Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bratři Klatovští si vybojovali finále MS na ledové ploché dráze

Ledová plochá dráha. | foto: ČTK

19 2010
Poprvé v historii pojedou bratři Klatovští spolu v jedné sezoně seriál mistrovství světa jednotlivců na ledové ploché dráze. Oba si přitom minulý víkend vybojovali účast v poslední, dodatkové jízdě. Mladší, osmadvacetiletý Jan startoval v rakouském St. Johannu. V drsném vylučovacím souboji šestnáctky ledařů jich postupovalo pět.

"Na té dráze se jezdí hodně rychle," popsal St. Johann Jan Klatovský. Jinde mají rozetu na zadním kole jezdci s dvaašedesáti zuby.

V St. Johannu jich mívají sedm nebo osmapadesát. Tím se rychlost zvyšuje. Běžně letí stokilometrovou rychlostí. Tam se dostávají na 140 kilometrů v hodině. "Jezdí se to pod plynem," pravil po závodnicku úřadující mistr republiky.

V první jízdě z pěti v kvalifikaci si vyjel dva body. Před ním byl jen Rakušan Zorn. Ve druhé byl po startu čtvrtý, ale Němec Pletsacher protestoval, že se Jihočech dostal dopředu na druhou pozici v cíli i díky tomu, že jel kratší oblouk.

"Nevím, kudy bych si dráhu zkrátil, když tam byla tříšť a jet pod lajsnou se nedalo," popsal. Ale rozhodčí protest uznal a Klatovský byl diskvalifikovaný a bez bodu.

Ve třetí jízdě dojel druhý za Rusem Kononovem. Čtvrtou vyhrál a měl sedm bodů jako dvojnásobný mistr světa z let 2003 a 2004 Bulankin.

Porazil ho a do rozjezdu šel se Švédem Sereniusem a mladým Němcem Firstem. Vyhrál. "Tam už to bylo buď, anebo," poznamenal.

Serenius oslaví 63 let a je sportovní raritou. Trochu na to sází. "Říkali nám, že jsem ho poslal do důchodu," poznamenal Jihočech. Švéd bude ve finále mistrovství světa dle ČTK chybět poprvé od roku 1978.

Polák se rozjel

Třicetiletý Antonín Klatovský jel kvalifikaci v polském Sanoku. Jednu jízdu vyhrál a celkově získal 10 bodů. Na přímý postup to nestačilo. Musel se rozjíždět s Polákem Knappem a Nizozemcem Stellingwerfem.

Oba je porazil a dostal se do elitní šestnáctky o světový titul. "Semifinále se jezdí v jeden den a rozhoduje se o celé sezoně," poznamenal Antonín Klatovský mladší.

"Je to souboj nervů." Taktika je jasná. Dokončit každou z pěti jízd a posbírat body. "To se mi dařilo, jenže Polák se dost rozjel," všiml si.

Jeho bratr Jan měl v kvalifikaci čtyři Rusy a jednoho Ukrajince, jezdícího v Rusku. Starší Antonín měl tři Rusy a čtyři Ukrajince. Všichni mají k přípravě přírodní podmínky lepší než oba bratři z jižních Čech. Přesto si oba zajistili start v nejprestižnějším seriálu.

A jsou první bratrskou dvojicí z Evropy, jak se říkává, které se to povedlo. Bratři z Ruska, to jsou Ivanovové, Chomičevičové. Dnes už jsou Klatovští mimo republiku.

Včera se sbalili a vydali se na cestu do Ufy, kde o víkendu pojedou mistrovství Evropy jednotlivců. Doma nebudou více než měsíc.

Příští týden se přesunou do Moskvy, kde se pojede MS družstev. S Klatovskými ve trojici startuje i Andrej Diviš, který byl v kvalifikaci v Sanoku na 13. místě a nepostoupil.

Další víkend se v Togliatti pojedou úvodní dva závody mistrovství světa jednotlivců a následující sobotu a neděli bude stejný program v Saransku. Teprve potom se Jihočeši vydají zpět do Evropy.

Ale ne domů. Nejspíš vyjedou rovnou do Innsbrucku, kde bude seriál dalšími dvěma závody pokračovat.

Až potom stráví dva víkendy doma. Po nich následují dva závody v nizozemském Assenu a v Berlíně.

V sezoně už zajeli několik dobrých výsledků. Antonín vyhrál čtyřdílný seriál Santa Cup i volný závod ve Švýcarsku, kde byl Jan čtvrtý.Najdete na iDNES.czmobilní verze