Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnský magnet: souboj Rossiho s Gibernauem

14 2003
Brno - Očekávaným magnetem víkendového desátého závodu MS silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně bude souboj Itala Valentina Rossiho se Španělem Setem Gibernauem ve třídě MotoGP. V předcházejících devíti letošních závodech zvítězil Gibernau čtyřikrát, Rossi dojel první třikrát. V čele průběžné klasifikace MS je však Rossi se ziskem 187 bodů a náskokem 29 bodů před Gibernauem.

Ovšem Rossi je nyní už značně hladový po úspěchu, neboť v předchozích čtyřech závodech nevyhrál. Pokud by neuspěl ani v Brně, připsal by si nejdelší sérii bez vítězství od svého vstupu do královské kubatury MotoGP, kde poprvé triumfoval v roce 2000 v anglickém Doningtonu.

Gibernau patří k překvapením sezony. Jeho nejlepším výsledkem v minulém roce bylo čtvrté místo právě v závodě na Masarykově okruhu. Vedle těchto dvou jezdců dosáhli letos ve třídě MotoGP na vítězství pouze Italové Loris Capirossi a Max Biaggi, kterým brněnská trať rovněž vyhovuje.

Biaggi na žádném jiném okruhu MS nedosáhl takových výsledků jako v Brně, kde zvítězil celkem sedmkrát; z toho si čtyři prvenství připsal v kubatuře do 250 ccm a tři v královské třídě, kde bude obhajovat loňské prvenství. Mimoto Biaggi drží i absolutní traťový rekord, když v loňském závodě dosáhl času 1:59,646, což představuje průměrnou rychlost 162,569 km/h.

Největší pozornost domácích příznivců bude poutat třída do 250 ccm, kde se představí nejlepší současný český jezdec Jakub Smrž. V průběžném hodnocení je zatím na 21. místě s 12 body, ale právě na domácí trati by chtěl tento počet výrazněji rozšířit.

První letošní body se pokusí získat Lukáš Pešek a na divokou kartu se v této třídě představí ještě další dva čeští jezdci Radomil Rous a Michal Fila. 

Situace v čele třídy do 250 ccm je velice vyrovnaná. Manuel Poggiali ze San Marina získal 129 bodů, jen o tři body méně má druhý Fonsi Nieto ze Španělska a třetí Ital Roberto Rolfo ztrácí na Poggialiho sedm bodů.

Právě Rolfo by chtěl napravit v Brně svůj loňský výpadek, když dvě kola před cílem musel po pádu odstoupit z boje o první místo s Markem Melandrim. Navíc je Rolfo nyní v dobré formě, neboť v posledním závodě na německém Sachsenringu dosáhl svého prvního vítězství v Grand Prix.

Ve třídě do 125 ccm sice vede Španěl Daniel Pedrosa, v posledních závodech se ale na něj nebezpečně tlačí Ital Stefano Perugini, jenž už ztrácí pouhých 20 bodů. Krok s touto dvojicí drží i třetí Ital Lucio Cecchinello, jemuž také brněnská trať maximálně vyhovuje, neboť v posledních šesti letech vždy dojel do cíle v pětici nejlepších.

Ve třídě do 125 ccm se představí na divoké karty i domácí jezdci Igor Kaláb, Václav Bittman a také první česká závodnice v historii Grand Prix Markéta Janáková, která oslaví 1. října teprve šestnácté narozeniny. Naopak další český jezdec Michal Březina se divoké karty vzdal.

První tréninkové jízdy začnou v pátek v 9:00, odpoledne se uskuteční od 13:15 půlhodinový první kvalifikační trénink třídy do 125 ccm. Od 14:00 je pak na programu hodinový trénink MotoGP a od 15:15 pojedou dvěstěpadesátky.

Stejný časový harmonogram připadá i na sobotu.  Neděli zahájí v devět hodin zahřívací kola. V 11:15 odstartuje závod kubatury do 125 ccm na 19 okruhů, ve 12:30 začne soutěž třídy do 250 ccm a ve 14 hodin bude vrcholem brněnského víkendu závod MotoGP.

Rossi s červeným přelivem
Vedoucí jezdec průběžné klasifikace MotoGP, Ital Valentino Rossi, přišel na zahajovací tiskovou konferenci v Brně s červeným přelivem na hlavě, který překrývala žlutá čepička.

"Byl jsme na dovolené u moře ve Španělsku. Na pláži jsem potkal jednu dívku, se kterou jsem zašel na diskotéku. A ta mě přemluvila k tomuto přelivu. Měl jsem už na hlavě černý, hnědý i žlutý přeliv, ale červený mám poprvé. Mám ho jen pro brněnský závod," vyprávěl Rossi, jenž po dovolené zbytek třítýdenní přestávky strávil v Itálii.

"Navštívil jsem matku a také svého psa. Dokonale jsem si odpočinul a zapomněl na chybu v poslední zatáčce v minulém závodě na Sacchsenringu, která mě stála první místo," připomněl Rossi dramatický závěr německé GP, ve kterém jeho chybičku bleskově potrestal Španěl Sete Gibernau.

I když se Rossimu na brněnské trati většinou daří, nepatří Masarykův okruh k jeho nejoblíbenějším. "Mému jezdeckému stylu tato trať tolik nevyhovuje. Ale dosáhl jsem na ní svého vůbec prvního vítězství v Grand Prix v roce 1996 a vyhrál zde také v
roce 1999 a 2001. Tyto vzpomínky na mě působí psychicky velmi dobře a dodávají mi sebedůvěru," poznamenal Rossi.

Jeho tým před brněnským závodem testoval v červenci na Masarykově okruhu optimální naladění stroje. "Zaměřili jsme se hlavně na správnou volbu pneumatik. Vybrali jsme speciální směs, která by měla být na zdejší trať optimální," dodal Rossi.

Také jeho největší soupeř a druhý v pořadí průběžné klasifikace MotoGP Gibernau třítýdenní přestávku uvítal. "Sezona je velmi dlouhá, odpočinout jsem si nepotřeboval pouze já, ale
také mechanici. Nyní jsem velmi spokojený, neboť se mi v posledních závodech daří, což je ale zásluha celého týmu. Ovšem boj o titul mistra světa je pro mě velmi těžký, neboť jsem se do psychického tlaku na rozdíl od Valentina dostal poprvé a stále se mám co učit," řekl Gibernau, jenž by rád v Brně zopakoval svůj loňský výkon.

"Skončil jsem sice čtvrtý, ale dlouho jsem bojoval o umístění na stupních vítězů. V závěru jsem ale zničil pneumatiky a už nemohl riskovat," zavzpomínal.  Klid a pohoda vyzařovala z italského jezdce Maxe Biaggiho, jenž bude na Masarykově okruhu obhajovat své loňské vítězství. V Brně vyhrál už sedmkrát.

"Tato trať je určitě moje nejoblíbenější. V dlouhých a táhlých zatáčkách se na široké vozovce dá najít více ideálních stop. Trať doslova vyzývá k rychlosti. V přestávce jsme vyměnili některé součástky v motoru, až tréninkové jízdy více napoví, zda vedly změny ke zvýšení rychlosti," poznamenal Biaggi.

Průběžný stav mistrovství světa
MotoGP:
1. Rossi (It./Honda) 187 bodů, 2. Gibernau (Šp./Honda) 158, 3. Biaggi (It./Honda) 130, 4. Capirossi (It./Ducati) 97, 5. Bayliss (Austr./Ducati) 80, 6. Ukawa (Jap./Honda) 66.
Do 250 ccm: 1. Poggiali (San Marino/Aprilia) 129, 2. F. Nieto (Šp./Aprilia) 126, 3. Rolfo (It./Honda) 122, 4. Elías (Šp./Aprilia) 106, 5. De Puniet (Fr./Aprilia) 105, 6. West
(Austr./Aprilia) 104, ...21. J. Smrž (ČR/Honda) 12. 
Do 125 ccm: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 137, 2. Perugini (It./Aprilia) 117, 3. Cecchinello (It./Aprilia) 105, 4. Dovizioso (It./Honda) 102, 5. Jenkner (Něm./Aprilia) 98, 6. De Angelis (San Marino/Aprilia) 92.

Ital Valentino Rossi přicestoval do Brna s červeným přelivem.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze