebe už nikoho nepustil. Ani Brožka, který se k němu přiblížil.

"Udělal dvě drobné chyby, ale mně se je ani jednou nepodařilo využít," vysvětloval. Přesto odjel z Portugalska nadšený. "Ostatním jsme hodně ujeli, jen pět lidí mělo plný počet kol," těšilo ho, "navíc se ukázalo, že auto má na to, abych držel krok s nejlepšími."

Smůla Fejfara, na jih Evropy nedorazil kvůli autobusu

Závodní vůz pro první podnik mistrovství Evropy v autokrosu Václav Fejfar připravit stihl, přesto v Portugalsku nestartoval. Vůbec tam totiž nedojel. "Zradil nás autobus, kvůli poruše jsme se museli vrátit. Jsme strašně zklamaní, protože na autu jsme poslední dva týdny makali téměř nonstop," vysvětloval loni třetí muž konečného pořadí divize I tzv. plechových aut, proč jeho místo ve výsledkové listině úvodního závodu šampionátu chybělo. Fejfara takový vstup do sezony mrzí i proto, že po loňském třetím místě chce výš. V úterý se ale už vypravil do Španělska, kde se o víkendu jede druhý závod šampionátu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze