Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Britská F3: Courtney se probudil

13 2002
Londýn - Favorit na letošní titul britské formule 3 v prvních šesti závodech poněkud zklamal experty, kteří jej již dlouho před sezonou viděli jako mistra. 20ti letý Australan James Courtney si však mnohé "vyžehlil" tento víkend, když absolutně ovládl zavody 7 a 8, konané ve skotském Knockhillu. Převzal tak celkové vedení od Brita Robbieho Kerra, který dvakrát havaroval. Ve Skotsku příliš nezářil ani objev letošní sezony Adam Carroll. Jaký tedy byl dosavadní vývoj tohoto prestižního šampionátu, jehož úřadující mistr Takuma Sato těžce havaroval při GP Rakouska?

Brands Hatch
Sezona odstartovala 31. března na krátké variantě okruhu v Brands Hatch. Tréninky proběhly dle očekávání. Pro sobotní i nedělní závod si pole-position zajistil Courtney na Dallaře-Mugen F302 týmu Carlin. Na zatáčkovitém okruhu o výsledcích závodů rozhodly starty, které Courtney oba zaspal.

V sobotu nejlépe vyrazil Robbie Kerr, odchovanec formule Palmer a úřadující mistr F3 kategorie B pro starší vozy. V Dallaře týmu Alana Dockinga si neohroženě dojel pro vítězství. "Možná, že nás teď lidé začnou brát vážně." komentoval Kerr, který
na stupeň vítězů vystoupil spolu s Courtneyem a Brazilcem Judicem.

Začátek nedělního závodu byl kopií soboty. Courtney se opět odlepil jen pomalu a do čela šel Kerr. Fin Kovalainen však zůstal stát úplně, což způsobilo nehodu obou (!) jeho týmových kolegů Carbona a Fairuze. Závod musel být znovu odstartován. Ani teď Courtney nevyužil své "pole". Do čela se dostal Francouz Bruce Jouanny z týmu Promatecme a zvítězil. Na Courtneye opět zbylo jen druhé místo, o které musel tvrdě bojovat s Kerrem. Tento duel vyvolal i první hádky v zákulisí. "James jel jako malej špinavej kluk. A malí špinaví kluci to do formule 1 nedotáhnou." huboval po Australcově blokádě Paul Anthony, hlavní technik
týmu Docking.

Donington
O dva týdny později se pole sešlo k závodům 3 a 4 v Doningtonu. V kvalifikacích sice Courtney opět ukázal, kdo je nejrychlejší, oba závody ovšem vyhrál jeho týmový kolega, 21ti letý Ir Michael Keohane. "Starty jsem v minulém týdnu trénoval, takže by již neměly být problémem." utěšoval se po tréninku Courtney. Měl skutečně pravdu. Po startu šel před Keohanem do čela a jasně vedl, když několik kol před cílem poškodil aerodynamiku svého vozu a zachránil za týmovým kolegou a Jouannym jen třetí místo.

V nedělním závodě Courtney start opět zaspal a Keohane zvítězil neohroženě. Také vítěz prvního závodu Kerr pilně sbíral body, když dojel 4. a 3. Senzací víkendu ale byl mladý Adam Carroll, startující vlastně v mistrovství starších vozů. Na Dallaře týmu Sweeney Racing dojel 4. a 5. V celkovém hodnocení vedl Courtney (61 b.) před Kerrem (53 b.).

Silverstone
Před dvěmi týdny jela britská F3 své závody 5 a 6 v rámci Eurosport-Weekendu v Silverstone. V kvalifikaci pro sobotní závod byl Courtney poprvé poražen: "Pole" si vybojoval Brazilec Fabio Carbone z týmu Fortec. Také závod viděl nového vítěze: Z druhé pozice na startu šel do vedení Mark Taylor a pilot týmu Manor si nenechal svůj první úspěch vzít. Courtney poškodil
svůj vůz v souboji s Kerrem a nebodoval. Také další piloti nových vozů se museli poklonit talentu Adama Carrola, který se svým starším vozem dojel druhý.

Ale to ještě nebylo vše. V nedělním zavodě Carroll překvapil kompletní první řadu (Courtney s Kerrem) a ujal se vedení. Courtney sice opět stál na "pole", ukázal ale zase jeden ze "svých" startů a propadl se až na 4. místo. Když později mladý Carroll vylétl ze zatáčky Copse, ujal se vedení Kerr, který před Kovalainenem a Tayorem zvítězil.

Knockhill
Britská F3 předvedla minulý víkend na pomalém Knockhillu dva závody, ve kterých se bohužel opět moc nepředjíždělo. James Courtney konečně dokázal svou převahu z tréninků (další dvě pole) ukázat i v závodech.

V sobotu i v neděli jasně vyhrál. Sobotní závod byl pouze smutným husím pochodem: piloti dojeli tak, jak odstartovali. Druhý dojel Dán Ronnie Bremer a třetí Fin Heikki Kovalainen. Nedělní závod probíhal podobně a Courtneye na stupínku vítězů doplnili Keohane s Jouannym. Pomalý Knochill připravil pro piloty ve středu pole nejednu nehodu. Takto byl dvakrát vyřazen i Robbie Kerr, který tak ztratil celkové vedení.

Mistrovství tedy zatím zažilo několik nových tváří na špičce a to hlavně díky nekoncentovanosti favorizovaného Courtneye. Jestli ale James bude schopen konzervovat svou formu z Knockhillu, může se letošní ročník skutečně stát pouhou "one-man-show". Dalším negativem série byly "závody" samotné, které dle příkladu formule 1 jen zřídka připravily opravdu napínavý průběh.

Stav mistrovství po osmi závodech:

1. James Courtney..............Carlin Motorsport.......111 b.
2. Robbie Kerr....................Alan Docking Racing...84 b.
3. Bruce Jouanny................Promatecme Racing...81 b.
4. Michael Keohane.............Carlin Motorsport........74 b.
5. Mark Taylor.....................Team Manor...............54 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze