Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnský volejbalový klub šetří, hrozí mu extraligový pád

Brno - ČZU Praha | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

11 2010
Už před sezonou avizovali extraligoví volejbalisté Brna ztrátu generálního partnera. Nového ještě nenašli, proto museli sáhnout k razantním úsporným opatřením.

Před dvěma roky Brno na čas ztratilo mužskou basketbalovou ligu. Nyní mu hrozí, že přijde o jinou tradiční soutěž – extraligu volejbalistů.

Už jen do konce prosince bude zdejší tým existovat jako RWE Brno, poté generální partner z klubu i názvu odejde. Nového volejbalisté usilovně hledají, ale zatím nenašli. "Proto nám nezbylo nic jiného než přijmout úsporná opatření, aby nenarůstal dluh klubu," oznámil manažer Martin Gerža.

Brňané odchodem RWE přijdou asi o tři miliony korun, což je zhruba půlka rozpočtu. Byli tak nuceni přerušit dlouhodobý projekt Finále 2013, který je měl vytáhnout do české špičky. A především se museli už nyní rozloučit se čtyřmi profesionály a oporami týmu Martinem Pipou, Martinem Jankovičem, Tomášem Hollým a Tomášem Malčíkem.

"Nebyli jsme schopni dostát finančním závazkům a museli jsme je uvolnit," uvedl Gerža. Odchází také sportovní ředitel a trenér v jedné osobě Ivan Husár, končí rovněž spolupráce s VKP Bratislava.

Novým trenérem posledního týmu extraligy se stal dosavadní asistent Martin Hroch. "Odešla kostra mužstva, na jejímž základě byl stanoven cíl bojovat o 6.místo. Tento cíl se nyní musí přehodnotit. Přesto věřím, že současní hráči dokážou, že mají v extralize své místo," sdělil bývalý reprezentační blokař, který i v této sezoně občas naskakoval na hřiště.

Jeho tým, složený nyní převážně ze studentů, čeká tuhý boj o přežití. "Zaprvé chceme klub ekonomicky stabilizovat, zadruhé udržet extraligu," vyhlásil Gerža, který sám zmínil i baráž, jež se týká posledního mužstva po základní části.

"Je třeba být při zemi, pracovat a udělat vše pro to, abychom se udrželi. Sestup by pro naše áčko byl likvidační, těžko by se dostávalo zpátky nahoru." Úsporná opatření se zatím nedotknou mládeže, kterou má Brno špičkovou. "Brno a Praha jsou jediná města, kde se s mládeží koncepčně pracuje. Není jednoduché soupeřit s kluby jako Liberec, Ostrava nebo Zlín, které jsou zaměřené pouze na A-tým," poznamenal odcházející trenér Husár.

Bez extraligového áčka ovšem může být práce s mládeží ohrožena. "Město Brno dobře podporuje mládežnický sport, jenže bez dospělého vrcholu je to složité. Pro koho se pak mají hráči vychovávat? Pro jiné kluby a města?" říká Gerža, který se s žádostí o pomoc obrátil i na radnici.

"Každé město si musí říct, zda chce zachovat tradice a vrcholový sport. V tom případě je nutná jeho podpora. Ale když tu končil basket, měl jsem pocit, že je to každému jedno." Nyní fandové musí věřit, že to dopadne lépe.

Trenér Husár: Bez peněz půjdou hráči do Alberta

Je přesvědčený, že za dva roky by s brněnským týmem bojoval o čelo extraligy. Jenže toho se slovenský trenér Ivan Husár nedočká, kvůli tíživé finanční situaci se musel s Brnem po roce a půl rozloučit.

"Není mi jednoduše. Do Brna jsem přišel kvůli fungující mládežnické základně, jako málokdo jsem od vedení dostal absolutní moc," poznamenal Husár, který byl v RWE rovněž sportovním ředitelem.

Letošní sezona mu však přinesla jiná než jen volejbalová úskalí. Tým si dal za cíl bojovat o 6.místo, místo toho je nyní ve dvanáctičlenné soutěži poslední. "Za normální situace bych už jako trenér abdikoval," připouští Husár.

Jenže normální situace v Brně nepanovala. "Když se hráči, co se volejbalem živí, pouhých 24 hodin před sezonou dozví, že 31. prosince možná tým skončí, tak to není jednoduché. Nemůžu si stěžovat na pracovitost hráčů, ale byl problém s motivací," popisuje slovenský kouč. "Jsem zvyklý, že se den nebo dva před zápasem podepisuje prémiový řád, aby to hráče nabudilo. Hojně využívám i pokuty. Když to nebylo možné, cítil jsem se ve své práci omezený."

Jak vidí Husár možnosti týmu, oslabeného o čtyři opory, dále? "Mužstvo je fyzicky dobře připravené, ale musí se vyřešit finanční situace. I hráči, co si volejbalem jen přilepšují, potřebují peníze. Jinak půjdou dělat do Alberta nebo sběrače puků na Kometě."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze