Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trofej s nadváhou a diamantový zážitek. Biker z Čech dobyl ztracený svět

ZEMÍ NIKOHO. Biker Jiří Novák (v čele) dal v etapách Brasil Ride zapomenout na svůj loňský kolaps a dojel pro triumf. | foto: Fabio Piva Photographer

30 2014
Takhle nějak to musí vypadat v cyklistickém pekle: nesnesitelné horko, v němž se závodníci vaří zaživa, dlouhé a bolavé dny v sedle hluboko v džungli, kruté krize, při nichž bleskově rostou ztráty. Před rokem, kdy musel biker Jiří Novák své vystoupení na Brasil Ride, sedmidenním etapovém závodě horských kol, vzdát, se zařekl: Sem už nikdy! Jenže Čech se letos na druhý konec světa vydal znovu. A domů se vrátil coby šampion.

„Jak to bolelo? Šíleně! Prošel jsem si očistcem,“ přiznal liberecký biker. Když dostal podruhé nabídku účasti, musel si vzít týden na rozmyšlenou. Nepříjemné vzpomínky byly až moc živé - úpal, cesta do cíle na palubě sanitky, předčasný konec.

„Sakra, je to jediný závod, který jsem nedojel,“ říkal si. A do ztraceného světa za Atlantikem se vydal znovu. „Musím to zlomit,“ přesvědčoval se.

Pro duo Jiří Novák - Hans Becking z týmu Betch.nl Superior Brentjens byla Brasil Ride závodem skvělého úvodu a ještě lepšího finiše. Jenže mezitím... Všechno je ztracené, zoufali už si cyklističtí conquistadoři.

V prologu spurtoval česko-nizozemský tandem pro druhé místo. „Byli jsme nastartovaní,“ říkal Novák a už vyhlížel druhou, bezmála 150 kilometrů dlouhou etapu. „Ty bývají v takových závodech většinou nejtěžší.“ Význam toho přívlastku pochopil český biker deset kilometrů před finišem.

ZA TRIUMFEM. Duo Hans Becking - Jiří Novák (v závětří) si vítězství v etapovém

ZA TRIUMFEM. Duo Hans Becking - Jiří Novák (v závětří) si vítězství v etapovém závodě Brasil Ride zajistilo až parádní jízdou v závěrečné etapě.

Přišla krize. Krutá a nečekaná.

Nejdřív slezl z kola a tlačil je vedle sebe. „Pak jsem se i válel na zemi.“ Přestože snědl a vypil všechny zásoby z kapes dresu, najednou se mu zastavil motor. A nešel znovu nastartovat. „Šílené, to se mi stalo poprvé v životě, nevěděl jsem, co mám dělat.“ Jen díky nizozemskému parťákovi se nějak protrápil do cíle.

Jenže účet za pekelný den v teplotách kolem padesáti stupňů byl drsný - půl hodiny ztráty na čelo.

Další den však Novák s kolegou nastartovali stíhací jízdu. Po cestách národního parku Chapada Diamantina, po stezkách dobyvatelů diamantů, putovali za svým snem. Tři etapy pak vyhráli a do té závěrečné vyráželi s odstupem 2:18 minuty na žlutý trikot, na portugalsko-řeckou dvojku Ferreira - Periklis.

Mise zněla: teď, nebo nikdy.

KONEC DOBRÝ... Česko-nizozemské duo Jiří Novák (v brýlích), Hans Becking

KONEC DOBRÝ... Česko-nizozemské duo Jiří Novák (v brýlích), Hans Becking skončil etapový závod Brasil Ride triumfem.

ZA ODMĚNU. Biker Jiří Novák pochází z Liberce a triumf v závodě Brasil Ride

ZA ODMĚNU. Biker Jiří Novák pochází z Liberce a triumf v závodě Brasil Ride oslavil stylově - pivem ze severu.

„Oni byli trošku horší v technice, tak jsme tam podle našeho plánu nastoupili,“ vyprávěl Novák. „Nevím jak, ale dokázali jsme dvě minuty zlikvidovat a ještě další dvě přidat. Závod jsme vyhráli v posledních dvou etapách a pak jsme prožívali ohromnou euforii.“

Tam, co kdysi horníci kutali diamanty, teď on vytěžil vítězství.

Vedlo k němu víc než 26 hodin dřiny.

Odměnou byla obří a přetěžká trofej z vápence, za kterou pak málem platil nadváhu v letadle. „A s ní jsem si přivezl i diamantový zážitek.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze