Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bronz a bronz. Čeští judisté Krpálek a Musil bodovali na domácí půdě

IPON! Jaromír Musil se raduje z výhry, soupeře porazil před časovým limitem. Takovému vítězství se říká ipon. | foto: www.judovrsovice.cz

28 2010
Jedna medaile se čekala, druhá je trochu překvapením. Čeští judisté Jaromír Musil a Lukáš Krpálek získali na víkendovém turnaji Světového poháru v Praze bronzové medaile.

"Před turnajem jsem řekl, že budu spokojený s jakoukoliv medailí, tak teď nemůžu říkat nic jiného," uvedl po turnaji Krpálek (hmotnostní kategorie do 100 kilogramů), současná česká jednička.

"Je to fantazie, nejlepší výsledek mého života," rozplýval se Musil (do 81 kilogramů), jenž byl ve Světovém poháru nejvýš na sedmém místě.

Nejlepším Čechům fandila proti světové elitě polozaplněná sportovní arena Podvinný Mlýn, kde se tradiční mezinárodní turnaj konal poprvé. "Parádní atmosféra mi strašně pomohla. Za ten výsledek musím poděkovat i divákům," usmíval se Musil, který trénuje v Sokolu Vršovice.

Krpálka atmosféra naopak svazovala.

"Nebylo to ono, trápil jsem se. Možná to bylo právě kvůli tlaku ze strany fanoušků," popsal jihlavský odchovanec, dnes už člen USK Praha.

Rozdílné psychické rozpoložení bylo na obou znát. Musil od začátku soupeře drtil, úvodní čtyři zápasy s přehledem vyhrál a v semifinále ho zastavil až Korejec Kim, světová jednička. Naopak Krpálek nedominoval, jak je zvyklý. Ve čtvrtfinále ho navíc porazil Ukrajinec Denysov a musel do opravných bojů.

Utkání o bronz už si potom pohlídali oba. Musil zdolal Argentince Lucentiho, Krpálek porazil Švéda Paceka.

"Rád bych to oslavil, ale nemůžu. V pondělí totiž odjíždíme na soustředění do Itálie. Tak to alespoň symbolicky zapijeme tam," dodal Krpálek.

Ostatním českým judistům se nedařilo a nedostali se ani mezi nejlepších sedm. Celkem se v Praze pralo devatenáct Čechů.

Světový pohár judistů v Praze - výsledky

Do 60 kg: 1. Verde (It.), 2. Čche Kwang-Hjon (Korea), 3. Burjan (Maď.) a Korotun (Ukr.), ...bez umístění Petřikov, Tománek, Zavadil, Vaníček (všichni ČR), do 66 kg: 1. Nazarjan (Arm.), 2. Urani (Fr.), 3. Oates (Brit.) a Ikibajev (Kaz.), ...bez umístění Dědeček, Stalmacher, Musil (všichni ČR), do 73 kg: 1. Pang Ku-Man (Kor.), 2. Sanjaasuren (Mong.), 3. Alves (Portug.) a Rothberg (Est.), ...bez umístění Vaněk, Sedmidubský, Jestřebský a Veselý (všichni ČR), do 81 kg: 1. Kim Če-pon, 2. Song Te-Nam (oba Korea), 3. Musil (ČR) a Nagysolymosi (Maď.), ... bez umístění Ježek, Švec a Mužík (všichni ČR), do 90 kg: 1. Liparteliani (Gruz.), 2. Bauza (Lit.), 3. Synyjavskij (Ukr.) a Nyman (Švéd.), ... bez umístění M. Krpálek a Horák (oba ČR), do 100 kg: 1. Bijadulin (Běl.), 2. Kostojev (Rus.), 3. L. Krpálek (ČR) a Denysov (Ukr.), nad 100 kg: 1. Bondarenko (Ukr.), 2. Kim Song-min (Korea), 3. Paskevičijus (Lit.) a Bianchessi (It.), ... bez umístění Uhlík (ČR).

Otevřeme whisky, plánoval Musil

Jednadvacetiletý judista vybojoval životní úspěch

Ve Světovém poháru nebyl nikdy výš než na sedmém místě. To teď jednadvacetiletý judista Jaromír Musil ze Sokola Vršovice změnil. Na tradičním turnaji v Praze skončil třetí. Vyhrál pět zápasů, podlehl jen Kimovi z Koreje, suverénní světové jedničce.

Jaromír Musil

Asi je zbytečné se ptát, jestli jste spokojený.
To tedy ano, je to fantazie.

Před turnajem byste byl spokojený s jakým místem?
Abych řekl pravdu, tak jsem chtěl jít o medaili. Možná se zdá, že to byl vysoký cíl, ale takový prostě jsem. Vždycky chci vyhrát.

Pomohli vám diváci, kterých dorazilo celkem dost?
Strašně mi pomohli. Jsem rád, když lidi křičí. V sobotu to bylo trochu tichý, takže jsem rád, že se to v neděli změnilo. Bylo to super.

Proti Korejci Kimovi jste byl bez šance?
Byla šance zůstat na žíněnce trochu dýl, ale je to prostě Kim. Suverénní jednička.

Jak životní výsledek oslavíte?
Když jsem byl v Rakousku, tak jsem mamince koupil whisky a řekl, že ji vypijeme, až budu mít medaili ze Světového poháru. Takže ji na oslavu otevřeme.

Krpálek: Ten tlak mě trochu svazoval

Juniorský mistr světa potvrdil roli české jedničky

V současnosti nemá Česko lepšího judistu. Lukáš Krpálek vybojoval medaili na Světovém poháru podruhé za sebou (minule byl stříbrný v Düsseldorfu) a posunul se už do elitní světové desítky.

Lukáš Krpálek (judo)

Ve čtvrtek jste říkal, že byste byl spokojený s jakoukoliv medailí. Takže spokojenost?
Medaile ze Světového poháru se počítá vždycky. Škoda toho prohraného čtvrtfinále s Ukrajincem Denysovem, se kterým jsem vedl. Pak jsem ale udělal zbytečnou chybu, kvůli které jsem prohrál. V pohodě jsem přitom mohl vyhrát.

Pomohli vám diváci, kterým přišlo celkem dost?
Naopak jsem se dost trápil hned od prvního kola. Ale diváci byli slyšet, to je pravda.

Takže vás ten tlak spíš svazoval?
Možná trochu ano. Navíc už jsem i unavený. Těch turnajů v poslední době bylo dost, ale teď budeme mít dva měsíce pauzu. Snad si odpočinu.

Předpokládám, že medaili tradičně oslavíte v Lucerně...
Rád bych, ale v pondělí odjíždíme na rekondiční soustředění do Itálie. Tak to alespoň symbolicky zapijeme tam.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze