Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Břečka je v krizi, ale nemíní se vzdát

22 2006
Ostrava - Rozvádí se. A k tomu mu partnera z deblkanoe Jiřího Hellera přetáhl Martin Doktor. Přesto kanoista Jan Břečka považuje rok 2006 za nadmíru úspěšný. Alespoň sportovně. Na čtyřkanoi se spolu s Petrem Procházkou, Petrem Fuksou a Jiřím Hellerem stal v Duisburgu mistrem světa.

"To je zatím můj největší úspěch," tvrdí jednatřicetiletý Břečka. "Titul mistra světa mi chyběl."

Jinak už má kompletní medailovou kolekci z mistrovství Evropy a startoval i na olympijských hrách v Sydney.

"S rodinou mi to nevyšlo, takže se zase budu naplno věnovat kanoistice," říká o končícím vztahu s bývalou atletkou Danielou Bártovou. "Život už je takový, s nikým se nemazlí."

A že přišel o partnera z kanoe, ho sice mrzí, ale žádnou vědu z toho nedělá. "I když s Hellerem jsme jezdili druhý rok a vše jsme podřizovali olympiádě v Pekingu," podotýká. "Krásně nám vyšlo mistrovství Evropy, kde jsme byli osmí."

Na deblkanoi je nutná dokonalá souhra. "Trvá to až dva roky, než se sjedete na špičkové úrovni." Martin Doktor připravil Břečku o partnera už podruhé. "Před časem jsem se na mistrovství Evropy chystal s Petrem Procházkou, ale ten nakonec také kleknul do lodě k Doktorovi," krčí rameny Břečka.

Jan Břečka

- Jednatřicetiletý reprezentant v rychlostní kanoistice.

- Největší úspěchy získal na čtyřkanoi na trati 200 metrů. Je mistrem světa z roku 2006 v Szegedu a mistrem Evropy z let 2005 a 2004 v Poznani. Z mistrovství světa v roce 2005 v Zahřebu má stříbro.

Břečku přivedla ke sportu angína

O s t r a v a (sed) - Za to, že Jan Břečka patří k nejlepším českým kanoistům, může jeho dětský lékař.  "Jako malému se mi pořád vracely angíny, a tak lékař doporučil rodičům, abych sportoval," řekl Jan Břečka. A to už byl kousek ke kanoistice. Té se věnovala jeho sestřenice.

První trénink absolvoval pod paní Doktorovou, matkou pozdějšího olympijského vítěze Martina Doktora.

"Druhý den ráno jsem ležel v posteli a tátovi jsem říkal, že nemohu vstát. Byl jsem tak svalově napjatý, že jsem od otce dostal omluvenku a nešel do školy. To byl ale možná ten impuls, že jsem se s kanoistikou rval dál."

Martinu Doktorovi nic za zlé nemá. "Chápu to, Martin je špička. Pro mě to znamená jediné. Když už Martin nechce jezdit singla, tak mi nezbývá, než to po něm vzít."

Břečka v minulosti jezdil i sám. "Vždy jsem byl ale druhý třetí za Martinem Doktorem," připomíná.
Navíc připouští, že návrat k singlu bude těžký. "Přece jen jsem jezdil osm let jako zadák na deblkanoi, což je úplně něco jiného, než když jezdíte sami. To si určujete tempo. Zase si budu zvykat."

Zároveň ale zvažuje, že si najde nového parťáka. "Jenže zjišťuji, že vzhledem ke svému věku seženu už jen někoho mladšího," směje se.

Zdejší kraj Břečkovi přirostl k srdci

Jan Břečka pochází z Pardubic, závodí za Duklu Praha a žije v Ostravě. Tam všude se připravuje i na příští sezonu. A říká, že mu to vyhovuje.

"V Dukle se mě, když se nyní rozvádím, snažili přitáhnout do Prahy, ale to by se mi nelíbilo," přiznává. "Praha je komplikovaná, pokud jde o dopravu a smog. Ostrava mi naprosto vyhovuje."

Tvrdí, že mu zdejší kraj přirostl k srdci. "Téměř všechny přítelkyně i manželku jsem měl z této oblasti," usmívá se.

A zdejší prostředí si pochvaluje i kvůli pestrosti přípravy. "V zimě mohu klidně jezdit na kanoi po Žermanické přehradě a od vody vidím sníh na Lysé hoře. Pak vyrazím na běžky. Něco takového je možné snad jen v Rakousku."

Dá se vůbec v zimě na vodě trénovat? "Pokud není nula a voda nepřimrzává, tak ano," říká Břečka. "Není to ale taková příprava, že bych se zpotil a jezdil rychle. Jde jen o to, abych najezdil nějaké kilometry."

Olympiáda v Pekingu je sice stále ještě daleko, ale Břečka připouští, že ho láká. "Před dvěma roky jsem byl na závodech v Šanghaji a to obrovské zázemí, které v Číně je, mě uchvátilo," vypráví. "Když jsme se pak pořadatelů ptali, jestli to tak veliké bude i na olympiádě, tak nám říkali: Peking? Tam to bude dvakrát tak větší. Přitom v Šanghaji byly tři vodní kanály vedle sebe. I proto bych chtěl Peking vidět."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze