Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brazílie a spol? Na tyto soupeře dlouho nedosáhneme, ví kouč volejbalistů

Brazilec Giba smečuje proti Řecku. | foto: Profimedia.cz

23 2010
Tři sety ze tří zápasů získali čeští volejbalisté na turnaji v Polsku. Byl to pro ně nejlepší možný test před blížícím se mistrovstvím světa v Itálii. Svěřenci Jana Svobody totiž podlehli v Bydhošti prvním třem celkům z posledního šampionátu - Brazílii, Polsku a Bulharsku. Pokaždé v poměru 1:3.

Přínos turnaje pro tým proto Svoboda viděl jednoznačně. "Je zásadní. Tři zápasy s extra soupeři nám hodně ukázaly," řekl kouč. Především už trenéři tuší, jak příští sobotu po soustředění v Brandýse nad Labem zúží výběr ze šestnácti na čtrnáct mužů.

Svoboda nechtěl po Bydhošti jmenovat hráče, kteří ho oslnili, nebo naopak nezahráli podle jeho představ. Jednoho muže ale přeci jen ocenil. "Ve velmi dobrém světle se ukázal Honza Štokr," řekl.

A dodal: "Jinak sledujeme družstvo jako celek. Nemáme individuality, které ostatní předčí a rozhodnou zápas, jako jsme to viděli u soupeřů."

Duely s elitními protivníky potvrdily, že český volejbal na nejvyšší mety nemůže pomýšlet. "Tohle nejsou družstva naší kategorie," konstatoval Svoboda.

"Víme, že na tyhle družstva ještě dlouho nedosáhneme, a turnaj nám ten rozdíl ukázal. Hlavně si z toho bereme to pozitivní pro další tréninkový proces," slibuje trenér.

Češi ale dokázali Brazilcům, Polákům i Bulharům v určitých fázích zápasů konkurovat. "V útoku a na servisu je někdy dokonce i předčíme, ale v obraně a počtem chyb zaostáváme," shrnul Svoboda.

Statistiky potvrdily, že volejbalisté hráli v některých činnostech lépe. "Bohužel jsme nevydrželi jednu činnost stabilně celý zápas, celý turnaj," pronesl Svoboda.

"V každém utkání byl chvilku dobrý servis, v některém zápase jsme líp útočili, někdy to byl útok po dobrém příjmu, jindy útok po vykrytých balonech, ale nebylo to stabilní celý turnaj, proto zápasy prohráváme," řekl Svoboda.

Český tým chce nadále pracovat v tréninku na provázanosti obrany na síti a v poli. "V provázanosti s obranou a hrou v poli zaostáváme. A to je činnost, která hodně rozhoduje utkání," řekl Svoboda. Konkrétně to znamená zvládnout hned první útok po excelentním příjmu.

Čas pilovat formu a různé herní varianty mají čeští volejbalisté do 25. září, kdy šampionát v Itálii začne. Výběr Jana Svobody bude hrát v Turíně ve skupině E právě s Bulharskem a také s Čínou a Francií.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze