Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kučerka, který přišel o kus prstu: Ještě jsem neměl odvahu se podívat

Hranický brankář Josef Kučerka čelí šanci, ve které je David Študent z Přerova. | foto: Petr Janeček, MAFRA

5 2015
Jdete si zahrát házenou a přijdete o kus prstu. Šílené? Přesto se to gólmanovi Hranic Josefu Kučerkovi stalo. I tak chce bývalý reprezentant chytat ještě v letošní sezoně.

Na neuvěřitelnou smůlu si může stěžovat Josef Kučerka. Házenkářský brankář působící v Hranicích přišel o víkendu po nešťastném zákroku při utkání s Frýdkem-Místkem o kus prstu.

Přes okamžitou pomoc se ho nepodařilo přišít zpět a ještě v ten samý den podstoupil třiačtyřicetiletý Kučerka operaci na Oddělení plastické a estetické chirurgie olomoucké fakultní nemocnice. „Ještě jsem neměl odvahu podívat se, kolik mi tam z prstu zbylo,“ přiznal v rozhovoru s MF DNES legendární brankář.

Josefe, jak se cítíte?
Blbě. Rozhodující vyšetření mě čeká v pátek. Jestli dopadne dobře, tak už to tak zůstane. Když ne, tak budou doktoři řešit co a jak dál. Říkali mi ale, že se operace zdařila a mělo by to být dobré.

Jdete si zahrát házenou a skončí to tak, že přijdete o kus prstu... Nemyslíte, že je to šílené?
V první chvíli mi proletělo hlavou, že už bych měl skončit. Ale rozkládá se mi to v hlavě, život jde dál. Když jsem se dozvěděl, že to nemusí být tak hrozné, spousta lidí mě povzbuzuje, tak to snad bude dobré. Doufejme.

Josef Kučerka
Josef Kučerka
Josef Kučerka

Pamatujete si, jak k tomu došlo?
Ani nevím. Musel jsem se podívat na video a jediné vysvětlení mám, že se mi prst dostal do háčku, do kterého se naplétá síť. Kdybych ho měl jen v síti, asi by se to nestalo, protože ta je pružná a prst bych si spíš vykloubil. Vyrazil jsem střelu, ta letěla vedle do sítě za bránou. Ve snaze rychle rozehrát jsem se chtěl rukou od tyčky odrazit, tak jak jsem to za kariéru udělal milionkrát a pokaždé to bylo v pořádku. Teď mě neskutečnou shodou okolností potkalo tohle.

Vší silou jste se odrazil pro míč a prst zůstal v háčku?
Jedná se o prostředníček na levé ruce. Poslední článek mi uletěl úplně, kost tam ale zůstala. Prostřední článek byl poškozený. Asi se to začalo hrnout od druhého článku.

Nebyla šance utržený kus přišít zpět?
V nemocnici v Hranicích mi udělali první ošetření. Martin Schober z vedení klubu okamžitě kontaktoval doktora Holibku v Olomouci, ale ukázalo se, že na jeho specializaci to není a bude to spíš na plastiku. Tam napřed zkoumali, zda by nešlo utrženou část přišít, ale lékař mi řekl, že ten kousek je v tak špatném stavu, že by nebylo dobré ho přišívat zpátky. Mohli by to zkusit, ale doba léčení by mohla být rok i déle a pravděpodobně bych o prst stejně přišel. Pokud je pacient při vědomí, musí amputaci nejdříve schválit. Odsouhlasil jsem tedy, že bude lepší část prstu amputovat. Velkou roli hrálo to, že je to na levé ruce a já jsem pravák. Musím říct, že o mě bylo velice dobře postaráno, přístup všech včetně sestřiček byl perfektní.

Brankář Josef Kučerka.z Hranic

O jakou část prstu jste tedy přišel?
Když jsem byl v pondělí na převazu, myslel jsem si, že se na to podívám, ale nemohl jsem, nepodíval jsem se. Ani přesně teda nevím, co tam mám nebo nemám. V každém případě mám prst zafačovaný na obrovskou bouli a i tak je prst o článek menší než ukazováček. Když se všechny obvazy oddělají, tak bude asi hodně malý. Netroufám si ale říct, kolik toho je pryč. Nejeví se to tak, že je to jen jeden článek.

Prý se chcete vrátit ještě v letošním play-off, je to pravda?
Vnímám to tak a hodně mě to povzbuzuje. Jestli to bude v pátek v pořádku, tak mi doktoři říkají, že by uzdravování mohlo trvat osm týdnů. Propočítal jsem si to a čtvrtfinále určitě nestihnu. Ale když se bude našemu mančaftu dařit a byla by šance bojovat o medaili, tak mi to dává impulz. Chtěl bych to ještě zkusit.

A pokud Cement vypadne, budete chtít být připravený na další sezonu?
Nevím, mám dva dny po operaci a je to všechno hrozně daleko. Jednu chvilku přemýšlím tak, za hodinu zase jinak, nechci dělat unáhlené závěry. Počkám do pátku, jestli nenastaly nějaké komplikace a nebude se to řezat dál. V každém případě mi doktoři řekli, že budu mít menší šok a nějaký čas potrvá než pomine, protože na dotek si budu myslet, že prst není ani můj a že to bude stresující. Nedokážu si to představit, protože teď cítím jen bolest.Najdete na iDNES.czmobilní verze