Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brhela plochá dráha stále baví

22 2000
P r a h a - Jezdit tak dlouho, dokud ho bude plochá dráha bavit a dokud bude ve výsledcích mezi nejlepšími. Tak si představuje svou sportovní budoucnost nyní pětatřicetiletý závodník pražského Olympu Bohumil Brhel, který se stal počtvrté mistrem republiky v závodě jednotlivců, úspěch rozšířil bronzem v soutěži dvojic. Individuální zlato předtím získal v letech 1992, 93 a 98. V historii samostatných českých šampionátů je se třemi triumfy vůbec nejúspěšnějším jezdcem.

"Letošní titul byl nejlehčí ze všech," překvapivě prohlásil Brhel, přestože ve dvou finálových závodech o mistru rozhodl vyřazovací systém. Stejným způsobem se jezdí také v prestižní Grand Prix.

"Tento model vyhovuje špičce. Člověk si může naplánovat, jak má dojet, aby si pak mohl vybrat startovní pozici v další jízdě," vysvětlil úvodní slova. Přestože mu nový model sedí, rád by ho ještě upravil. Začátek závodu se mu zdá stále příliš nudný, chybí mu rovněž možnost opravy. "Na druhou stranu je systém atraktivní pro diváky a postupně graduje," dodal.

Brhel, který po deseti letech opustil anglickou ligu, měl tuto sezonu za odpočinkovou. Devět sezon před tím strávil v týmu King´s Lynn Knights, jeden rok působil v Oxford Cheetahs. "Po dlouholeté honičce jsem si chtěl odpočinout," objasnil odchod z Anglie. O návratu na britské ostrovy, tedy aspoň prozatím, rozhodně neuvažuje. "Ale pokud by přišla dobrá nabídka, možná bych znovu odešel," připustil přece jen.

Letos startuje současně za extraligový Olymp Praha a za polský prvoligový Rzeszów. V hodnocení jednotlivců druhé nejvyšší soutěže v Polsku mu patří desáté místo. Z Čechů je lepší jen Antonín Kasper, který celou tabulku vede.

"Plochá dráha mě teď baví víc než v minulých letech. Jezdím ve větším klidu, docela jsem spokojený," libuje si. Zdá se, že mu ani nevadí, že polská soutěž je nebezpečnější než anglická. "Za kanálem se jezdí férově, jsou tam špičkoví jezdci. V Polsku mají dobré finanční zázemí, ale zase tam nejsou tak zkušení závodníci. Mají kvalitní motorky, jenže je nezvládnou. Často tam jde o zdraví," porovnal obě soutěže.

Na domácích stadionech je jeho nejbližším cílem po jedinečných individuálních výkonech pomoci svému pražskému klubu dobýt prvenství v extralize družstev. Olymp Praha loni porazily Pardubice, dlouholetý klubový šampion chce letos titul zpět. Na poslední závody proto břevnovský klub nasazuje nejsilnější možnou sestavu, aby zlikvidoval bodovou ztrátu na obhájce titulu.

"Vedení klubu na titulu hodně záleží. Pokud znovu nastoupí sestava, která vyhrála v posledním závodě minulou středu v Březolupech, můžeme ještě zvítězit," konstatoval Brhel, který jezdí na Jawě a českou extraligu hodnotí poměrně pozitivně. "Její kvalita jde nahoru. Přispěly k tomu zahraniční posily a návraty českých jezdců," připomněl.Najdete na iDNES.czmobilní verze