Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jeden Márquez na motorce nestačí. I mladší bratr chce titul

Velkou cenu Británie vyhrál Marc Márquez. | foto: AP

30 2014
V posledních dvou závodech získal jen 4 body, přesto se Marc Márquez směje. On má sice v MotoGP „krizi“, mladší bratr Álex se však dostal do čela třídy Moto3.

15. červen 2014 je zatím jejich nejšťastnějším dnem v kariéře: bylo to poprvé, co oba v jeden den vyhráli závod mistrovství světa. Jako první bratři v motocyklové historii! A ještě lépe jim může být 7. listopadu, kdy se ve Valencii po poslední Velké ceně sezony rozdávají tituly mistrů světa.

Marc Márquez ho (téměř) jistě dostane. A po jeho boku klidně může křepčit i bratr Álex. „Byl by to sen a velká odměna pro rodiče. Zatím je to daleko, titul nemá ani jeden z nás, ale i tak Álex dokázal, že není jen mým bratrem, ale že je v první řadě Álex Márquez, který umí být na trati hodně rychlý,“ říká 21letý Marc.

I přes dva poslední závody, ve kterých spadl a získal jen čtyři body, ve třídě MotoGP suverénně vede o 75 bodů a už za dva týdny v Japonsku může stvrdit svůj druhý titul v řadě.

Slavní bratři v MotoGP

Aleix a Pol Espargaróvi
Španělé letos závodí v MotoGP. Aleix je šestý, Pol za ním.

Kenny a Kurtis Robertsovi
Kenny junior, syn trojnásobného mistra světa, získal titul. Mladší bratr se příliš neprosadil.

Nobuatsu, Takuma a Haručika Aokiovi
Japonští bratři se dostali až do královské třídy. V roce 1997 spolu Nobuatsu a Takuma stáli na stupních vítězů.

Valentino Rossi a Luca Marini
Jeden má devět titulů mistra světa, jeho nevlastní bratr zatím odjel jeden závod v Moto3 (loni).

Jeho pády však jako by byly obětí pro motocyklové božstvo, aby dopřálo také o tři roky mladšímu bratrovi. Třikrát v řadě dojel druhý, a když dosavadní lídr třídy Moto3 Jack Miller v neděli v souboji s ním havaroval, rázem je v čele o 11 bodů on! Přesto Jakub Kornfeil, jeden z jeho soků, nevěří, že by to dotáhl až k titulu. „Miller už podepsal smlouvu v MotoGP, takže nevím, jestli kvůli tomu do konce sezony neztratí koncentraci. Jestli neztratí ten chtíč. Pokud ne, tak si titul nenechá utéct.“

Ano, Miller už má v kapse smlouvu s týmem LCR Honda, která ho vystřelí o dvě třídy výš, jisté angažmá – zatím o úroveň výš – ale má i Márquez jr. A získá-li k tomu i titul, bude to ukázka, jak moc hraje v motocyklovém sportu roli psychika i zázemí, což Kornfeil potvrzuje: „Nemyslím, že by byl Álex kvalitnější jezdec než já či Kája Hanika. Ale on se veze na bráchově vlně, navíc má skvělou techniku.“

K tomu se Álex od nejlepšího jezdce současnosti učí.

Na okruzích sice jejich týmové kamiony stojí daleko od sebe, přesto závody obvykle sledují v boxech toho, který je zrovna na trati. Po boku mají otce Julia, který oba k motorkám přivedl a s nímž pak hrdě utíkají pod stupně vítězů, aby byli mezi prvními gratulanty. „Ale stejně je Marc tátův mazánek. Má ho radši,“ tvrdí s úsměvem Álex. Snad proto, že Marc se otci podobá, zatímco Álex má rysy po matce.

To je zřejmě největší rozdíl mezi nimi. Hotely jim jejich týmy záměrně rezervují stejné a na jejich pouto už zareagovali i sponzoři.

Ještě loni dělal Álex reklamu na energetický nápoj Monster, zatímco starší Marc byl u Red Bullu. Teď už se i ten mladší podřídil. Mecenášům totiž vadilo, když se na fotkách objevovaly konkurenční firmy. Společně trénují i jezdí motokros. „Kdysi mi Marc řekl, že jak trénuju já v Moto3, tak on ve třídě do 125 ccm netrénoval. Že já makám víc,“ řekl Álex pro Sport.

Takže jak dlouho bude trvat, než se oba budou rvát o vítězství v MotoGP?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze