Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brčál zelený dal název golfovému ráji v Jižní Karolíně

Golfové hřiště Tidewater Golf Club and Plantation v USA. | foto: Profimedia.cz

12 2010
Jako "intro" by snad stačilo napsat, že na úseku o délce sedmdesáti mil se nachází sto golfových hřišť. Tedy skoro jedno na kilometr. A teď rychle paměť do pohotovosti - kdo kdy slyšel o Myrtle Beach?

Indiáni tady kdysi lovili ryby, osadníci tu pěstovali tabák a těžili dříví, kvůli němuž sem byla přivedena železnice. Za druhé světové války místo v Jižní Karolíně proslavil jiný dopravní prostředek - byla zde armádní letecká základna. A konečně, kotví tu lodě, vždyť jsme na pobřeží Atlantiku, i když čas od času postiženém hurikánem.

Když se metropole rozrůstala, byly pojmenovány dvě její části - Staré Město a Nové Město. Z konkurzu na nový název vzešel vítězně návrh říkat mu podle zdejší typické rostliny, brčálu zeleného. Jinak se ovšem zve mnohem honosněji, myrta. A zeleň, to je to, čím se chlubí všech sto golfových hřišť v regionu.

Golf místo těžby

Je tu třeba Barefoot Resort, ale že by se doporučovalo projít ho s golfovými holemi naboso, to zrovna ne.

Některá hřiště mají v názvu slovo "dunes", jenže moc písečných přesypů se tady nevyskytuje, to snad jen na přilehlých plážích.

Golfové hřiště v Myrtle Beach v USA.

Možná by bylo zajímavé jít po stopách Heritage Clubu, ale o čí dědictví a po kom se jednalo, to ponechme místní historii. Sice bohaté, ale s golfem málo související. Úřady v Myrtle Beach totiž rychle pochopily, že minulost je minulost, ze dřeva věčně žit nebudou, a tak se daly na víru pravou, totiž na turismus. Zhusta golfový.

Fairway na plantáži

A přece vlastně není od věci mít v hlavě, že na místech, kde se dnes odpalují balony, dřeli kdysi dávno námezdní dělníci, když ne rovnou otroci, protože tady se přálo Unii, ne Konfederaci.

Golfové hřiště Pawleys Plantation v USA.

Pro polosoukromé Pawleys Plantation vymyslel Jack Nicklaus se svými designéry široké fairwaje a malé greeny. Pozor na místní speciality v podobě přírodních překážek, jakými jsou například slané mokřady. Takřka neustávající vítr, vanoucí od nedalekého oceánu, je sice vlahý, ale hře neprospívá.

Optický klam

Mnohá hřiště jsou jako kuličky hrozna napojeny na hlavní stonek, dálnici 501.

Třeba veřejné hřiště Legends, v provozu teprve desátou sezonu. Rekreační hráči ho hodnotí jako zrádné. Když dohrajete, připadá vám, že jste měli být o pět či šest ran lepší. A tvrdí to i ti, kteří se vyhnuli nebezpečným rašeliništím, na něž všichni upozorňují už dopředu.

Ostrovní greeny jsou součásti spousty hřišť v oblasti Myrtle Beach, ale jen jedno je Královské a jen jedno má na ostrově celou fairway.

Golfové hřiště King´s North Course v USA.

Šestá pětiparová jamka The King´s North Course (další bobule na Highway 501) je proto nazývána The Gambler (netřeba překladu). Borovicový les sice na jiných jamkách poskytne příjemný stín, ale i ten zradí, protože tam, kde se láme s prudkým světlem, vytváří optické klamy.

Hřiště v Myrtle Beach a celé oblasti, zvané Grand Stand, jsou v nejlepší kondici právě od poloviny března do konce dubna. V létě jsou na nich zase nejlevnější fee. Plná jsou ale i v zimě, kdy sem jezdí hrát poměrně otrlejší Kanaďané.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze