Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Britskou jedničku stvořil Wimbledon

4 2000
O s t r a v a - Zimní stadion v Porubě se ani trochu nepodobá londýnskému centrkurtu, antukový dvorec představuje opačný pól k trávě a v ostravském publiku se britská duše ztratí, ale jen kvůli tomu odepisovat Tima Henmana pro nadcházející Davisův pohár bylo by chybou. Málokterá kariéra je tolik spjata s jedním turnajem jako v případě svazku pětadvacetiletého Brita a Wimbledonu, avšak tamější dvojnásobný semifinalista se loni nestal světovou pětkou díky osamocenému výstřelu. Zatím vyhrál čtyři turnaje ATP Tour.

Netrpí nervozitou. "Možná mě trochu škrábe v břiše, když vcházím na kurt, ale to je dobré znamení, že mi o něco jde," tvrdí rodák z Oxfordu. Nikdy se nevzdává, ve Wimbledonu utekl dvakrát z mečbolu, včetně zvratu na 14:12 v pátém setu s Nizozemcem Haarhuisem v roce 1997, což pak BBC označila za třetí nejsledovanější zápas turnaje všech dob. Nemá velkou zbraň, ale ani slabinu.


"Jeden fanoušek si to však nemyslel," vypráví jinak nevýřečný Henman, který vyznává Shakespearovu pasáž z Jindřicha V. o tom, že muži mála slov jsou ti nejlepší. "V dopise mi ten člověk sdělil, že potřebuju nového trenéra a sám se nabídl. Hlavně rozebral mou hru, radil mi jinak podávat a vůbec našel na každém úderu něco." Tenis má Henmanův rod v krvi. Wimbledon hráli jeho dědeček (patnáctkrát), prababička (první žena podávající horem) i babička (poslední žena servírující spodem).

Na jeho vývoj dohlížel dnešní nehrající kapitán Britů David Lloyd, často s ním trénoval Stefan Edberg, jehož styl s útokem na síť a vznešeným volejem učedník slušně zkopíroval, a léta ho koučuje bývalý profesionál David Felgate. Aby byznys zůstal v rodině, Henmanovou manažerkou je Felgateova žena.


Také k manželce se Henman dostal přes tenis. Elegantní Lucy poznal, když za ním přišla zařídit rozhovor jako televizní producentka. Vzal si ji loni v prosinci, ovšem svatbou s jinou Lucy ho o týden předběhl Greg Rusedski.


Se svým rivalem má Henman paradoxně nemálo společného (oba se narodili 6. září, jen Rusedski o rok dřív), ale opravdovým Britem, za kterého se musí dýchat, je v očích ostrovanů pouze jeden. Rusedski se totiž stal Britem až díky matce, protože po otci byl dlouho "veden" jako Kanaďan, a proto ankety oblíbenosti vyhrává Henman.


"Neměli se rádi, ale pak pochopili, že se vzájemně potřebují a motivují a že bez jejich spolupráce by byl náš tenis poloviční," napsal britský tisk. Henman dal nejdříve o sobě vědět, když při Wimbledonu 1995 ve výjimečném vzteku odpálil míč, který trefil sběračku. Byl diskvalifikován jako první hráč v historii turnaje. "Vypadalo to, že si mě lidé budou pamatovat jen kvůli tomu nešťastnému incidentu," vzpomíná Henman, výsledky ho ale očistily.


Dostal pozvánku na padesátiny Eltona Johna, namluvil reklamu na klasickou hudbu, ačkoli má raději R.E.M., a k pěti milionům dolarů z turnajů mu přibývají další ze smluv s výrobcem oblečení a raket, s bankou i automobilkou. Nelidsky dokonalý však není, přiznává slabost pro steak s hranolkami, a pokud se najde příležitost, pár piv nebo láhev vína neodmítne.


"Henmana v Anglii milují," řekl Jan Kukal. "Vystupuje jako vzorný kluk a hlavně jako první od dob Freda Perryho může Angličanům jejich Wimbledon vyhrát."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze